One svakodnevno čuvaju našu decu, uče ih da vežu pertle, da se sami obrišu i da se ne svađaju sa drugarima. Bore se sa roditeljskim frustracijama, pokušavaju da uklope u sredinu decu sa posebnim potrebama, a na rekreativnim nastavama same brinu o 20-ak dece. One su vaspitačice u vrtićima i jedna od njih ima poruku za sve nas.
Dragana M. (41), vaspitačica je u jednom beogradskom vrtiću i smatra, pre svega, da ona i njene kolege zaslužuju više – ako ništa drugo, veće plate i manji broj dece u grupi.
– Roditelji leče svoje frustracije u vrtiću jer im je to dozvoljeno, omalovažavajući na taj način položaj vaspitača i nastavnika. U novinama smo samo kad se desi nešto loše, a niko nas ne vidi sve ono vreme kada se trudimo i brinemo o deci, a nekad smo i jedini koji deci pokazuju ljubav – objašnjava ona.
Dragana ističe da je izvor svih njihovih problema to kako je sistem postavljen. A naravno, uzgred se spominje i visina plate.
– Moja plata sa fakultetom koji su mi priznali je oko 58.000 dinara. Nekim koleginicama nisu priznali fakultet zbog uredbe. Ranije je najviši stepen obrazovanja bila viša škola u trajanju od dve godine, da bi 2005. prerasla u fakultet na Učiteljskom, a osnovali su i strukovne studije u trajanju od tri godine, pa sad se ne zna ko je šta. Vaspitači sa višom školom imaju platu do 50.000 dinara u zavisnosti od staža – kaže sagovornica Telegrafa.
Ona objašnjava da se u grupi radi šest sati, a da se preostala dva sata računa rad sa roditeljima, seminari, pripreme za rad.
– Moji sad pune šest godina, budući predškolci. Ja ih nemam previše, 24-oro uz dete sa smetnjama u razvoju. Biće ih 26 od septembra. Ali u drugim vrtićima imaju grupe i po 30 i više. Dzaba nam treći vaspitač kad se deca nemaju gde izdvojiti i raditi sa podeljenim brojem.
A za svaki uzrast postoji normativ. Za mlađe, do tri godine, normativ je 20-oro dece. Za četiri god je 24-oro kao i za pet godina. Za predškolce je 26.
– Trebalo bi da se smanji normativ dece po grupama i tako bi se zaposlili mladi vaspitači. Naravno, to onda zahteva i još objekata.
O beneficiranom radnom stažu kaže da samo mašta.
– Posao je postao previše stresan. Roditeljima je sve dozvoljeno i uvek su u pravu, a vaspitači su postali niža vrsta radnika – kaže Dragana.
Trebalo bi da stavite prst na čelo i da se zapitate odakle dolazi sav taj vas bes , nepostovanje…
Vaspitačica sam. Radim preko 30 godina svoj posao . U toku svih tih godina smenjivala su se deca, roditelji, uslovi, programi rada. Samo su dve stvari za sve to vreme ostale konstantne- moja ljubav prema deci ( bez obzira na ovakva i slična malobrojna mišljenja pojedinih roditelja) i plata , koja nikada nije bila na nivou na kojem bi trebalo da bude. Ali, bez obzira na materijalni momenat, vaspitači vole svoj posao. A vi?
Nije u redu da u vrticima postoje televizori!
Kojim pametnim umovima je palo to ubaciti u vrtic???
Dovodim dete i deca su za tv, odvodim dete i deca su za tv…. dodje mi da je ispisem iz vrtica ali nemam drugi izbor. To su vaspitaci? Tako vrtici rade a ne samo vaspitaci. Ja bih menjala direktore ustanova zbog nazadovanja dece zbog crtanih filmova koje im pustaju
Neka rade kod privatnika pa da vide kako je. Ja sa Višom školom radim za 28 000, imam stres i sve ostalo. Vikendom radim, treba neko da mi čuva dete jer vrtići ne rade vikendom. Šta je sa roditeljima koji rade vikendom?! Još kukaju!!!
U vrticu gde moje dete ide ima oko 15 vaspitacica ..Od njih 15 mogu da kazem da su njih 3 svaka cast… Ostale samo trce na kafu cigaru i trac partiju… Deca nam po hodnicima idu bosa padaju sa ljuljacki iz vrtica izlaze cupava ,musava i raspasana.Moje je dete vaspitacica i cupala za kosu zato sto nije shvatila da na pozornicu izlazi u sledecoj grupi..
Najbolje bi bilo da gospodje dodju u vrtic,skuvaju kafu ,zapale cigaretu i gledaju Zadrugu,dok po dvoje troje dece u njihovim grupama gleda crtani po osam sati,ne ide u toalet,ne trazi da jede,pije,da se igra i slicno.A da , i da im je plata 120 hilajda ko sudijama viseg suda jer su zaboga one visoko obrazovane.Sve se guraju u drzavnu sluzbu a posle kukakaju kako im je eto tesko.