– Tako ga od malih nogu učimo da se ljubav kupuje, ali dete neće biti srećno jer oseća da to nije ono što mu treba. Njemu je potrebna pažnja i ljubav. Sve to se može postići na milion načina koji ne uključuju novac. Pa tako, umesto da ga vodimo u tržni centar, možemo da ga prošetamo uz obalu reke, da odemo u park ili na obližnju planinu, izletište… Umesto virtuelne igrice, bolje je da se sa njim igramo u dvorištu ili ispred zgrade. Kad poželi da bude za kompjuterom ili televizorom, možemo zajedno da gledamo crtaće. Ako je nedostatak novca takav da ugrožava egzistenciju porodice, rešenje je i da se sedne i iskreno popriča sa detetom. Objasnite mu da su vam potrebne finansije za obuću, odeću i hranu, ali da to nema veze sa njim i da ćete uvek biti tu ako ste mu potrebni – naglašava Đorđevićeva.
Stručnjaci predlažu domaćicama da kvalitetnije provode slobodno vreme, o kojem zaposleni mogu samo da maštaju. Umesto da gledaju „sapunice“ i vreme provode na „Fejsbuku“, bolje je da se usavršavaju, čitaju knjige, uče strane jezike, bave se sportom, planiraju porodična putovanja, viđaju sa rodbinom i prijateljima… Čak i kada finansijska situacija nije zavidna, postoji način da sebi organizujete interesantan i ispunjen život.
Nije lako, ali ni nemoguće izboriti se sa ovim problemima. Čarobni štapić ne postoji, ali postoje dve čudotvorne reči – oproštaj i zahvalnost. Za početak, žene treba da oslušnu sebe i shvate da su srećne što imaju divnu zdravu decu sa kojom mogu da provedu kvalitetno vreme, iako im je trenutno teško.
– Drugo, treba da opraštaju, pre svega sebi, a onda i partneru. Da oproste što nisu uspele da se zaposle onako kako su zamišljale, da oproste što kuća nije baš uvek sređena ili što je dete palo trčeći ispred zgrade. Partneru da oproste što ponekad ne vidi koliki posao obavljaju i što misli da to i nije tako teško jer uživaju kući sa decom dok se on muči sa svakakvim ljudima. I treće, da pokušaju da budu zahvalne, pre svega sebi što toliko čine za porodicu, a onda i partneru bez koga bi to bilo nemoguće. Zahvalnost se vežba, nedovoljno često se setimo da budemo zahvalni, osim kad su trivijalne stvari u pitanju, jer onda svi kažemo hvala – zaključuje psihoterapeut.
VASPITANjE DECE
Da li će suprug očekivati da žena radi sve po kući jer je nezaposlena i biti sklon da je krivi za loše vaspitanje dece primedbama „ti provodiš vreme sa njima, što ih nisi naučila“, zavisi od njegovih stavova.
– Ako je suprug neko ko pomaže, pomagao bi nezavisno od toga da li je žena zaposlena. Ako ne pomaže, ne bi to radio ni kad bi žena radila tri posla jer bi njegov stav bio da su to ženski poslovi. Pored toga, vaspitava i onaj koji ne provodi vreme sa decom, samim tim što je model koji oni prihvataju kao poželjan – ističe Đorđevićeva.
Komentari 0