Foto: Pixabay
Nađe se tako «iskusna» ekipa – koja nema veze sa medicinskom strukom, ali «odlično poznaje» probleme koji muče decu! Na taj način se zablude neverovatno brzo šire (poput usmene književnosti, traju generacijama).
Evo najčeščih zabluda vezanih za ishranu novorođenčeta.
Posle svakog podoja, potrebno je bebi dati malo vode – mleko može da bude «prejako» za bebu u prvim nedeljama života.
Potpuno pogrešno, i odavno napušteno! Bebi koja sisa – ne treba voda posle podoja! Mamino mleko ima sve što je bebi potrebno, pa i vodu. Zdrava beba ne prekida dojenje dok se dobro ne najede, a kada se najede – ne treba joj ništa osim zdravog sna ili mamine i tatine ljubavi. Voda, data posle podoja, samo zauzima nepotrebno mesto u bebinom stomaku i može da dovede do bljuckanja ili povraćanja.
Nema veze što je prošlo tek sat vremena od prethodnog podoja, čim dete plače – znači da je gladno. Zato mu «gurni siku», pa nek’ se dobro najede.
Ovaj «stručni savet» nije dobar, jer bebe ne plaču samo kada su gladne. Ako je beba lepo jela, mogućnost da je gladna posle sat vremena – praktično je nikakva. Pa zašto onda plače? Može da plače zato što traži da se presvuče ili ima kolike (grčeve). Ovo drugo je ubedljivo najčešći razlog plakanja posle podoja kod beba koje nemaju zdravstvene probleme (bez povišene temperature i drugih simptoma, a lepo jedu i spavaju). Ako bebi koja ima grčeve date «siku» kada nije gladna, samo pogoršavate situaciju! Tada beba «cokće» na bradavici, umesto mleka (koje joj ne treba) guta vazduh, koji se nagomilava u crevima i pogoršava grčeve. Zato, ako beba plače posle podoja, prvo proverite stanje u peleni, a potom je nežno «nosajte» i smirite.
Ukoliko beba već mora da se dohranjuje – najbolje je da se odmah koristi bočica sa «cuclom». Jer, to je najbrži način da se nahrani.
Nažalost, ovo nije dobro za bebu! Dohranjivanje bebe (kada za to postoje medicinski razlozi) «na flašicu» jeste najbrži način da se nahrani, ali i najbrži put ka potpunom prestanku dojenja! Jer, kada beba sisa, ona mora da se dobro pomuči kako bi izvukla mleko iz bradavice. Ovo je najvažnija stvar i za bebu i za mamu, kojoj ovaj bebin «trud» omogućava proizvodnju mleka (laktaciju). Nema boljeg podsticaja za laktaciju od sisanja! Međutim, kada bebi date flašicu – ona lako, bez truda izvuče mleko. To brzo nauči, pa neće da se muči da sisa, kada zna da je posle čeka fast food iz flašice. Tako beba provodi sve manje vremena na «siki», što polako smanjuje stvaranje maminog mleka, pa dojenje polako prestaje. Ovo, naravno, nije dobro za bebu. Zato je jedini dobar način dohrane «na kašičicu», a ne «na flašicu». To traži malo više strpljenja i truda, ali će sačuvati mamino mleko, za koje nema zamene!
Već sa mesec dana života, bebi treba dati pirinač za večeru – bolje će da spava.
Ovo se pre dvadesetak godina često savetovalo mamama, iako je i tada bilo potpuno neopravdano! Bebin organizam, pa i organi za varenje su «satkani» za mamino mleko! Zato se odavno zna da u prvih šest meseci bebinog života ništa nije potrebno osim majčinog mleka! Pirinač je dobra hrana, ali u drugoj polovini prve godine života, a ne u drugom mesecu! Neko će, možda, reći: «Ali, na kutiji piše da može da se daje». Naravno da piše, proizvođač ima snažan ekonomski interes da se proda što više proizvoda! Ipak, ogromna većina uglednih kompanija koja se bavi proizvodnjom hrane za bebe ne savetuje rano davanje pirinčanih kaša! To da li će beba bolje da spava ili ne, ne zavisi od pirinča, već od bebinih potreba za mlekom. Nije pirinač zamena za mamino mleko, i ne može da bude! Ima vremena, pirinčana kaša će doći na red.
Čim beba uđe u drugi mesec, treba joj izbaciti noćni podoj – neka se dere koliko hoće. Treba samo biti uporan, pa će beba prestati da plače, ali i da sisa noću.
Potpuno pogrešno! Beba traži da jede onda kada je gladna, a u prvim mesecima života, noć je takođe vreme za jelo! Dok beba ne «ojača», nema dovoljan kapacitet stomačića, pa ne može dobro da se najede za večeru. Zato se budi noću da jede! Ako bebi u prvim mesecima života uskratimo noćni podoj, to je ravno izgladnjivanju, a ako je pustimo da dugo i neutešno plače – to je varijanta zlostavljanja! Zato pustite bebu da sama izbaci noćni podoj kada za to dođe vreme, a «noćno vaspitavanje» treba ostaviti za kasnije!
Moja beba ima 4,5m. Vec mesec dana nema stolicu po 4 do 7dana, pedijatar nam je savetovao caj od kamilice i pomoglo nam je, medjutim danas je 9.dan kako nije imala stolicu i pored cajeva, nista 🙁 Da li je potrebno da mu stavljamo toplomer, samun i sl.stvari koje nam bake savetuju? Ili da ipak odemo kod pedijatra?
Apsolutno je ZABRANJENO gurati toplomere, sapun i slično u bebinu guzu!
