-
Ko je izazivač i kako se prenosi?
Prouzrokovač mononukleoze je virus iz grupe Herpes virusa (Epstein-Barr virus ili, skraćeno, EBV). Za prelaz virusa sa obolelog na zdravo dete je potreban «blizak» kontakt. Ponekad se ova bolest naziva «bolest poljupca», što je adekvatan nadimak, imajući u vidu da je neophodan poveliki broj virusa da bi se dete zarazilo. Kako su deca često u bliskom kontaktu u kolektivu, virus se relativno lako prenosi, pa nisu retke ni manje epidemije. Virus se prvobitno nastanjuje u sluzokoži gornjih respiratornih puteva, gde se razmnožava. Potom se širi u lokalne limfne čvorove, a kasnije po celom organizmu – putem krvi.
-
Koliko traje inkubacija?
Inkubacija – vreme od ulaska virusa u organizam do prvih simptoma infekcije, traje dugo: trideset do pedeset dana. Zato je teško ući u trag početku lanca infekcije. Jer dete, koje je izvor zaraze, može da bude uveliko zdravo pre pojave simptoma bolesti kod druge, zaražene dece. Imajući u vidu činjenicu da je ipak potrebna veća količina virusa za širenje zaraze, nema velikih epidemija infektivne mononukleoze.
-
Kako se bolest ispoljava?
Postoji malo kliničko pravilo za mononukleozu – što je dete manje, slabije su izraženi simptomi i znaci bolesti.
U prvim godinama života, infektivna mononukleoza se manifestuje kao obična infekcija gornjih respiratornih puteva: nos curka, grlo je crveno – ponekad sa beličastim naslagama, uz uvećane vratne limfne čvorove. Često bolest traje nekoliko dana i prođe, a da roditelji i ne znaju da je dete preležalo infektivnu mononukleozu.
Kod starije dece, klinička slika ove bolesti je teža. Mononukleoza najčešće počinje nekarakterističnim tegobama: slabost, glavobolja, mučnina, a posle par dana se javlja visoka telesna temperatura, bol u grlu, uvećanje krajnika – koji su obloženi beličastim naslagama. Na vratu se najčešće uočavaju uvećani limfni čvorovi, koji su često bolni.
Pedijatar će pažljivo da ispipa trbuh, jer svako drugo dete sa infektivnom mononukleozom ima uvećanu slezinu, a kod 10-20 odsto dece je uvećana jetra.
-
Kako se postavlja dijagoza infektivne mononukleoze?
Postovanje imam sina 2 godine star kod kojeg sumljaju na mononukleozu,monostikon test negativan,ast povisen 53 ali djete je 14 dana bilo na antibioticima prije vadjenja nalaza uvz jetra 6,5cm dali je to normalna velicina unaprijed hvala.
Ova jetra apsolutne nije za brigu!
Odredjivanje IgM i IgG na EBV (prouzrokovač inf. mononukleoze) je pravi način da se utvrdi da li je ovi zaista infektivna mononukleoza.
Trudnica sam u 20-oj nedelji.Dete mi boluje od mononukleoze.Postoji velika verovatnoca da sam i ja zarazena.Interesuje me da li bolest moze da utice na plod?
Svaka virusna infekcija može da utiče na plod. Sreća je da je prošlo prvih 12 nedelja koje su najvažnije za razvoj fetusa. Svakako je potrebno da budete u vezi sa Vašim ginekologom, ali treba biti optimista.
Da li sme da se daje detetu 7 godina brufen tablete za obaranje temperature.Procito u upustvu da ima veze sa aspirinom ko je alergican.DETE NIJE ALERGICNO ALI CITAJUCI TEKST PISE DA JE ASPIRIN LOS KAD SE LECI MONONUKLEOZA.uNAPRED HVALA NA ODGOVORU.
To zavisi od težine deteta, a ibuprofen (Brufen) se može dati detetu koje NEMA alergiju na ovaj lek.
Da li smem da jedem cveklu kad imam infektivnu mononukleozu?
Naravno!
Postovani,receno mi je da za mesec dana mogu da se vratim treningu i ostalim normalnim aktivnostima i da cu biti zarazan jos par meseci pa zanima me koliko posle mononukleoze je pacijent zarazan i posle koliko moze da vadi sanitarnu knjizicu?
Kada NEMA simptoma bolesti i kada se sve analize potpuno normalizuju – NEMA opasnosti po okolinu!