ISHRANA ODOJČETA IZMEĐU 8 I 9 MESECI
Dojenje se i dalje održava, polako se izbacuju dnevni obroci mlečni. Uvodi se postepeno nova hrana: Doručak na bazi žitarica za bebe, posle koga treba ponudutu da se “dopuni” podojem po želji.
Tvrdo kuvano žumance postepeno po četvrtinu više svakih 2-3 dana. Kada se uvede celo žumance, davati ga 3-4 puta nedeljno i taj dan se izostavlja meso – naizmenične kombinacije sa mesom. Hrana se ne soli!
ISHRANA ODOJČETA PREKO 9 MESECI
Dozvoljava se da samo dete jede prstićima čvrstu seckanu hranu iz svog tanjira. Uvode se namirnice koje sadrže u sebi gluten- hleb, kifla, kroasani, keksići. Dete jede zajedno sa ostalim članovima porodice, uči se socijalizaciji i ponašanju. U ovom uzrastu dete već treba da ima 3 nemlečna obroka i dve užine. Mleko se daje ujutru i uveče posle obroka, nikako u obroku u kome se nalazi meso.
ISHRANA ODOJČETA 10-11 MESECI
Održava se dojenje. Uvodi se novo povrće: grašak, kupus,kelj, keleraba, boranija, luk, mleveno meso – junetina , seckano voće u svežem obliku: jabuka, kruška, kajsija, breskva,Vitamin D se nastavlja.
Doji 2 puta ujutro i uveče.Preko dana ima 5 do 6 obroka ( 3 glavna i 2-3 užine) Uzima svu hranu bez prisiljavanja. Sastav obroka je raznovrstan. Voće i povrće mogu biti sveži i prerađeni. Nastavlja se D vitamin.
ISHRANA DETETA PREKO 12 MESECI
Doji po želji 2 puta ujutro i uveče.Nema ograničenja u voću, povrću i drugoj hrani, a količina zavisi od apetita, dnevne aktivnosti i potreba. Ravnopravno učestvuje u svim porodičnim obrocima.Tečnost se ne daje u toku obroka. Nakon obroka dete može da pije koliko želi vode, čaja ili soka bez šećera. Ne treba da pije više od 500 do 700 mL kravljeg mleka. Ne davati koncentrisanu hranu poput čokolade i bombona. Nije preporučljiv preterani unos slatkiša. Pre polaska na spavanje ne treba davati slatke napitke ili slatkiše. Obavezno prati zube. Vitamin D se daje u zimskom periodu od novembra do marta sve do navršene treće godine života. U ishranu se uvodi belance, riba, paradajiz, a dete počinje da jede normalnu hranu koju jedu i ostali ukućani koja se sprema od povrća, mlevenog mesa ili kuvanog mesa. Roditelji treba da se prilagode teci u ovom periodu kako bi se spremala normalna hrana, manje začinjena, koju roditelji posle mogu da začine. Na ovaj način se deca lakše navikavaju na ukus raznovrsne hrane i taj model ishrane usvajaju za kasnije u životu.
Ukoliko budete pratili ove smernice u prvoj godini detetovog života, smanjićete mogućnost da dete stekne loše navike u ishrani a tako ćete prevenirati gojaznost kod Vašeg deteta. Za sva dalja pitanja i dileme slobodno se javite svom pedijatru.
Opet ja, bili smo i kod drugog pedijatra, sve je OK,beba jednostavno odbija hranu hoce samo da doji. Lepo raspolozena.
Kad smo kretali sa kasicama, super joj se svidelo, morali smo jako brzo da predjemo na tri cvrsta obroka jer je trazila, cvoktala, bila gladna. Sada, imamo problem jer se sve svodi na siku.Otvori ona usta, i lagano izbaci. Probala sam i hladno, na to radije otvara, ali opet izbaci. Trazi da doji… Zasto se ovo desava…