Ali, kako nekim ljudima uspeva da odole ovakvoj hrani? Istraživanja pokazuju da se ljudi koriste različitim tehnikama kako bi u tome uspeli, a neke od njih možda pomognu i vama.
Neki od njih to rade tako što sebi ograničavaju dostupnost ovakve hrane. To znači da ili sklanjaju slatkiše sa vidnog mesta u kući ili ih uopšte ne drže u kući. Takođe, neki od njih prave listu za kupovinu namirnica na nedeljnom nivou, kako bi izbegli češće odlaske u prodavnicu i izbegli priliku da u prodavnici dođu u iskušenje da kupe slatkiše.
Učesnici studije koriste se i različitim mentalnim strategijama kako bi ograničili unos ovakve hrane. Neki od njih sebi bukvalno zabranjuju da jedu određenu hrane jer kažu da nikada ne mogu da se zaustave na toj maloj količini ako počnu da jedu. Drugi imaju fleksibilniji pristup – dozvoljavaju sebi da ponekad uživaju u ovoj „nezdravoj“ hrani, ali unapred planiraju kada će to biti. Na primer, isplaniraju da dozvole sebi da dva puta nedeljno uživaju u slatkišima, unapred određujući kog dana će to biti, šta će i koliko tačno jesti, i drže se tog plana.
Nekima je važbanje strategija koja im pomaže da odole iskušenju. Učesnici istraživanja kažu da im vežbanje smanjuje osećaj gladi i želju da jedu „loše“ namirnice, dok drugi jednostavno ne žele da „ponište sav trud“ tako što će vežbati, a onda jesti nezdravu hranu.
Na kraju, neki učesnici su uspeli da odole ovakvoj hrani tako što unapred planiraju i pripremaju svoje obroke, dodajući da im je jako važno da tačno znaju šta je u obroku koji jedu, ali i da sami unapred odrede porciju i vreme kada jedu.
Dakle, postoji više načina koji mogu da vam pomognu da odolite nezdravim namirnicama, a možda baš neki od ovih načina može da vas motiviše i pomogne vam.
Da li i vi i imate neki „trik“ pomoću kojeg uspevate da odolite slatkišima i brzoj hrani?
Komentari 0