Foto: Flickr
Inhalacije se preporučuju samo u slučaju kada su deca u stanju bronhoopstrukcije, gde dolazi do suženja disajnih puteva, a ne kod svih vrsta kašlja.
– Okidači za bronhoopstrukciju su virusne infekcije, alergije i zagađenje vazduha, intenzivan stres ili fizička aktivnost. Poslednjih godina se povećava učestalost preporučivanja inhalacija od strane pedijatara, pre svega zato što veći broj dece ima različite vrste alergija, a u jesenjem i zimskom periodu je pojačano zagađenje vazduha – objašnjava dr sc. med. Nevenka Raketić, specijalista pedijatrije i imunologije.
Ne sprovodite terapiju na svoju ruku
Pedijatri apeluju na roditelje da ne uključuju sami inhalacije, već da to rade isključivo po preporuci pedijatra nakon pregleda. Razlog je što se u toku inhalacija obično koriste preparati koji izazivaju širenje disajnih puteva (bronhodilatatori) ili smanjuju zapaljenje (kortikosteroidi) i zato se inhalacije moraju sprovoditi pod medicinskim nadzorom.
– Prilikom inhaliranja beba roditelji treba da budu strpljivi jer su zbog prilično jakog zvuka, koji stvara inhalator, često uznemirene i odbijaju inhalacije – ističe dr Raketić.
Poželjno je da odvedete dete na kontrolu kod pedijatra koji će utvrditi koliko dugo još treba da inhalirate dete. Neželjena dejstva se upravo i dešavaju kad terapiju mame i tate sprovode na svoju ruku, što je omogućeno i zbog činjenice da su aparati relativno lako dostupni na tržištu. Zato oprezno sa inhalatorima i uvek se prvo konsultujte sa lekarom.
Komentari 0