Foto: Pixabay
Nađe se tako «iskusna» ekipa – koja nema veze sa medicinskom strukom, ali «odlično poznaje» probleme koji muče decu! Na taj način se zablude neverovatno brzo šire (poput usmene književnosti, traju generacijama).
Evo najčeščih zabluda vezanih za ishranu novorođenčeta.
Posle svakog podoja, potrebno je bebi dati malo vode – mleko može da bude «prejako» za bebu u prvim nedeljama života.
Potpuno pogrešno, i odavno napušteno! Bebi koja sisa – ne treba voda posle podoja! Mamino mleko ima sve što je bebi potrebno, pa i vodu. Zdrava beba ne prekida dojenje dok se dobro ne najede, a kada se najede – ne treba joj ništa osim zdravog sna ili mamine i tatine ljubavi. Voda, data posle podoja, samo zauzima nepotrebno mesto u bebinom stomaku i može da dovede do bljuckanja ili povraćanja.
Nema veze što je prošlo tek sat vremena od prethodnog podoja, čim dete plače – znači da je gladno. Zato mu «gurni siku», pa nek’ se dobro najede.
Ovaj «stručni savet» nije dobar, jer bebe ne plaču samo kada su gladne. Ako je beba lepo jela, mogućnost da je gladna posle sat vremena – praktično je nikakva. Pa zašto onda plače? Može da plače zato što traži da se presvuče ili ima kolike (grčeve). Ovo drugo je ubedljivo najčešći razlog plakanja posle podoja kod beba koje nemaju zdravstvene probleme (bez povišene temperature i drugih simptoma, a lepo jedu i spavaju). Ako bebi koja ima grčeve date «siku» kada nije gladna, samo pogoršavate situaciju! Tada beba «cokće» na bradavici, umesto mleka (koje joj ne treba) guta vazduh, koji se nagomilava u crevima i pogoršava grčeve. Zato, ako beba plače posle podoja, prvo proverite stanje u peleni, a potom je nežno «nosajte» i smirite.
Ukoliko beba već mora da se dohranjuje – najbolje je da se odmah koristi bočica sa «cuclom». Jer, to je najbrži način da se nahrani.
Nažalost, ovo nije dobro za bebu! Dohranjivanje bebe (kada za to postoje medicinski razlozi) «na flašicu» jeste najbrži način da se nahrani, ali i najbrži put ka potpunom prestanku dojenja! Jer, kada beba sisa, ona mora da se dobro pomuči kako bi izvukla mleko iz bradavice. Ovo je najvažnija stvar i za bebu i za mamu, kojoj ovaj bebin «trud» omogućava proizvodnju mleka (laktaciju). Nema boljeg podsticaja za laktaciju od sisanja! Međutim, kada bebi date flašicu – ona lako, bez truda izvuče mleko. To brzo nauči, pa neće da se muči da sisa, kada zna da je posle čeka fast food iz flašice. Tako beba provodi sve manje vremena na «siki», što polako smanjuje stvaranje maminog mleka, pa dojenje polako prestaje. Ovo, naravno, nije dobro za bebu. Zato je jedini dobar način dohrane «na kašičicu», a ne «na flašicu». To traži malo više strpljenja i truda, ali će sačuvati mamino mleko, za koje nema zamene!
Već sa mesec dana života, bebi treba dati pirinač za večeru – bolje će da spava.
Ovo se pre dvadesetak godina često savetovalo mamama, iako je i tada bilo potpuno neopravdano! Bebin organizam, pa i organi za varenje su «satkani» za mamino mleko! Zato se odavno zna da u prvih šest meseci bebinog života ništa nije potrebno osim majčinog mleka! Pirinač je dobra hrana, ali u drugoj polovini prve godine života, a ne u drugom mesecu! Neko će, možda, reći: «Ali, na kutiji piše da može da se daje». Naravno da piše, proizvođač ima snažan ekonomski interes da se proda što više proizvoda! Ipak, ogromna većina uglednih kompanija koja se bavi proizvodnjom hrane za bebe ne savetuje rano davanje pirinčanih kaša! To da li će beba bolje da spava ili ne, ne zavisi od pirinča, već od bebinih potreba za mlekom. Nije pirinač zamena za mamino mleko, i ne može da bude! Ima vremena, pirinčana kaša će doći na red.
