Foto: Pixabay
Nađe se tako «iskusna» ekipa – koja nema veze sa medicinskom strukom, ali «odlično poznaje» probleme koji muče decu! Na taj način se zablude neverovatno brzo šire (poput usmene književnosti, traju generacijama).
Evo najčeščih zabluda vezanih za ishranu novorođenčeta.
Posle svakog podoja, potrebno je bebi dati malo vode – mleko može da bude «prejako» za bebu u prvim nedeljama života.
Potpuno pogrešno, i odavno napušteno! Bebi koja sisa – ne treba voda posle podoja! Mamino mleko ima sve što je bebi potrebno, pa i vodu. Zdrava beba ne prekida dojenje dok se dobro ne najede, a kada se najede – ne treba joj ništa osim zdravog sna ili mamine i tatine ljubavi. Voda, data posle podoja, samo zauzima nepotrebno mesto u bebinom stomaku i može da dovede do bljuckanja ili povraćanja.
Nema veze što je prošlo tek sat vremena od prethodnog podoja, čim dete plače – znači da je gladno. Zato mu «gurni siku», pa nek’ se dobro najede.
Ovaj «stručni savet» nije dobar, jer bebe ne plaču samo kada su gladne. Ako je beba lepo jela, mogućnost da je gladna posle sat vremena – praktično je nikakva. Pa zašto onda plače? Može da plače zato što traži da se presvuče ili ima kolike (grčeve). Ovo drugo je ubedljivo najčešći razlog plakanja posle podoja kod beba koje nemaju zdravstvene probleme (bez povišene temperature i drugih simptoma, a lepo jedu i spavaju). Ako bebi koja ima grčeve date «siku» kada nije gladna, samo pogoršavate situaciju! Tada beba «cokće» na bradavici, umesto mleka (koje joj ne treba) guta vazduh, koji se nagomilava u crevima i pogoršava grčeve. Zato, ako beba plače posle podoja, prvo proverite stanje u peleni, a potom je nežno «nosajte» i smirite.
Ukoliko beba već mora da se dohranjuje – najbolje je da se odmah koristi bočica sa «cuclom». Jer, to je najbrži način da se nahrani.
Nažalost, ovo nije dobro za bebu! Dohranjivanje bebe (kada za to postoje medicinski razlozi) «na flašicu» jeste najbrži način da se nahrani, ali i najbrži put ka potpunom prestanku dojenja! Jer, kada beba sisa, ona mora da se dobro pomuči kako bi izvukla mleko iz bradavice. Ovo je najvažnija stvar i za bebu i za mamu, kojoj ovaj bebin «trud» omogućava proizvodnju mleka (laktaciju). Nema boljeg podsticaja za laktaciju od sisanja! Međutim, kada bebi date flašicu – ona lako, bez truda izvuče mleko. To brzo nauči, pa neće da se muči da sisa, kada zna da je posle čeka fast food iz flašice. Tako beba provodi sve manje vremena na «siki», što polako smanjuje stvaranje maminog mleka, pa dojenje polako prestaje. Ovo, naravno, nije dobro za bebu. Zato je jedini dobar način dohrane «na kašičicu», a ne «na flašicu». To traži malo više strpljenja i truda, ali će sačuvati mamino mleko, za koje nema zamene!
Već sa mesec dana života, bebi treba dati pirinač za večeru – bolje će da spava.
Ovo se pre dvadesetak godina često savetovalo mamama, iako je i tada bilo potpuno neopravdano! Bebin organizam, pa i organi za varenje su «satkani» za mamino mleko! Zato se odavno zna da u prvih šest meseci bebinog života ništa nije potrebno osim majčinog mleka! Pirinač je dobra hrana, ali u drugoj polovini prve godine života, a ne u drugom mesecu! Neko će, možda, reći: «Ali, na kutiji piše da može da se daje». Naravno da piše, proizvođač ima snažan ekonomski interes da se proda što više proizvoda! Ipak, ogromna većina uglednih kompanija koja se bavi proizvodnjom hrane za bebe ne savetuje rano davanje pirinčanih kaša! To da li će beba bolje da spava ili ne, ne zavisi od pirinča, već od bebinih potreba za mlekom. Nije pirinač zamena za mamino mleko, i ne može da bude! Ima vremena, pirinčana kaša će doći na red.
Čim beba uđe u drugi mesec, treba joj izbaciti noćni podoj – neka se dere koliko hoće. Treba samo biti uporan, pa će beba prestati da plače, ali i da sisa noću.
Potpuno pogrešno! Beba traži da jede onda kada je gladna, a u prvim mesecima života, noć je takođe vreme za jelo! Dok beba ne «ojača», nema dovoljan kapacitet stomačića, pa ne može dobro da se najede za večeru. Zato se budi noću da jede! Ako bebi u prvim mesecima života uskratimo noćni podoj, to je ravno izgladnjivanju, a ako je pustimo da dugo i neutešno plače – to je varijanta zlostavljanja! Zato pustite bebu da sama izbaci noćni podoj kada za to dođe vreme, a «noćno vaspitavanje» treba ostaviti za kasnije!
Postovanje,
Beba 5 i po mj..Rano dobila zubice vec ih ima 5..Prije pojave zubica spavala je od 9 do 5 eventualno 6 ujutro, dojena i napredna beba..
Pojava zubica je to poremetila, sada se budi 2-3 puta navece da jede, a 2 noci prije nego izbije zubic budi se svaki sat vremena jesti..
Bilo navece ili preko dana nezna da zaspe ako nije na dojci..
