Da bi sačuvali zdravlje tokom vanredne situacije u zemlji, građanima se preporučuje da koriste flaširanu, dezinfikovanu ili proključalu vodu za piće, pranje ruku i zuba, kao i pripremanje hrane i pranje posuđa.
– Ako osetite ili imate neki od sledećih simptoma: slabost, svrab, nagon na povraćanje, crvene oči, povrede po telu, proliv, kašalj, zapušen nos, temperaturu, crvenilo po koži, ako vas boli glava i mišići, obavezno se javite najbližem doktoru – kaže se u saopštenju.
Kako se navodi na sajtu instituta, treba jesti samo konzerviranu hranu ili hranu iz tegli koje su potpuno zatvorene.
– Čuvajte hranu na suvim, čistim i provetrenim mestima, perite ruke čistom vodom i sapunom pre pripremanja hrane i čišćenja površina u kući ili brige o bolesnoj osobi – kaže se u saopštenju Instituta.
Ljudi koji se nalaze u ugroženim područjima treba da koriste kao toalet već postojeća, pokretna ili privremena za to namenjena mesta.
Roditeljima se savetuje da ne dozvole deci da se igraju tamo gde se izlila voda od poplava.
Ako postoje pokvarena hrana, ostaci hrane ili mrtve životinje, građani treba obavezno da pozovu veterinarsku službu ili inspekciju.
Đubre se odlaže samo u kontejnere koji su za to namenjeni, udaljeno od hrane i vode za piće.
U toku poplava, voda za piće može da postane nečista za upotrebu. Zato treba slušati isključivo obaveštenja Instituta o ispravnosti vode i uvek pokriti posudu gde se voda za piće drži.
Posle povlačenja vode, važno je znati da postoje rizici, koji mogu da budu opasni po zdravlje čitave porodice.
Ako je domaćinstvo još pod vodom, obavezno obavestiti lokalne vlasti kako bi isključili struju i gas, nikako ne voditi decu.
Struja se isključuje samo ako je mesto potpuno suvo, navode u Insitutu za javno zdravlje.
Komentari 0