Čim beba uđe u drugi mesec, treba joj izbaciti noćni podoj – neka se dere koliko hoće. Treba samo biti uporan, pa će beba prestati da plače, ali i da sisa noću.
Potpuno pogrešno! Beba traži da jede onda kada je gladna, a u prvim mesecima života, noć je takođe vreme za jelo! Dok beba ne «ojača», nema dovoljan kapacitet stomačića, pa ne može dobro da se najede za večeru. Zato se budi noću da jede! Ako bebi u prvim mesecima života uskratimo noćni podoj, to je ravno izgladnjivanju, a ako je pustimo da dugo i neutešno plače – to je varijanta zlostavljanja! Zato pustite bebu da sama izbaci noćni podoj kada za to dođe vreme, a «noćno vaspitavanje» treba ostaviti za kasnije!
Postovani,
Imam bebu koja sada treba da napuni 3 meseca. Poslednjih mesec dana pije po 150ml adaptiranog mleka, na svaka tri sata, (nocu je izbacila dohranu). Međutim, zadnjih desetak dana jedva popije i 120ml, uporno odbija da popije vise, kao sto je i pila. Da li moze da postoji neki razlog, ili je to samo faza? Pozdrav
Ako beba lepo napreduje – ovo NE treba da vas brine! Naiđe takva „faza“, pa prođe…
Moja beba ima dva i po meseca, uvece posle kupanja sisa, bude budna dva sata i kad zaspe spava deset sati, znaci da i po 12 sati ne sisa. Da li je to normalno?
To je SUPER!!!
Postovani,
Moja beba je stara tek 12 dana jedva je nocu razbudim na 3 sata da sisa. Sinoc je sastavila 5 sati sna i ja sam je budila za podoj. Da li imam razloga za brigu s obzirom da ostale znake lepo pokazuje.
Jos da napomenem da ima visok bilirubin ( zuticu)
Hvala
To NIJE za brigu!
Važno je da se beba preko dana lako budi i lepo sisa. Ako prespava noćni obrok – to je sasvim u redu i NE treba narušavati bebin noćni san! Beba najbolje zna kad je vreme za obrok, pa to treba ispratiti.
Postovani,beba ima 4meseca,iskljucio se hrani podojom,od drugog meseca budi see jednom radi nocnog podoja.U zadnja cetiri Dana beba opet vraca nocni podoj na tried sata,danju I nocu.Brinem da li je sve u redu,da mi ne nestaje mleka mozda?Beba ima normalnu stilicu jednom dnevno I raspolozena je.Unapred Hvala na odgovoru
Ako lepo napreduje – imate dovoljno mleka i NEMA razloga za brigu.
Postovani,
nasa bebica ima mesec i jedan dan, prevremeno je rodjena u 35.nedelji sa 2350gr, a sada ima 2875gr, juce je otpustena sa instituta. Supruga ne sme da doji bebu zbog zabrane vaskularnog hirurga, tako da koristimo Aptamil za prevremeno rodjene bebe. Rekli su nam da bebu budimo na 3 sata i da je hranimo sa oko 70ml dohrane. Tesko je probudimo, poslebno nocu, nekada pojede 70ml a nekada manje dohrane. Vidim da ne savetujete budjenje beba tokom noci, da li to vazi i u nasem slucaju ili imate neki savet za nas?
Preko.dana.treba buditi bebu na oko 3 sata, ali ne i tokom noći – beba će se probuditi ako je gladna.