Nema pravog leka koji će da eliminiše virus koji je uzrok bolesti!
Zato se preduzima takozvana simptomatska terapija: obara se temperatura, dete mora da odleži – nema izlaska i šetnje, a potrebna je «lagana» hrana sa dosta tečnosti.
Retko je potrebno da se dete smesti u bolnicu – to je neophodno u slučaju teških formi bolesti (srećom, izuzetno su retke), kada dete nije u stanju da normalno jede i pije, niti da uzima lekove za snižavanje temperature, ili ako je opšte stanje deteta izuzetno teško.
-
Da li su potrebni antibiotici?
Infektivna mononukleoza je, dakle, virusno oboljenje, pa se ne leči antibioticima. Ipak, antibiotici se često daju «napamet» – što je, naravno, pogrešno. Obično se visoka temperatura i naslage na krajnicima shvate kao angina, pa se započne sa davanjem antibiotika. Kao po pravilu, daje se neki od uobičajenih penicilinskih antibiotika za oralnu primenu (ampicilin, amoksicilin…). Interesantno je da preko 80 odsto dece sa infektivnom mononukleozom dobije osip po koži posle davanja polusintetskih penicilinskih preparata (a oni se najviše i koriste u pedijatriji – ampicilin i amoksicilin). To nije alergijska reakcija na penicilinske antibiotike, već jedna od karakteristika bolesti. Ovo je još jedan od dobrih razloga da se ne započinje antibiotska terapija napamet. Jer, najveći broj mališana koji dobiju ovaj osip, a imaju mononukleozu, pogrešno se proglasi alergičnim na penicilinske antibiotike.
Ako lekar sumnja da se uz virusnu bolest možda «zapatila» neka od bakterija u grlu (što se dešava kod mononukleoze), uzeće bris ždrela, koji će pokazati da li dete ima pridruženu bakterijsku infekciju. Ako se pronađe neka od bakterija, leči se «običnim» penicilinskim preparatima za oralnu upotrebu (Cliacil, Bimepen), koji ne uzrokuju osip kod dece sa infektivnom mononukleozom.
-
Kada dete može da se vrati normalnim fizičkim aktivnostima?
Tu se «lome koplja» među pedijatrima koji se bave ovim problemom, ali većina smatra da je bar četiri do šest nedelja posle potpunog izlečenja dovoljno da se dete vrati «u akciju». Ovo važi za nekomplikovanu infektivnu mononukleozu – dakle, za ogromnu većinu dece.
Ako se deca aktivno bave sportom (kompetitivni sport), PRE povratka na teren je neophodan pregled pedijatra koji se bavi decom sportistima. Potom se daje «zeleno svetlo» za nastavak treninga. Naravno, posle najmanje četiri do šest nedelja pauze!
Većina roditelja je čula da je infektivna mononukleoza «gadna i opasna» bolest. Srećom, kod najvećeg broja dece prolazi posle desetak do petnaest dana, i ne ostavlja posledice. Odmaranje, lagana hrana, uz strpljenje deteta i roditelja je skoro uvek dovoljno za izlečenje. Kontrola pedijatra je obavezna, baš kao i stručna potvrda da je dete ozdravilo i spremno za nastavak uobičajenih aktivnosti.
Postovani, pre skoro 2 mes su mi se prvi put u zivotu upalili limfni cvorovi sa desne strane vrata (imam 30god)i kao da gutam slajm sa te desne strane isto, slabiji bol u desnoj strani glave i na momente bol u desnom uhu. nakon par dana postala sam malaksala, uz blago povisenu temperaturu,par dana veoma veliki umor… Nakon toga, to prolazi, medjutim ponavlja se sve posle par nedelja sve ispocetka. Bol u vratu, cvorovi koji mogu da se napipaju opet vise sa desne strane vrata, glavobolja u desnom delu cela, blaga tempr, umor. Otisla sam da uradim krvnu sliku gde je sve bilo u redu sem LYM , granica od 20-40, meni su 46,5. CRP nije povisen. Dr mi je rekao da je sve to u redu i da ne brinem. Medjutim kako sam i dalje imala iste simptome, otisla sam kod ORL koji je rekao da ne vidi nikav problem ni sa grlom, ni sa nosom ni sa uhom. S obzirom na i dalju otecenost limfnih cvorova u vratu i na umor (koji je sad opet manji, nije tako jako strasan kao prvih par dana kao kada krenu simptomi) otisla sam da se testiram na v Epstein-barr IgM 0,08 , tj negativno i v Epstein-barr IgG, pozitivan veci od 0,21, a meni iznosi 2,69. Da li ovo znaci da sam imala mononukleozu u skorije vreme i da bih trebala da lezim i dalje s obzirom na simptome koji se vracaju ili da radim dalje pretrage? unapred hvala.
Nalaz ukazuje da ste nekada imali Infektivnu mononukleozu.
Ako imate i dalje tegobe javote se lekaru opšte prakse.
Mi smo pedijatri i lečimo decu do 18 te godine.
Postovani, dete od 18 meseci je imao mononukleozu i danas, posle 3 meseca od bolesti i dalje ima uvecanu slezinu cak i vise nego sto je bila u momentu infekcije. Limfni cvorovi na vratu su takodje uvecani. Za mesec dana ponovo radimo sve nalaze i uz vrata i abdomena kao i razmaz krvi ali me interesuje koliko je vremena potrebno da se slezina vrati u normalu
Nema pravila.
Trajanje virusne infekcije je individualno.
Molimo vas da za pitanja pedijatru umesto komentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra
Zbog nalaza krvi uradjen antitela na EBV i igg je pozitivan a igm negativan. Imao sam samo kasajl umor i bol u grlu koji nije bio jak. Posle tri meseca i dalje je jezik beo sa crvenim tackicama da li to ima veze saEBV.
Da, imali ste Infektivnu mononukleozu i to je posledica.
Poštovani, dete 12 god, mononukleoza u opserv. Test negativan, nema antitela. KS i biohemija karakteristične za EBV. Temp do 39,8C, 8 dana, ospa na levoj butini. Drugo dete 14 god identična ospa, 5.dan, ali u lokaliteta po celom telu: leva i desna butina, donji deo leđa, ruke sa unutrašnje strane iznad šaka, bez drugih znakova bolesti. Da li bi i ovo mogao da bude EBV? Hvala.
Bez pregleda deteta i uvida u analize nije moguće dati mišljenje.
Tokom leta su uobičajene infekcije koje baš tako izgledaju i najčešče ih izazivaju Enterovirusi.
Molimo Vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra