Te male temperature (do 37.5) su najgore, sigurno će biti neka upala pluća.
Ovo je jedna od najčešćih zabluda!
Kod dece se temperatura do 37.5 nije „bauk“. Ako je dete bez drugih tegoba, lepo jede i raspoloženo je, onda se ove temperature ne računaju, a daleko od toga da su znak zapaljenja pluća. Takvo dete ne treba voditi kod pedijatra jer tamo može stvarno da se razboli u kontaktu sa bolesnom decom.
Ako dete ima tegobe (kašlje, lošeg je apetita, žali se na bolove…) onda ga treba pregledati, ali bez neutemeljnih strahova da ima pneumoniju.
Najbolje je da dete sedi kući, tako se sigurno neće razboleti.
Teško da je to dobro za dete!
Prvo, sedenje kući nije zdravo za dete, ono traži „akciju“, društvo, igranje. Zatvoriti ga kući nije „garancija protiv bolesti“. I mi donosimo viruse, a da nemamo tegoba, pa i ne znamo da smo „zdravi prenosioci“.
Sa druge strane dete mora doći u kontakt sa uobičajenim virusima – to je jedini način da se stvori otpornost (da se dete imunizuje). Vakcine jesu najbolji način imunizacije, ali za ogromnu većinu respiratornih virusa nema vakcine.
Ima dece koja stvarno često oboljevaju u kolektivima, a samo neka od njih imaju i ozbiljnije komplikacije respiratornih infekcija. Ta deca traže pedijatrijski nadzor i terapiju koja će im omogućiti zdrav život. Samo mali broj ovih mališana traži potpunu poštedu od kolektiva. Većina dobro „gura“ u vrtićima bez većih problema.
Dete je vakcinisano protiv gripa, nema šanse da zakači neki jesenji virus.
Bilo bi dobro da je tako.
Vakcina protiv gripa štiti samo od gripa, ali ne i od ostalih brojnih respiratornih virusa. Grip jeste najozbiljnija „zimska“ infekcija disajnih organa (mada je grip zapravo bolest celog tela), ali dete „ima pravo“ da zakači i druge jesenje i zimske viruse.
Zato, ako se dete razboli, a vakcinisano je protiv gripa, ne krivite vakcinu protiv gripa, to je ipak neki drugi virus.
Komentari 0