Prema nedavno objavljenim rezultatima, žene čije su majke pušile tokom trudnoće imaju znatno veće šanse da rode decu sa autističnim obrascima ponašanja. Tako verovatnoća pojavljivanja loših komunikacijskih sposobnosti ili repetitivnog ponašanja raste za 67%, dok ova djeca imaju 53% veće šanse za dijagnostifikovanjem poremećaja iz autističnog spektra.
Rezultati, dakle, ukazuju na to da izloženost ženskog fetusa cigaretama dok je još uvek u materici izaziva dugoročne efekte na plod, koji povećavaju opasnost od ozbiljnih posledica po sledeću generaciju potomaka.
Zašto se tačno ovo dešava, naučnici još uvek nisu sigurni.
„Postoje dve okvirne mogućnosti, a to je da dolazi do oštećenja DNK koda koji se prenosi na unuke ili cigarete izazivaju takvu reakciju prilagođavanja koja unuke ostavlja ranjivijima na ove vrste poremećaja“, saopštio je profesor Markus Pembri, jedan od autora izveštaja.
Zahvaljujući sveobuhvatnosti istraživanja i ogromnoj količini prikupljenih podataka, istraživači tvrde da su isključili sve druge moguće uzroke ovakvih rezultata. Njihova specifičnost je upravo u tome što se primećeni efekti ne javljaju na deci majki koje puše tokom trudnoće, već tek na potomcima te dece.
„Već znamo da je zaštita bebe od duvanskog dima jedna od najboljih stvari koje žena može da učini kako bi svom detetu obezbedila zdrav početak života. Sada smo otkrili da uzdržavanje od pušenja tokom trudnoće može da pruži bolji start i njihovim unucima“, zaključila je profesorka Džin Golding, članica istraživačkog tima.
Bristolski univerzitet je u periodu od aprila 1991. do decembra 1992. godine u istraživanje uključio više od 14.000 trudnica, koje od tada prate, proučavaju njihova porodična stabla i genetske šablone.
Izvor: Neuro Science News/Lola
Komentari 0