-
Ko je izazivač i kako se prenosi?
Prouzrokovač mononukleoze je virus iz grupe Herpes virusa (Epstein-Barr virus ili, skraćeno, EBV). Za prelaz virusa sa obolelog na zdravo dete je potreban «blizak» kontakt. Ponekad se ova bolest naziva «bolest poljupca», što je adekvatan nadimak, imajući u vidu da je neophodan poveliki broj virusa da bi se dete zarazilo. Kako su deca često u bliskom kontaktu u kolektivu, virus se relativno lako prenosi, pa nisu retke ni manje epidemije. Virus se prvobitno nastanjuje u sluzokoži gornjih respiratornih puteva, gde se razmnožava. Potom se širi u lokalne limfne čvorove, a kasnije po celom organizmu – putem krvi.
-
Koliko traje inkubacija?
Inkubacija – vreme od ulaska virusa u organizam do prvih simptoma infekcije, traje dugo: trideset do pedeset dana. Zato je teško ući u trag početku lanca infekcije. Jer dete, koje je izvor zaraze, može da bude uveliko zdravo pre pojave simptoma bolesti kod druge, zaražene dece. Imajući u vidu činjenicu da je ipak potrebna veća količina virusa za širenje zaraze, nema velikih epidemija infektivne mononukleoze.
-
Kako se bolest ispoljava?
Postoji malo kliničko pravilo za mononukleozu – što je dete manje, slabije su izraženi simptomi i znaci bolesti.
U prvim godinama života, infektivna mononukleoza se manifestuje kao obična infekcija gornjih respiratornih puteva: nos curka, grlo je crveno – ponekad sa beličastim naslagama, uz uvećane vratne limfne čvorove. Često bolest traje nekoliko dana i prođe, a da roditelji i ne znaju da je dete preležalo infektivnu mononukleozu.
Kod starije dece, klinička slika ove bolesti je teža. Mononukleoza najčešće počinje nekarakterističnim tegobama: slabost, glavobolja, mučnina, a posle par dana se javlja visoka telesna temperatura, bol u grlu, uvećanje krajnika – koji su obloženi beličastim naslagama. Na vratu se najčešće uočavaju uvećani limfni čvorovi, koji su često bolni.
Pedijatar će pažljivo da ispipa trbuh, jer svako drugo dete sa infektivnom mononukleozom ima uvećanu slezinu, a kod 10-20 odsto dece je uvećana jetra.
-
Kako se postavlja dijagoza infektivne mononukleoze?
Hvala Vam mnogo , jer jako je teško u tom uzrastu sputavati djete. A oprostite još jedno pitanje. Imam i starijeg sina ,njemu je šest godina i zajedno su bili svo vrijeme. Nalazi su sada dobri i dali to znači da je i briga da nepređe i njemu gotova?
Inkubacija je duga, traje do 2 meseca, pa kad to prodje – mirni ste što se tiče ovog kontakta.
Moj sin ima tri godine i dijagnosticirana mu je mononukleoza. Bili smo kod pedijatra i sve je kao dobro prošlo. Njemu još stoje žljezde na vratu ali kao to je ok. Zanima me dali je to uredu i dali smije da jede sve i da se igra i skače jer nam pedijatar za to nije rekao ništa ? Hvala unaprijed
U ovom uzrastu je, kod ogromne većine dece, inf.mononukleza blaga bolest koja brzo prolazi bez komplikacija. Opisani limfni čvorići se normalno nalaze na vratu i nisu za brigu.
Pošto je bolest prošla – neka se dete igra kad želi i koliko želi.
Samo jos jedno pitanje. Koliko je prosecno potrebno vremena da bi se detetu od 10-11 godina slezina vratila u normalu? Uvecanje 1cm. Hvala unapred
Uvećanje od 1 cm je TOTALNO NEBITNO i ne treba da Vas brine niti da se kontroliše!
Moja devojka je skoro na jednoj zurki uzela gutljaj pica momka koji ima mononukleozu, da li je zasigurano da ce se razboleti i kada bi trebalo da ode kod lekara, takodje da li se prenosi samo preko poljubca usana i polnim putem ili bilo gde na telu?
Moguće je, ali NE mora da znači da će se desiti.
Ako se javi povišena temperatura, bol u grlu, otok limfnih čvorova vrata…potreban je pregled.
Unapred se sada NIŠTA ne može uraditi.
Postovani da li mononukleoza moze da utice na infekciju treceg krajnika.
Da, može – limfno tkivo (to je i adenoid – 3.krajnik) reaguje otokom, pa se i adenoid može uvećati.