Foto: Pixabay
U novom izveštaju, Američka pedijatrijska akademija preporučuje lekarima da „prepišu“ roditeljima da se igraju sa decom.
U novom kliničkom izveštaju, Američka pedijatrijska akademija ističe značaj igranja sa decom. U ovom izveštaju se navodi da igra ima značajan uticaj na život dece – uključujući i unapređenje socijalno-emocionalnih i kognitivnih veština, kao i bolji razvoj govora i samokontrole. Pedijatri navode i da se na ovaj način stvara bolja veza između dece i roditelja.
Zbog svega toga, pedijatri dodaju da je svakodnevno igranje sa decom način da roditelji odgajaju „kreativniju, radoznalu i zdravu decu sa veštinama koje su im potrebne u 21. veku“.
Ipak, uprkos svim tim dobrim strana igranja, mnogi roditelji ne provode dovoljno vremena sa decom, uglavnom zbog toga što veći deo dana rade. Osim toga, roditeljima je ponekad teško da se „takmiče“ sa tehnologijom, koja je sve prisutnija u životima dece. Činjenica je da tehnologija donekle može da bude korisna, da probudi dečju radoznalost i nečemu ih nauči, ali lični kontakt (najpre sa roditeljima, ali i sa ostalima) ostaje ključan u razvoju dece.
Pedijatri navode da je igra skrivanja „vrlo važna“ u ranom uzrastu i ohrabruju roditelje da odgovaraju na bebino nevervalno ponašanje – na primer, da se nasmeše bebi kada se i ona nasmeši.
„To je jedna od najboljih stvari koju možete da uradite za svoje dete“, kaže pedijatar dr Majkl Jogman. „Igranje pomaže deci da vežbaju govor, da razvijaju socijalne veštine i snižava stres. Igranje je važno i za decu i za roditelje jer deljenje takvih, radosnih trenutka tokom igre, osnažuje njihovu vezu“.
Komentari 0