Što se događa kad toga nema? Psiholozi ističu nekoliko čestih osobina koje odrasli mogu razviti ako u detinjstvu nikad nisu čuli „izvini“ od svojih roditelja.
1. Teško prihvatanje izvinjenja
„Ako nikada niste dobili izvinjenje od najvažnijih ljudi u svom životu, teško ćete prepoznati da je to zdrav oblik ponašanja, a još teže ga prihvatiti u odraslim odnosima“, objašnjava psihološkinja dr Brittany McGeehan.
2. Problemi s poverenjem
Kada roditelj nikada ne preuzima odgovornost, dete može naučiti da su povrede normalne i da ih niko neće ispraviti, ističe dr. Ernesto Lira de la Rosa. Kasnije u životu poverenje u druge postaje teško.
3. Strah od priznanja greške
Ako niste videli roditelje kako priznaju svoje greške, teško ćete razviti veštinu preuzimanja odgovornosti. Kako kaže dr. McGeehan: „Teško je govoriti jezik koji nikad nismo čuli“.
4. Perfekcionizam
„Ako dete nikada nije videlo roditelja da priznaje grešku, moglo bi poverovati da su greške neprihvatljive“, kaže dr. Lira de la Rosa. To može dovesti do preterane samokritičnosti, straha od neuspeha i stalnog pritiska da sve bude savršeno, piše Parade.
5. Nisko samopoštovanje
Bez izvinjenja dete može razviti uverenje da ne zaslužuje poštovanje ili priznanje. Dr Brandy Smith ističe da izvinjenje šalje poruku: „Vredan si da ti se prizna nepravda“.
6. Preterano izvinjavanje
Neka deca će razviti suprotan obrazac – stalno se izvinjavati kako bi izbegli sukobe i sačuvali mir, preuzimajući krivicu i za ono za šta nisu krivi.
7. Poteškoće u rešavanju sukoba
Bez iskustva zdravih izvinjenja i pomirenja, neki će izbegavati sukobe, dok će ih drugi preuveličavati jer ne znaju za konstruktivno rešenje, objašnjava dr. Lira de la Rosa.
8. Emocionalna udaljenost
Izvinjenja su temelj emocionalne bliskosti. Njihov izostanak može dovesti do toga da odrasla osoba teže izražava osećanja ili potrebe, jer se boji da neće biti shvaćena.
Komentari 0