-
Ko je izazivač i kako se prenosi?
Prouzrokovač mononukleoze je virus iz grupe Herpes virusa (Epstein-Barr virus ili, skraćeno, EBV). Za prelaz virusa sa obolelog na zdravo dete je potreban «blizak» kontakt. Ponekad se ova bolest naziva «bolest poljupca», što je adekvatan nadimak, imajući u vidu da je neophodan poveliki broj virusa da bi se dete zarazilo. Kako su deca često u bliskom kontaktu u kolektivu, virus se relativno lako prenosi, pa nisu retke ni manje epidemije. Virus se prvobitno nastanjuje u sluzokoži gornjih respiratornih puteva, gde se razmnožava. Potom se širi u lokalne limfne čvorove, a kasnije po celom organizmu – putem krvi.
-
Koliko traje inkubacija?
Inkubacija – vreme od ulaska virusa u organizam do prvih simptoma infekcije, traje dugo: trideset do pedeset dana. Zato je teško ući u trag početku lanca infekcije. Jer dete, koje je izvor zaraze, može da bude uveliko zdravo pre pojave simptoma bolesti kod druge, zaražene dece. Imajući u vidu činjenicu da je ipak potrebna veća količina virusa za širenje zaraze, nema velikih epidemija infektivne mononukleoze.
-
Kako se bolest ispoljava?
Postoji malo kliničko pravilo za mononukleozu – što je dete manje, slabije su izraženi simptomi i znaci bolesti.
U prvim godinama života, infektivna mononukleoza se manifestuje kao obična infekcija gornjih respiratornih puteva: nos curka, grlo je crveno – ponekad sa beličastim naslagama, uz uvećane vratne limfne čvorove. Često bolest traje nekoliko dana i prođe, a da roditelji i ne znaju da je dete preležalo infektivnu mononukleozu.
Kod starije dece, klinička slika ove bolesti je teža. Mononukleoza najčešće počinje nekarakterističnim tegobama: slabost, glavobolja, mučnina, a posle par dana se javlja visoka telesna temperatura, bol u grlu, uvećanje krajnika – koji su obloženi beličastim naslagama. Na vratu se najčešće uočavaju uvećani limfni čvorovi, koji su često bolni.
Pedijatar će pažljivo da ispipa trbuh, jer svako drugo dete sa infektivnom mononukleozom ima uvećanu slezinu, a kod 10-20 odsto dece je uvećana jetra.
-
Kako se postavlja dijagoza infektivne mononukleoze?
Postovani, moj decko ima mononukleozu a ja sam prelezala prosle godine.Mogu li se poljubiti sa njim?Postoji li mogucnost da se ponovo zarazim?Pozdrav
Infektivna mononukleoza ostavlja doživotni imunitet, pa NEMA ponovnog oboljevanja.
Postovani,
Bila sam u kontakt sa detetom koje ime mononukleozu (tacnije poljubac u obraz). Tada nisam znala da sam trudna par nedelja.. Moje pitanje je:
Ukoliko se simptomi mononukleoze (bol grla,temperatura, oteceni linfni cvorovi) ne pojave u periodu od 30-50 dana, da li to znaci da nemam mononukleozu ili ipak treba uraditi analizu krvi?
Svakako bi valjalo da se za 6 do i nedelja uradi analiza krvi (IgM i IgG na EBV) – pa će SVE biti jasno, iako je MALA šansa da ste ovako pokupili virus.
Da li mononukleoza moze da se povrati?
Utvrdjena mi je u novembru prosle godine, prelezao sam i sve je u redu, i kada sam radio rezultate pre mesec dana, za upis na DIF, alt i ast su mi bili maalo iznad franica normale. Da li ima potrebe za brigu da se moze povratiti, jer sam aktivan sportista pa bi mi pravilo probleme?
NE – infektivna mononukleoza ostavlja dozivotni imunitet i NE vraća se.
Lekar mi je pre mesec dana konstatovao infektivnu mononukleozu, rezultati su bili ALT 892, AST 666, uglavnom skoro sve je bilo preko granice normalne. Bila sam na decijem odelenju nedelju dana i receno mi je da je virus prosao i kroz srce. Pre 2 nedelje radili su mi EKG i rekli su mi da je sve u redu sa srcem. Ali ja osecam probadanja kroz srce, a pritom se uopste ne zamaram u tom trenutku, posebno nocu dok lezim me jako boli ali rezultati su dobri. Prosle nedelje vadila sam krv i receno mi je da sam malokrvna dok pre nisam bila, da li je to zbog virusa i da li me zato probada srce ili je zbog necega sasvim drugog?
Opsiana probadanja NEMAJU veze sa srcem niti sa ovim virusom!
Radi se o BEZAZLENIM bolovima kojima NE treba pridavati značaj.
Mom detetu od 6 godina je konstatovana infektivna mononukleoza,imala je uvecane zlezde na vratu ,bolove u grlu i temperaturu 38 ,posle dve nedelje sve to plako prolazi ali brinu me rezultati jetre koji su mnogo uvecani,ALT 823, AST 478 , da li je to normalno za tu vrstu bolesti da su rezultati toliko uvecani.
To se naprosto NE može ispravno proceniti bez pregleda i praćenja deteta, ali i uvida u nalaz ultrazvučnog pregleda abdomena.
Ovo mora da proceni lekar koji je postavio dijagnozu i prati Vaše dete.