AKo se beba NE iskaki za 10 do 14 dana, da se obavi pregled i eventualno da se primeni mikroklizma.
Bebica ima tek nedelju dana i nakon pocetnih par „normalnih“ dana pocela je da jede vrlo cesto. Iako se dobro najede (sisa) nakon sat vremena pocinje da place i da seta glavom levo-desno otvorenih usta trazeci sisu (nakon prethodnog leja je podrignula, pelena je suva…). Mleka imam dovoljno jer cesto i kaki, verujem da je mleko dobrog kvaliteta jer koliko vidim ne gubi vec i dobija na tezini. Znam da je u toku period kada se ona „oubrocava“ ali me ipak ovo brine da li je normalno.
Sve što ste opisali je potpuno normalno za ovaj uzrast. Samo polako i strpljivo – uobročiće se beba u narednim nedeljama.
Molim vas za pomoc.Moj sin ima 6 mjesec, doji na zahtjev( svaka dva sata, nekad i cesce, od rodenja),
Svaki dan ima 6-7 mokrih pelena, ne racunam noc, i kaki svaki dan jednom, nekad i vise, veseo je i ima skoro 9 kg.Ide na spavannje izmedu 20-21 h i budi se u 6:30.Stvar je u tome sto on ne spava po danu, mozda po 15 minuta dva puta, a po noci jede svako sat i pol.Stavljala sam ga na jednu dojku, ceskala, mazila ali ne pomaze nista da prespava noc ili da spava vise po danu.Imam li razlog za brigu?Jaaaaako sam iscrpljena.
Za dnevni san ne treba da brinete! Ove BESMISLENE, iscrpljujuće i nepotrebne noćne podoje morate ukinuti. Ako ovako nastavite biće kasnije velikih problema u odvikavanju. Prestanite da dajete bebi dojku i IZDRŽITE negodovanje bebe koje će trajati noćima. Nema drugog puta, a odlaganje samo pogoršava situaciju!
Evo posle dve godine mame sa sličnom mukom.
Moja beba (4 meseca) sisa danju, sisa noću. Nemoguće da je skok u razvoju, jer to traje već mesec dana. ISCRPLJENA sam! Lažu ne podnosi. Pokušala sam i vodu da joj dam noću, ne vredi. Stvar je u tome što ne bih rekla da je gladna, jer ona cokne nekoliko puta i batali – ali bradavicu ne ispušta! Probam li da se izvučem, to je negodovanje. Probam li neki drugi način – razbudi se. Dajem joj uveče i adaptirano misleći da joj uveče moje mleko nije dovoljno – definitivno nije to u pitanju! Kada zaspi posle kupanja, ja je lepo prebacim u krevetac i ona spava 2-3 sata, ali onda počne teror. Hvala bogu nije beba koja voli da se ljulja i nosi, ali je luda za mojim dojkama! Pedijatrica mi kaze – jednostavno je takvo dete! Ovaj argument mi ne pije vodu! Posebno što imam i starije dete koje trpi (umorna mama, kratki živci) i jednostavno ne znam gde se nalazim od nedostatka kvalitetnog sna. Razmišljam da potpuno prestanem sa dojenjem, ali mi je žao kad je već priroda učinila da imam mleka! A s druge strane, stvarno mi se čini kada pogledam okolinu da bebe koje ne doje nemaju ovakvih problema 🙁
Vasa pedijatrica je POTPUNO u pravu!
Imate zdravo dete koje se budi – i to je naprosto tako.
NIKAKO ne treba prekidati dojenje, već polako i strpljivo izbacivati jedan po jedan noćni podoj.
To traži mnogo stpljenja, ali NEMA drugog puta da se ovo reši.
Hvala na odgovoru! 🙂
Ko sto sami kazete juce se govorilo jedno, danas drugo, a sutra ce trece. Dobro je dati savet mladoj mami, ali je najvaznije (ko sto vec sami rekoste) da se mama sama posveti detetu i dobro ga upozna, a to ne znaci da mama pored svih obaveza mora sate da provede hraneci bebu na kasicicu. Ne treba davati iskljucive savete jer se i bebe razlikuju te neka duze sisa nocu, neka krace, neka pije na cuclu, neka ne, neka nece za kasicicu da „cuje“! Takodje nekoj bebi TREBA VODA, nekoj ne, a neke je i nece, ovo iz iskustva, i tu ne treba biti iskljuciv. Zato mame, slusajte pedijatre i ne ustrucavajte se traziti savete, ali prvenstveno SVOJU BEBU!
Slažemo se – BEBA je centralni „regulator“ svega pa i ishrane.
Dobro vece.Moja beba ima 8 meseci.Odbija mleko(na adaptiranom je) i cvrstu hranu.Mislila sam da je zbog zuba ali zubi su joj vec skroz izasli ona i dalje nece da jede.Za ceo dan jedva pojede 500ml mleka.I ima zelenu stolicu.Ne dodaje nista na tezini.Sad sam primetila i zelena vlakna u stolici.Pedijatar nam je prepisao samo biogaja kapi.Ne znam koliko ce joj to pomoci,ja se jako sekiram i ne znam sta vise da radim.Inace je jako zivahna,aktivna i cini mi se da bi radije da se igra nego da jede.Da li znate o cemu se radi?Stvarno sam zabrinuta. hvala unapred
Ako u narednih 10-14 dana ne bude pomaka u apetitu, a dete ne počne da napreduje, potrebno je obaviti kontrolni pregled i krvnu sliku. Ako se utvrdi da je sa detetom sve ok, treba, uz konsultaciju sa Vašim pedijatrom korigovati ishranu.