Foto: Pixabay
Kada je pravo vreme da se dojenje prestane jeste aktuelno, pa da ga razmotrimo kroz odgovor na pitanje jedne majke:
Moj sin sada ima 19 meseci, zdrav je i napredan, lepo jede sve što mu se da, ali traži bar jednom da sisa. To je obično uveče pred spavanje, ali ponekad i kada se bezrazložno unervozi. Kad je vreme da prestanem da ga dojim?
- Šta je optimalni period dojenja
Pre tri decenije je važilo „pravilo – da majka treba da doji namanje četiri meseca, šest je dovoljno, a preko osam nema potrebe“. Ovo se pokazalo kao POGREŠNO učenje, jer je ogroman broj ozbiljnih naučnih i kliničkih istraživanja pokazao da je korist od dojenja NEPROCENJIVA, a da su efekti bolji kada majka duže doji.
Naprosto je jednostavno razumeti – duže dojenje, veća korist za dete! I to ne samo korist koja se vidi odmah, već i „udaljeni“ efekti u prevenciji gojaznosti, respiratorinh infekicja, dijabetetsa…
- Da li je prvi rođendan idealno vreme za prekid dojenja
Dugo se majke ohrabruju da nastave dojenje i tokom druge godine života – naravno, uz poštovanje principa zdrave ishrane i činjenicu da mleko NIJE glavna hrana u ovom uzrastu. Raznovrsna nemlečna ishrana je „stub“ zdravlja, ali se odlično slaže sa majčinim mlekom koje obezbeđuje brojne koristi za dete.
Bebi posle pune godine života ne treba više od 400 ml mleka dnevno, a tu se računa i jogurt, tako da je jedan do dva podoja sasvim dovoljno u ovom periodu.
- A posle drugog rođendana
NIJE dobro da se pretera!
Posle drugog rođendana ogromna većina dece je spremna za kravlje mleko i proizvode (pod uslovom da nema alrgije ili intolerancije), a „psihološka“ vezanost za majku postaje ključni razlog sisanja.
Dete se ovako smiruje i „uživa“, ali to može postati opterećenje za majku, ali i uzrok frustracije za dete koje ne dobija podoj kada poželi. Majka je i dalje od neprocenjive važnosti za dete, ali u trećoj godini dojenje više NIJE glavni način da se ova veza produbljuje.
Ako možete, slobodno nastavite dojenje do proleća, da se dete Vašim mlekom dodatno imunološki ojača u hladnim mesecima prepunih virusa i drugih napasti. Potom mislim da je pametno da se polako prekine sa dojenjem.
- Kako prekinuti, da li su potrebni lekovi
Lekovi za „seču“ dojenja NISU dobar put! Imaju prilično neugodne neželjene efekte, a i zašto bi se primenjivali kad mama, koja već dugo doji, ima sasvim dovoljno vremena.
Prirodni put je najbolji – postepeno treba skraćivati podoje, pa ih prorediti i onda prekinuti. Ako ostane „višak“ mleka može se izmusti, ali kad se odluka donese NEMA povratka na podoje!
Ako se dete ponovo vrati „na dojku“ mleko će ponovo početi da se stvara, jer je baš sisanje stimulator laktacije. Zato, kad se odluka donese, treba je sprovesti, iako će dete negodovati, bez sumnje.
sincic ima 2 godine i previse je sisao pokusala sam da smanjim podoje ali nije uspelo e onda sam sasvim prekinula sisanje i uspelo je ali ostalo je problem mojih grudi smanjila sam da pijem i jedem na minimalno i stavila sam kupusne obloge grudi su i dalje pune a nebih nikakve tablete pila postoji li jos neki prirodni lek jer jako se plasim upale molim vas pomozite ako neko zna unapred hvala
Samo da se redovno izmuzete kad se grudi napune i da NE dajete bebi da sisa – to ce polako da se sredi.
imama hepatitis c i da li bi smela da dojim dete to me muci dosta ,jer niko mi od pedijatara nije lepo objasnio da li da dojim ili ne ,jedni se zalazu za prekid laktacije drugi ne ali bez nekog konkretnog obavestenja …da li bi meko mogao da me posavetuje i da mi objasni neke stvari u vezi ovog problema ,inace beba je rodjena sa 3350gr,dugacka 56cm,ja jos mogu da povratim mleko ako je moguce da dojim i beba je primila vakcinu u bolnici za hep. b …i ima antitela hep.c za koje su mirekli da bi trebao da izbaci za 6 meseci,imao je fiziolosku zuticu koja je rgulisana i sada cekem kontrolu…unapred zahvalna-
ja imam bebu od 18 mijeseci i dojio je sve do prije 4 dana,polako pokusavam da ga odviknem,al isto tako imam problem jer spava samnom u krevetu i imam previse mlijeka,sada neznam kako vratiti mlijeko,stavljam obloge i kupus tako da je malo manje…za sve ovo vreme nikad nije bio odsutan od mene i prije 5 dana sam ga ostavila kod mame i lijepo je spavao bio je 24 sata..to vrijeme koje sam provela bez njega i dojenja imala sam problem nadosle mi grudi kao da sam imala silikone i jake bolove sam imala mislila sam da cu crknuti..tog dana sam otisla po njega i dala mu da izdaja to i stavila kupus,sad nemam toliki problem al osjetim da nadolazi i dalje mlijeko..eh sad on jede sve al i dalje trazi,ja ne dajem vise vec 4 dana…zna li netko jos nesto da se moze popiti da se mlijeko vrati
Ne razumem zbog cega treba ukinuti nocne podoje ako beba trazi i zasto da ne spava sa nama, ja imam bebu od pet meseci i samo je dojim, spava samnom u krevetu i dojim ga dva do tri puta u toku noci, a kada bi ga svaki put vadila iz kreveca skroz bi ga razbudila, ovako spavamo u komadu i po 12 sati 🙂
Bravo, Maki!
