Foto: Freepik
Bebe znaju da iznenade roditelje naglim trzajem sa padom, a to se po pravilu dešava u situaciji: „Samo sam se na čas okrenula nešto da dohvatim“. Sledi snažan plač deteta, a potom i majke – što, naravno, nije dobro. Većina zaprepašćenih roditelja odmah pomisli na lomljenje kostiju lobanje i teške povrede mozga. Srećom, to se izuzetno retko događa. Većina beba prođe bez ozbiljnijih posledica pada, ali hajde da to razjasnimo…
Koja je kritična visina za pad bebe?
Možemo reći da NEMA bezbedne visine za padanje, pa je najbolje da do pada ne dođe. Ipak, treba razgraničiti dve važne „visinske“ situacije: pad sa male visine, dakle sa običnog kreveta na kome se beba prepovija (obično se radi o 40 do 60 centimetara od poda) i pad sa veće visine, više od jednog metra – to su one „prepovijalice“ koje su obično u produžetku kreveca.
Srećom, padovi sa veće visine su izuzetno retki, verovatno zato što su roditelji daleko pažljiviji kada prepovijaju bebu na većoj visini.
Kako izgleda beba koja je upravo pala?
Beba odmah snažno zaplače – pobuni se što je na podu, a prvih desetak minuta posle pada je plačljiva i uznemirena. To je potpuno uobičajeno, jer je pad zaboli, ali je i uplašena zbog neočekivane i neprijatne promene položaja. Još ako se mama i tata uplaše i zakukaju u horu sa detetom – nastaje velika, obično nepotrebna panika. Većina beba posle desetak minuta postaje živahna, raspoložena i uobičajeno se ponaša, pa nema razloga za zabrinutost.
Šta roditelji treba da urade ako beba padne?
1. Lagano i bez panike podići bebu sa poda i prigrliti je tako da joj glavica bude lagano nagnuta napred. Na taj način će se izbeći da u slučaju povraćanja ne aspirira („usisa“) sadržaj želuca u disajne puteve.
2. Zatim bebu treba okrenuti prema sebi i pažljivo pogledati ima li povreda ili krvarenja na glavi, na usnama ili u ustima. Ne treba pritiskati i „prepipavati“ glavicu u potrazi za polomljenim kostima (to je potpuno besmisleno).
3. Bar dvadesetak minuta nemojte bebi davati da jede i pije. Za to vreme se poigrajte sa njom, potrudite se da zaboravi na traumu koju je prošla.
4. Ako se beba posle 20 do 30 minuta ponaša kao da se ništa nije desilo, treba joj dati da jede, a ako hoće da spava, neka se slobodno odmori.
Poštovani. Moja beba od 7meseci je pre nedelju dana pala sa kreveta od visine 40cm. Odmah odneli kod lekara,zadržali su nas na posmatranje 48sati u bolnici mada beba je bila dobro posle nekoliko minuta. Krvna slika,urin,retgen glave sve bilo u redu. Treći dan je stigo doktor na ultrazvuk gde on vidi nešto pored bubrega od 67mm. Kaže hronični hematom u slezini i odmah nas voze za dečiju kliniku. Tamo ne vide ništa, krvna slika opet u redu. Šalje nas kući. Beba ponaša se normalno,nije povraćao, jede spava kako treba. Molim vaše mišljenje dali da nosim na dalji pregled? Jedna uplašena mama
Mislim da je pregled na dečjoj klinici najmerodavniji, a kako je taj nalaz uredan, a beba se ponaša normalno i NEMA nikakvih problema – nemate razloga za brigu.
Pozdrav.Nasa beba ima 5.5 meseci i danas je pao sa ugaone garniture..Pre bih rekla da je skliznuo dole da guzicu pa pao posle i udario glavu.odmah je poceo da place,i posle minut se smirio i ponasao se normalno smejao se i posle trazio da sisa.Bili smo kod doktora i pregledali si ga rekli su da je sve ok.Nije povracao.Samo sto ima jednu čvoruguna glavi.Tj.otpozadi posto je pao na ledja..Sreca pa tepih je debeo ali opet se plasim da mu se ne desi nesto zbog te cvoruge.Sta vi mislite?Pozdrav.
Ako se beba ponaša uobičajeno, lepo jede, aktivna je i vesela – nema brige, ali pazite da se ne ponovi!
Hvala mnogo, lično Vama, ali i svima vama koji ste nam omogućili ovakav vid edukacije i pomoći.
Veliki pozdrav!
Beskrajno sam vam zahvalana na vašem radu,posebno što u našoj sredini nemamo baš dobre uslove kad je zdravstvena zaštita u pitanju.
Samo mi još recite šta bi trebalo da pratimo kod bebe vezano za njeno stanje? Pedijatar je pominjao nešto podočnjake,otok na glavi i vratu,asimetriju lica….
Toliko je drastična promena ponašanja da je nemoguće da Vam promakne: dete odbija obroke, čas je plačljivo, pa pospano (iako nije vreme za spavanje), potpuno se drugacije ponaša id uobičajenog.
Šanse da se ovo desi su izuzetno male!
Poštovani,
Moja beba ima 9 mjeseci i večeras se udarila u glavu. Igrali smo se s njom, tata je nosio na ramenima i kad je htio da je skine udarila je gornjim dijelom glave u spušteni dio betonskog plafona. Nismo sigurni ali po crvenilu koje se nakratko pojavilo mislimo da je udarila vrhom glave a ne dijelom gde je fontanela. Plakala je do 5min i nakon sto se smirila ponašala se kao i uobičajeno.
Vodili smo je dežurnog pedijatra koji je pregledao i rekao da ne vidi ništa zabrinjavajuće, da mi noćas posmatramo dijete i budimo je na svakih sat i po, kao i sutra, i pratimo da nema neuobičajeno ponašanje te da dođemo na kontrolu u ponedeljak.
Molim vas da mi kažete jel moguće da se napravi neki snimak ili pregled da budemo sigurni da li je sve ok? I šta je to neuobičajeno što trebamo da pratimo?
Hvala unaprijed!
NIKAKVE dodatne preglede NE treba sprovoditi, kad se beba uobičajeno ponaša i NEMA povraćanja „u seriji“ . Mislim da je pedijatar ODLIČNO procenio dete i dao pravi savet.