-
Ko je izazivač i kako se prenosi?
Prouzrokovač mononukleoze je virus iz grupe Herpes virusa (Epstein-Barr virus ili, skraćeno, EBV). Za prelaz virusa sa obolelog na zdravo dete je potreban «blizak» kontakt. Ponekad se ova bolest naziva «bolest poljupca», što je adekvatan nadimak, imajući u vidu da je neophodan poveliki broj virusa da bi se dete zarazilo. Kako su deca često u bliskom kontaktu u kolektivu, virus se relativno lako prenosi, pa nisu retke ni manje epidemije. Virus se prvobitno nastanjuje u sluzokoži gornjih respiratornih puteva, gde se razmnožava. Potom se širi u lokalne limfne čvorove, a kasnije po celom organizmu – putem krvi.
-
Koliko traje inkubacija?
Inkubacija – vreme od ulaska virusa u organizam do prvih simptoma infekcije, traje dugo: trideset do pedeset dana. Zato je teško ući u trag početku lanca infekcije. Jer dete, koje je izvor zaraze, može da bude uveliko zdravo pre pojave simptoma bolesti kod druge, zaražene dece. Imajući u vidu činjenicu da je ipak potrebna veća količina virusa za širenje zaraze, nema velikih epidemija infektivne mononukleoze.
-
Kako se bolest ispoljava?
Postoji malo kliničko pravilo za mononukleozu – što je dete manje, slabije su izraženi simptomi i znaci bolesti.
U prvim godinama života, infektivna mononukleoza se manifestuje kao obična infekcija gornjih respiratornih puteva: nos curka, grlo je crveno – ponekad sa beličastim naslagama, uz uvećane vratne limfne čvorove. Često bolest traje nekoliko dana i prođe, a da roditelji i ne znaju da je dete preležalo infektivnu mononukleozu.
Kod starije dece, klinička slika ove bolesti je teža. Mononukleoza najčešće počinje nekarakterističnim tegobama: slabost, glavobolja, mučnina, a posle par dana se javlja visoka telesna temperatura, bol u grlu, uvećanje krajnika – koji su obloženi beličastim naslagama. Na vratu se najčešće uočavaju uvećani limfni čvorovi, koji su često bolni.
Pedijatar će pažljivo da ispipa trbuh, jer svako drugo dete sa infektivnom mononukleozom ima uvećanu slezinu, a kod 10-20 odsto dece je uvećana jetra.
-
Kako se postavlja dijagoza infektivne mononukleoze?
Postovani doktore, mononukleozu sam dobio 8. maja. Na pregledu ultrazvuka gornjeg abdomena, pre tri nedelje, slezina i jetra su bile u normalnim granicama i nalaz je bio uredan. Na danasnjoj kontroli krvi ALT mi je 22, a AST 49 , sto se smatra njihovim optimalnim vrednostima. Ja se osecam odlicno i vec neko vreme obavljam poslove ne toliko fizicki teske.
Zanima me vase misljenje o mom stanju, koliko dugo jos moram izbegavatu sport i pridrzavati se dijete?
Unapred hvala!!
Sad je vreme da se.polako vraćate uobičajenoj ishrani i aktivnostima! Samo postepeno, nema potrebe da se žuri.
Postovani,
Devojcica 2,5 god ima infektivnu mononukleozu. U kuci nam je novorodjence, staro 4 dana. Zanima me kako da sacuvamo da malena ne prenese virus bebi? Sta treba raditi?
Lako – NEMA kontakta sa bebom!
Tek kad starije dete potpuno ozdravi i Vas pedijatar proceni da više nema opasnosti za prenos virusa – kontakt je dozvoljen. Srećom, ogromna većina dece ovog uzrasta lepo i relativno brzo preboli infektivnu mononukleozu.
Da li je moguce otkriti da li smo se zarazili mononukleozom pre prvih siptoma?
To nema smisla raditi.
Postovani
Devojka sa kojom sam bio pre par dana,dobila je mononukleozu 10.4. Trenutno je sve u redu sa njom,pa me zanima da li moze biti zarazna?
Unapred hvala
Skoro sigurno NEMA opasnosti od zaraze.
Koliko dugo je potrebno pridrzavati se dijete i posle koliko vremena se transaminaze vracaju u normalu? I da li Ast i Alt skacu kada se ne miruje?
Striktna dijeta NIJE potrebna čim se temperatura vrati u normalu. Pad ALT i AST je individualna stvar i NE može se predvideti. Do normalizacije nalaza i vraćanja slezine u normalne dimenzije (ako je bila uvećana) NEMA fizičkih napora!