To sam i ja htela da kažem, a i rekla sam, ne videvši tvoj komentar.
Mi smo sa prvim detetom slušali pedijatra, nismo spavali prvih šest meseci,
a onda smo popustili, pa je spavao sa nama u krevetu. Drugo smo odmah ubacili kod nas u krevet, a bogami i treće. Koliko vidim, drugo dete mi je mnogo samostalnije od prvog i emotivno zrelije. Da li to ima veze sa tim, ne znam. Ne shvatam čemu to „moranje“ i ukidanje noćnog podoja. To je i nama naša pedijatrica rekla, kako mora da spava 6 sati u cugu (tad je imao tek jedva tri meseca). Jeste, važi, kako da ne. Co-sleeping je mila majka 🙂
Volela bih da mi jedan pedijatar uporedi grupu dojene dece sa grupom dece hranjene adaptiranim mlekom i kaze: ETO VIDITE RAZLIKE. Moje dojeno dete (i jos mnogo druge dojene dece) nema nista manje zdravstvenih problema u odnosu na decu iz „druge grupe“. Isto tako bih volela da jedan pedijatar da primer dugorocnih koristi dojenja po zdravlje (dijabetes, gojaznost i dr navedeno). Nemaju pojma, zato samo pricaju napamet ko papagaji. Zato svaka majka koja ima dete u kolektivu dobro zna da NEMA RAZLIKE! Da li ce dete biti manje ili vise zdravo zavisi od milion drugih faktora. Da li ce majka dojiti dete samo je stvar ličnog opredeljenja i mogucnosti. A znam i da majke koje nemaju mogucnosti da doje dete prolaze psiholoski pakao od grize savesti upravo zbog ovolike propagande u korist dojenja.
NEMA dileme – dojenje donosi brojne, NAUČNO DOKAZANE prednosti, a većina ovih koristi se vidi kasnije u živoru.
To su potvrdile naučne studije (u knjigu od 1000 strana ne bi stale da se prikažu) koje su pratile bukvalno stotine hiljada dece! Ređa pojava dijabetesa, alergije na hranu, gojaznosti i drugih ozbiljnih bolesti su samo neki od primera, ali svakako da i uslovi sredine (tu ste potpupno u pravu) imaju veliki uticaj na oboljevanje, pogotovo kod infekcija.
Sloboda odlučivanja o načinu ishrane beba (i dece) se ne dovodi u pitanje, ali odluka da da se dete doji je najbolja moguća investicija u zdravlje deteta – tu nema spora!
Poštovani, imam bebu od 6,5 meseci. Još uvek sisa. Sisa ujutru i uveče i u toku noći.
Ostalo su čvrsti obroci. Ćvrstu hranu smo uvodili postepeno i lepo je prihvatao.
Imam problem sa noćnim podojima. Do 5,5 meseci je jako lepo sapavao i sisao samo jednom noću, s tim da je taj noćni podoj sve više pomerao ka jutru da bi došli na 5h. Sa otprilike 5,5 meseci počeli su da nam izlaze zubići ali smo u otprilike isto vreme počeli i da uvodimo čvrstu hranu. Odjednom je počeo da se budi noću i po tri puta. Na sve moguće načine sam pokušala da ga uspavam, ali on toliko dugo i jako plače i traži da sisa. Nekad sam uspela da ga uspavam bez podoja, ali je to jako retko. Pre je hteo i kod muža da zaspe, ali sad isključivo traži mene. Ne znam da li je to od zubića, pošto nam sad gornji izbijaju pa se dosta muči, ili ima veze sa prelaskom na čvrstu hranu. I dalje jako lepo jede i spava preko dana, ali kad se približi noć… Lepo napreduje i naša doktorica nam kaže da nema potrebe za noćnim podojima što mi je jasno, ali ja ne znam kako da ga odviknem. Ne želi ni na flašicu da pije, tako da ga ni ne može niko nahraniti osim mene. Hvala Vam unapred
APSOLUTNO nema potrebe za nočnim podojima!
To morate ukinuti i izdržati bebino negodovanje i plakanje. SVE je dozvoljeno, osim podojai stavljanja u Vaš krevet, ali traži mongo upornosti i neprospavanih noći. Ako ovo ne uradite u narednim nedeljama, biće MNOGO teže kasnije.
