-
Ko je izazivač i kako se prenosi?
Prouzrokovač mononukleoze je virus iz grupe Herpes virusa (Epstein-Barr virus ili, skraćeno, EBV). Za prelaz virusa sa obolelog na zdravo dete je potreban «blizak» kontakt. Ponekad se ova bolest naziva «bolest poljupca», što je adekvatan nadimak, imajući u vidu da je neophodan poveliki broj virusa da bi se dete zarazilo. Kako su deca često u bliskom kontaktu u kolektivu, virus se relativno lako prenosi, pa nisu retke ni manje epidemije. Virus se prvobitno nastanjuje u sluzokoži gornjih respiratornih puteva, gde se razmnožava. Potom se širi u lokalne limfne čvorove, a kasnije po celom organizmu – putem krvi.
-
Koliko traje inkubacija?
Inkubacija – vreme od ulaska virusa u organizam do prvih simptoma infekcije, traje dugo: trideset do pedeset dana. Zato je teško ući u trag početku lanca infekcije. Jer dete, koje je izvor zaraze, može da bude uveliko zdravo pre pojave simptoma bolesti kod druge, zaražene dece. Imajući u vidu činjenicu da je ipak potrebna veća količina virusa za širenje zaraze, nema velikih epidemija infektivne mononukleoze.
-
Kako se bolest ispoljava?
Postoji malo kliničko pravilo za mononukleozu – što je dete manje, slabije su izraženi simptomi i znaci bolesti.
U prvim godinama života, infektivna mononukleoza se manifestuje kao obična infekcija gornjih respiratornih puteva: nos curka, grlo je crveno – ponekad sa beličastim naslagama, uz uvećane vratne limfne čvorove. Često bolest traje nekoliko dana i prođe, a da roditelji i ne znaju da je dete preležalo infektivnu mononukleozu.
Kod starije dece, klinička slika ove bolesti je teža. Mononukleoza najčešće počinje nekarakterističnim tegobama: slabost, glavobolja, mučnina, a posle par dana se javlja visoka telesna temperatura, bol u grlu, uvećanje krajnika – koji su obloženi beličastim naslagama. Na vratu se najčešće uočavaju uvećani limfni čvorovi, koji su često bolni.
Pedijatar će pažljivo da ispipa trbuh, jer svako drugo dete sa infektivnom mononukleozom ima uvećanu slezinu, a kod 10-20 odsto dece je uvećana jetra.
-
Kako se postavlja dijagoza infektivne mononukleoze?
Izvini, vaš mišljenje, da li sam pod ovim okolnostI i ja zaražen?
NEMOGUĆE je izračunati verovatnoću zaraze.
Ovako, pre nekih mesec dana je mojoj devojci potvrđeno da ima mononukleozu. Pre oko 20 dana sam radio test na virus, i bio sam granici( granica je 13 ja sam imao 13,63) a ostali rezultati su bili odlični. Danas sam se sa devojkom poljubio uz puno pljuvačke. Još pre par dana su joj se žlezde smanjile kao i jetra i slezina… Pitanje… Koja je verovatnoća da sam sada i ja zaražen, inače vodim zdrav život, sportista sam i unosim puno vitamina
NEMOGUĆE je izračunati verovatnoću zaraze ovim virusom u opisanim okolnostima!
Sta zanaci kada je samo IgG pozitivan a igM negativan?
Da je infektivna mononukleoza preležana!
hvala na informacijama, najbolji ste pozdrav.
VAS ODGOVOR:
Kad je titar IgG na EBV pozitivan (a jeste) – znači da je infektivna mononukleoza preležana. Za ostale viruse nema mogućnosti da se ovako dokažu.
igG- 1/640, (100) pozivno ako je vise od 15 – Pozitivan
Jel to ovo??? Sta ovo znaci
NEMA dileme – infektivna mononukleoza je preležana!
Kada – to je nemoguće odrediti, ali SIGURNO je bilo odavno, najverovatnije mnogo meseci (ili godina) pre vađenja nalaza. U predškolskom uzrastu se infektivivna mononukleoza može preležati kao BLAGA upala grla, pa veliki broj dece i NE zna da je ovu bolest preležalo tokom ranijeg detinjstva.