Foto: Flickr
Jogurt predstavlja pravu „prehrambenu elektranu“, koja može da se pohvali sa puno kalcijuma i fosfora, dva elementa koja su izuzetno važna za rast kostiju i razvoj celog organizma. S pravom se može reći da je ova nutritivno vredna namirnica dobro izbalansiran izvor proteina, masti, ugljenih hidrata i minerala. U proseku, šolja jogurta sadrži oko 30 odsto preporučene dnevne vrednosti kalcijuma, i oko 20 odsto dnevno potrebnih proteina. Belančevine u jogurtu su visoke biološke vrednosti – zastupljene su sve esencijalne aminokiseline.
Mnoge vrste jogurta sadrže žive aktivne kulture – korisne bakterije koje poboljšavaju apsorpciju drugih nutrijenata, odnosno njihovu bioraspoloživost, posebno kalcijuma i vitamina B grupe. Nekim vrstama je dodat i vitamin D, koji je važan za apsorpciju i adekvatno iskorišćavanje kalcijuma. Važno je naglasiti da jogurt sa niskim procentom mlečne masti nije prikladan za decu mlađu od dve godine!
Čuvar imuniteta
Probiotičke bakterije u jogurtu jačaju imunološki sistem, odnosno odbrambene sposobnosti organizma. Istraživanja su pokazala i da stimulišu bela krvna zrnca – borce protiv infekcije. Poboljšavaju imuni odgovor u slučaju alergija, što je veoma važno kada su u pitanju deca, jer smanjuju pojave atopijskog ekcema. Takođe, mogu da spreče rast štetnih bakterija.
Da stomačić bude zdrav!
Ovaj kiselomlečni napitak povoljno utiče na zdravlje celokupnog probavnog sistema. Pre svega, pospešuje varenje. Belančevine u jogurtu su već delimično razgrađene, zahvaljujući delovanju mlečnih fermenata, zbog čega su lako svarljive. Pošto jogurt ne sadrži mlečni šećer (laktozu), čak i deca kod kojih postoji nepodnošljivost (intolerancija) laktoze mogu lako da ga vare. Takođe, olakšava pražnjenje creva, posebno kod odojčadi koja se hrani adaptiranim mlekom, jer omekšava stolicu.
Pomaže ozdravljenje nakon crevnih infekcija
Mnogi pedijatri preporučuju konzumiranje jogurta ukoliko deca pate od raznih probavnih tegoba. On je prava „hrana za ozdravljenje“ digestivnog trakta. Studije su dokazale da se mališani brže oporavljaju od dijareje (proliva) ako piju jogurt! Značajno je i to što probiotske bakterije u jogurtu predstavljaju dobru prevenciju protiv crevnih infekcija. Mogu da spreče dejstvo neugodnih patogena (kao što rota-virusi ili bakterije, uključujući stafilokokus i salmonelu), posebno kod odojčadi. Takođe, ublažavaju simptome zapaljenskih procesa.
Smanjuje nuspojave antibiotika
S obzirom na sve veći porast upotrebe antibiotika širokog spektra, koji uništavaju zdravu crevnu mikrofloru, od velikog je značaja to što jogurt smanjuje njihov negativan uticaj na prijateljske bakterije u crevima. Jer, antibiotici ne samo da ubijaju štetne, već i zdrave bakterije. Stoga stručnjaci preporučuju „dnevnu dozu“ jogurta dok se uzimaju lekovi, kao i dve nedelje nakon toga. Takođe, dobre bakterije u jogurtu uspešno regulišu crevnu floru u slučaju proliva koji se ponekad javlja zbog upotrebe antibiotika.
Ideje za serviranje
Evo nekoliko načina kako da vaša deca uživaju u jogurtu:
– Ukusan umak, takozvani dip – odlično će da posluži kao dodatak jelu od povrća, ili kao zanimljiv preliv za salatu.
– Idealan način da se započne jutro i obezbedi energija jeste mešavina jogurta, integralnih žitarica i omiljenog dečjeg voća.
– Dobićete ukusnu užinu kombinovanjem jogurta i voća, a ukoliko želite da se zabavite sa mališanima – napravite voćne ražnjiće (nanižite komadiće voća na drveni štapić).
– Napravite jednostavnu, a ukusnu poslasticu. U ukrasnom kalupu za kolače zamrznite jogurt kao sladoled, uz dodatak voća.
Snežana Damnjanović Mitić
Izvor: Yumama
Postovana dr
Mozete li mi navesti koja je gornja granica konzumacija jogurta kod djece od 3.5 god.
Cerka jednostavno ima ruznu naviku i svako malo trazi jogurt. Popije mi po dvije litre dnevno . Mlijeko nece vise da okusi jer ga je pila kolicinski puno ali sad vidim da od jogurta „buja“ i uopste mi se ne svidja to. Ne znam s cim da joj mjenjam toliki jogurt
Dovoljno je dve do tri šolje dnevno.
Količina 2l je svakako prekomerna.
Poštovani,
Prema Vašem mišljenju da li je bolje zbog varenja i mogućih alergijskih r-ja koristiti jogurt ili kiselo mleko (npr. Bello) u kombinaciji sa žitaricama za dete od 10 meseci?
Hvala!
AKo dete IMA sklonost ka alergiji na hranu (dakle ako neko u bližoj porodici ima alergiju na hranu) ili sko se alergija na neku namirnicu već desila – do kraja prve godine NE treba davati krvalje mleko i mlečne proizvode!
Ako NEMA sklonosti ka alergiji -* nema suštinske razlike (iz ugla alergije) između kiselog mleka i jogurta.
Koja je vasa preporuka,kada uvesti jogurt u ishranu?U nekim tekstovima nalazim preporuke uvodjenja od 7.meseca,a u nekim od 10.
NE pre 10. meseca!
AKo u porodici ima alergije na hranu – posle 12 meseci
Pozdrav, zanima me da li bebi od 9 meseci mogu da dam jogurt da pije, iz flasice njene naravno ? Do sad ga je jela i sa zitaricama i u drugim obrocima. Hvala
NEMA potrebe da se pije jogurt u ovom uzrastu!
Sasvim je dovoljno da ga ima u obrocima