-
Ko je izazivač i kako se prenosi?
Prouzrokovač mononukleoze je virus iz grupe Herpes virusa (Epstein-Barr virus ili, skraćeno, EBV). Za prelaz virusa sa obolelog na zdravo dete je potreban «blizak» kontakt. Ponekad se ova bolest naziva «bolest poljupca», što je adekvatan nadimak, imajući u vidu da je neophodan poveliki broj virusa da bi se dete zarazilo. Kako su deca često u bliskom kontaktu u kolektivu, virus se relativno lako prenosi, pa nisu retke ni manje epidemije. Virus se prvobitno nastanjuje u sluzokoži gornjih respiratornih puteva, gde se razmnožava. Potom se širi u lokalne limfne čvorove, a kasnije po celom organizmu – putem krvi.
-
Koliko traje inkubacija?
Inkubacija – vreme od ulaska virusa u organizam do prvih simptoma infekcije, traje dugo: trideset do pedeset dana. Zato je teško ući u trag početku lanca infekcije. Jer dete, koje je izvor zaraze, može da bude uveliko zdravo pre pojave simptoma bolesti kod druge, zaražene dece. Imajući u vidu činjenicu da je ipak potrebna veća količina virusa za širenje zaraze, nema velikih epidemija infektivne mononukleoze.
-
Kako se bolest ispoljava?
Postoji malo kliničko pravilo za mononukleozu – što je dete manje, slabije su izraženi simptomi i znaci bolesti.
U prvim godinama života, infektivna mononukleoza se manifestuje kao obična infekcija gornjih respiratornih puteva: nos curka, grlo je crveno – ponekad sa beličastim naslagama, uz uvećane vratne limfne čvorove. Često bolest traje nekoliko dana i prođe, a da roditelji i ne znaju da je dete preležalo infektivnu mononukleozu.
Kod starije dece, klinička slika ove bolesti je teža. Mononukleoza najčešće počinje nekarakterističnim tegobama: slabost, glavobolja, mučnina, a posle par dana se javlja visoka telesna temperatura, bol u grlu, uvećanje krajnika – koji su obloženi beličastim naslagama. Na vratu se najčešće uočavaju uvećani limfni čvorovi, koji su često bolni.
Pedijatar će pažljivo da ispipa trbuh, jer svako drugo dete sa infektivnom mononukleozom ima uvećanu slezinu, a kod 10-20 odsto dece je uvećana jetra.
-
Kako se postavlja dijagoza infektivne mononukleoze?
Unapred se izvinjavam ako je neko vec postavljao slicno pitanje, ali ima jako puno komentara pa ne mogu sve da procitam. Moj decko je dobio mononukleozu, koju sam ja prelezala sa nekih 12, 13 godina, sada imam 23, znaci pre deset godina. Cula sam da pored toga sto virus stvara trajni imunitet takodje ostaje dozivotno u telu domacina, pa mi nije bas najjasnije sta to znaci? Da li postoji bilo kakva mogucnost da sam mu ja prenela? Hvala
Vi NE možete nikome preneti virus inf.mononukleoze – baš zato što imate doživotni imunitet, a NE virus!
Moj sin ima 16 godina.Prelezao je mononukleozu prije 10 nedelja.Slezina je jos uvjek malo uvecena,ali nalazi krvi su uredu,osim bilirubina koji je 34.Koliko vremena je potrebno da se sve vrati u granice normale?
Ovo što ste opisali je sve kako treba! I blago uvećana slezina i ova vresnost bilirubina nisu za brigu, NE treba ih kontrolisati i mogu se smatrati normalnim u ovoj situaciji.
Da li mi moze preneti mononukleozu ako joj je proslo 7 nedelja od kako ide u skolu?
Da li mozete da mi kazete simptome trenutnog virusa koji vlada?
To NIJE jedan, već gomila virusa, a dijagoza se postavlja pregledom.
Simptomi variraju od virus do virusa od povišene temperature, kašljanja, curenja nosa, ali i bolova u kostima i mišićima. Može se pojaviti i gušobolja, muka, povraćanje i proliv…i mnogo toga još.
Da li se mogu dobiti male boginje ako je sam vakcinisan imam i vakcinu i revakcinu?
Šanse su tako male da se mogu smatragi ništavnim.
Moj brat ima glavobolju temperaturu kaslje nije bila u direktnom kontaktu sa nekim ko ima male boginje a pritom je vakcinisana od malih boginja da li mogu da budu boginje?
Skoro sigurno NISU morbili!