Foto: Flickr
Skoro da sve vreme drži podignute noge, posmatra svoja stopala i dodiruje bedra. Ako malo bolje pogledamo, videćemo da beba u stvari sedi.
Na ovaj način beba jača trbušne mišiće i tako se priprema za sedenje. Kada bi ste na ovom uzrastu stavili bebu da sedi, težina gornjeg dela tela bi opteretila kičmeni stub i došlo bi do njegovog krivljenja. Zato bebi treba omogućiti da sama, postupno dođe do samostalnog sedećeg položaja.
Većina beba prvo nauči da se podiže na kolena i da puzi pre nego što samostalno počne da sedi, dok manji broj to uradi obrnuto, prvo sednu a onda iz sedećeg prelaze u četvoronožni položaj.U osmom mesecu beba se često igraju na boku oslanjajući se na lakat jedne ruke. Ovako uvežbavaju ravnotežu i polako se pripremaju za sedenje.
Tek krajem devetog meseca iz ležećeg položaja na leđima beba može da se uspravi u bočni sedeći sa osloncem na šaku. Iz kosog sedećeg položaja sa savijenim nogama pokušava da puzi oslanjajući se na šake.
Sa godinu dana većina beba preko bočnog sedećeg položaja dođe do sedećeg bez tuđe pomoći .
Ako ste dozvolili bebi da se sama uspravi i sedne ona će sedeti sigurno, sa pravim leđima i malo savijenim nogama. Kako je potreba za kretanjem u ovom uzrastu velika, beba će se na kratko poigrati i nastaviće da puzi. Tek sada je potpuno bezbedno ostaviti bebu i sedećem položaju.
Pored rizika da dođe do promena na kičmenom stubu, prevremeno stavljanje u pasivan sedeći položaj može i kod zdravih beba da dovede do zaostajanja u fizičkom razvoju.
Ukoliko imate bebu uzrasta šest meseci do godinu dana i već ste je stavili u pasivan sedeći položaj, prestanite to da radite i dozvolite joj da se bez prisile pripremi za samostalno sedenje.
Najbolji način da se beba pripremi za sedenje je da od 4 meseca bude što više na ravnoj čvrstoj podlozi, najbolje na podu gde može da bude aktivna. Zato se ne preporučuje stavljanje bebe u nosiljke, ljuljaške i dug boravak u njima jer je u tome pasivna I nema mogućnosti da trenira mišiće.
Iz istog razloga ne treba podizati naslon na kolicima dok ne navrši šest meseci, a tada samo na prvi stepen. Kada beba ima devet meseci I sedi samostalno, naslon kolica možete podići na drugi stepen.
Moja beba ima 6 meseci i sama se uspravlja da sedi nekad iz cetvoronoznog polozaja nekad preko boka pa na lakat pa na rucicu .Bili smo na kontroli za kukove i sve je ok ali mene je strah da se nesto ne zezne sa kicmom spustimo je potrbuske ali ona brzo se podigne i sedne.Ona i iz tog polozaja se spusta potrbuske ali jos ne puzi odsnosno puzi kao vojnik unazad i u krug u napred tek ponekad .I podize se guzom u cevoronozni polozaj ali tek na trenutak.Inace urla kad je spustimo potrbuske posto se podigla da sedne .Strah me je za kicmu sta da radim?
NIŠTA!
Ne sputavajte bebu, samo pazite da se ne povredi.
Hvala Vam bas ste me rasteretili ,
ako joj to nije skodljivo da li smem da je stavim u kolicima da sedi posto ona kuka da se podigne (ona to moze )ali je zavezemo sa kaisevima a ona ne zeli uvek da ide u zavaljenom polozaju
Postovani.
Moj sin ima punih 6 mjeseci i zanima me da li je rano za stavljanje u hranilicu za vrijeme obroka ili u hodalicu?
U hodalicu NE treba stavljati bebu!
Hranilica može – ako su kukovi ok.
imam bebu od 4 meseca i sam se gura napred da sedne ja ga vracam nazad aon uporno telo gura u sedeci polozaj sta raditi
Ako su kukovi ok – neka beba radi šta želi.
Postovani,
beba ima cetri ipo meseca,jos sa cetri se sama „dizala“ kad joj se daju prsti,ili jednostavno se vuce za sta god moze da dahvati ne bi li se uspravila. Ne znam daldaje stavljam u neki sedeci polozaj,ili da ostane na ovome. Hvala i pozdrav
Ako su kukovi OK – bebu NE treba sputavati! Neka radi šta želi.
Postostovani, moja beba ima 6 meseci i 12 dana. Poceli smo da idemo na vezbice jer je pedijatar primetio da ona ne sedi samostalno. Receno nam je da vecina beba sa 6 meseci oslanjajuci se na svoje sakice zauzmima sedeci polozaj a ona to ne radi i nema stabilnost kada je u stavimo u sedeci polozaj. Zabrinulo me je to sto su mi rekli da ako ne savlada to do 8og neseca da ce zaostajati mnogo od druge dece i da ce to biti razlog za brigu. Zanima me vase misljenje? Hvala Vam unapred!
Bez pregleda i praćenja bebe je zaista nemoguće napraviti preciznu procenu motornog razvoja.
Po Vašem opisu se NE čini da ima mesta za zabrinutost.