Dete traži utehu, a vi joj je ne dajete. MORA prekinuti? Zašto mora prekinuti? I ne vidim zašto dete ne bi spavalo sa mamom u krevetu? I kučići i mačići spavaju sa svojom mamom, samo smo mi protiv toga. Moja deca su spavala sa mnom u krevetu kad su bili bebe i ništa im ne fali. I treće spava sa mnom u krevetu. I sisa kad poželi. I najdivnija je beba na celom svetu. 🙂 Kad se desi da zaplače, to je događaj. Sisa, spava, smeje se… Idealno. Naravno, ne smatram da treba da spava zauvek sa mamom u krevetu, ali ima vremena i za odvikavanje od sisanja i za spavanje u svom krevetiću. Samo treba da imate dovoljno velik krevet 🙂
Za par meseci treba da se porodim. Bila sam krupnaa beba ali nisam sisala ni jedan dan zbog majcinih zdravstvenih problema. Prvih 40 dana sam bila na adaptiranom mleku i kasnila sam za drugom decom jer sam stalno bila gladna, ako bih uopste i htela da ga popijem. Spavanja, kazu mi roditelji, nije bilo ni meni ni njima. A onda su presli na dvotrecinsko. I tad sam pocela da napredujem.
Imam 32 godine, pamtim da sam jednom bila ozbiljnije bolesna (prehlade se ne racunaju), lekar sam, dakle svakodnevno su mi u lice kijali i kasljali, da ne pominjem par slucajeva sa mononukleozom i ne primecujem da je moj imuni ili bilo koji sistem bio kompromitovan time sto me majka nije dojila!
Pa se nesto mislim: nama pre 30 i kusur godina NISTA nije falilo sto su nas kupali SVAKODNEVNO, sto smo pili kravlje mleko i pre druge godine, sto nam se davala i voda da je pijemo a sad odjednom treba dete ukakano i upiskano da briskam vlaznim maramicama (da ga samo propisno ulepim i umazem), da ga kupam na 4-5 dana tj. kad se ukiseli, da mu ne dam vode do 6.meseca i da ga dojim do pred polazak u skolu!?
Nisam pametna…
Trebalo bi sto vise da se propagira koliko je korisno dojenje jer majke vrlo brzo i olako odustanu od dojenja i to ne zato sto ne zele da se trude ili sto im je lakse nego zbog manjka podrske okoline pocevsi od sestara iz porodilista koje daju pogresne savete, pa cak i neki pedijatri nisu dovoljno uporni da majke istraju u dojenju. Meni da nije bilo moje majke i muza, a kasnije i pedijatra koja je rekla da dete treba samo da nastavi da sisa iako je prvi mesec dobio samo 450 gr, ja bi sigurno odustala i to zbog straha da je gladan. Nije okusio vestacku hranu i kasnije je poceo lepo da napreduje i onda sam tek videla koliko je to divno kad dete sisa i sigurno i da je korisnije od vestacke hrane i bila sam ponosna na sebe sto sam istrajala. To je ipak priroda stvorila za njih i ko smo mi da im to uskracujemo…Zato svima i u svakoj prilici tupim i dajem savete da doje sto vise svoje bebe i da se trude sto vise mogu jer je to kasnije kad se prevlada strah i kad se uhodate najdivniji osecaj na svetu, i za mamu i za bebu. Ipak ne treba majke koje nisu dojile da pece savest jer su sigurno mislile najbolje svojoj bebi, pa su odustale iz straha ili nedovoljne podrske. Pozdrav
Moju devojčicu sam dojila 14 meseci. Sa njenih 10 meseci sisala je 4x dnevno(ujutro, kad se probudi, u podne, popodne oko 16-17h i uveče pred spavanje)i imala je 3 čvrsta obroka, doručak, ručak i večeru. Pošto sam sa njenih 11,5 meseci počela raditi, znala sam da je vreme da izbacujemo podoje. To sam uradila tako što sam joj prvo podoj u podne zamenila voćnom užinom i tako 10ak dana, dok se nije navikla da više nema mleka pred dremku. Zatim sam joj popodnevni podoj zamenila užinom i opet tako 10ak dana. Nekoliko dana pre nego što sam počela da radim, jutarnji podoj sam zamenila šoljom jogurta i tako smo sa 11,5 meseci ostali na 1 podoju pred spavanje. A njega je sa 14 meseci sama izbacila. Jednostavno je počela da se smeje kada mi je videla grudi, govorila „Ci“ i odmahivala glavom da neće da sisa. Zbog postepenog smanjivanja podoja, sa grudima nisam imala apsolutno nikakvih problema. I moram da naglasim da je pomoć mog muža u ovom procesu vrlo bitna, naime, u vreme kada je ona trebala da sisa, hranio ju je moj muž, tako da je ona shvatila da tog puta neće biti mame i mleka, već mora da se zadovolji klopom koju joj daje tata!