Jedva sam je navikla odskoro na dudu probam je priviti uz sebe s dudom da zaspe i nikako neide ni dnevno ni nocno spavanje..
Cak sam pokusala malo caja u flasicu ali beba nezna vuci iz flase i opet neuspjeh..
Ako nedobije jesti nece ni zaspati, niti po danu niti navece
Molim Vas za savjet sta da uradim?
Unaprijed Vam hvala za savjet..
Jasno je da Vašoj bebi NE trebaju ovi noćni obroci!
NJih postepeno treba izbacivati, ali će to tražiti mnogo strpljenja i istrajnosti.
Postovani,
Moja beba ima mesec i 7 dana. Od prvog dana sisa 10 minuta, zaspi pa se posle 5 minuta budi gladan. I tako moje dojenje traje po dva sata uprkos stimulisanju da ne zaspi. Sad sam dobila mastitis i uvela sam mu dohranu i planiram da mleko koje izmlazam da mu dajem na flasicu jer vise nemam snage da izdrzim da ga dojim toliko. Inace za mesec je dobio kilogram, zaspi najkasnije u 22h budi se oko 1-2 jede i opet do pet spava i tad se budi gladan. S tim sto, kad zaspi drugi put sve vreme se proteze u snu, ispusta neke zvuke da ja ne mogu oka da sklopim, ne znam jesu li to grcevi posto ih od treceg dana ima? Da li mozete da me posavetujete? Hvala unapred
Skoro sigurno su grčevi!
Sad im je vreme, a kako se radi o prirodnoj i prolaznoj pojavi – nisu za brigu. Probiotik (BioGaia) može da ih ublaži, ali NE očekujte cudo!
Detaljnije o grčevima pogledajte na LINKU https://www.mojpedijatar.co.rs/grcevi-kod-beba-infantilne-kolike/
Postovani, moja deca su prevremeno rodjeni blizanci ( 34+2gn, Pt 2200, 2150 gr. ) Sada imaju 7 meseci, i oko 8 kg. Deca napreduju dobro, nisu ni anemicni. Nemlecnu ishranu sam pocela da uvodim sa nepunih 6 meseci starosti beba (nesto kasnije nego sto je pedijatar savetovao ). bebe za sada imaju 2 nemlecna obroka tokom dana i 3 mlecna (adaptirano mleko). Jedu u 8h (mleko), oko 11 h(slani obrok, oko 15h mleko, oko 19 h voce i zitarice i oko 21 mleko. Kada gledam savete o ishrani beba, vidim da se savetuje mnogo vise broka tokom dana nego sto moja deca dobijaju. Takodje, bebe ne dobijaju bas svaki dan zitarice. Da li gresim sa ovakvom ishranom? Kako (kada i sta ) da uvedem kao 3. obrok? Pozdarv i hvala unapred na odgovoru
SVe je ovo ok!
U narednim nedeljama uvdete doručak na bazi žitarica, a POSLE toga da se dopune mlekom – po želji.
Hvala Vam.
Poštovani,imamo bebu od 6mjeseci (ADmlijeko)ujutru mu dajem voce,popodne povrce a naveče zitnu kasicu sa vodom nekad sa mlijekom .pa me zanima kad je najbolje davati zitnu kasicu i da li sve radim kako treba? Ukinuli smo mu noćne obroke u početku je bilo teško ali sad su sve rijedja buđenja.prvi zubic je vec izbio pa je možda i to uzrok buđenja..hvala vam u naprijed
Ujutro treba dati doručak na bazi žitarica, a odmah potom da se ponudi formula – da se „dopuni“, po želji.
Isti princip važi i za večeru.
Voćna kaša ide kao užina (NE kao prvi jutarnji obrok) i daje se između doručkani ručka ili između ručka i večere.
Ja se izvinjavam pogrešno sam se izrazila,ujutru mu dajem mlijeko a voce izmedju doručka i rucka..zanima me samo koliko bi on sad trebao da ima mliječnih obroka u toku dana tj na svakih koliko sati da mu dajem mlijeko..hvala vam jos jednom na finim savjetima.
Poštovani, beba dečak 7 meseci, rođe sa 3.370g i 51cm, na kontroli pre malo manjeod mesec dana imao 8.100g i 71cm. Dojen i ima dva nemlečna obroka- doručak i ručak.
Do 4.5 meseca spavao je celu noć bez dojenja, a onda je krenulo buđenje. Savet pedijatra je ukidanje noćnih podoja, još u 5. mesecu, ali teško nam ide – neće cuclu, vodu, čaj…
Usled premorenosti od najmanje 3 buđenja noću i nakon eksperimenata sa žitnim večerama i dohranom pred spavanje, koji su mi definitivno potvrdili da se ne budi zbog gladi, rešila sam da mu ne dam i da će morati da se pomiri sa tim.
Večeras je treće veče. Ako počne baš da histeriše uzmem ga, umirim i vratim, kad samo plače, pustim ga da se sam umiri, pomazim ga i izađem iz sobe kad primetim da se negodovanje intenzivira zbog mog prisustva.
Dva donja zubića izbila su sa 5 meseci. Vodili smo ga kod zubara, kaže da se spremaju gornji, ali da neće skoro napolje.
Da li grešim negde? Treba li mu još nemlečnih obroka? Inače smo lepo uobročeni od 6. meseca, sam je nametnuo ritam hranjenja, a sa dohranom smo polako krenuli sa 4.5 kada su počela buđenja, po savetu pedijatra.
SVE radite kako treba!
Samo budite istrajni i NE dajte noćne obroke