- Nemojte da „opijate“ krpelja alkoholom ili benzinom, jer će tada stvarno da mu pripadne muka, pa će da povrati bakteriju (ako je ima u sebi) koja izaziva Lajmsku bolest.
- Imajući u vidu da preko krpelja može da se „zaradi“ i tetanus, pedijatar će da preporuči odgovarajuću antitetanusnu zaštitu. Uvidom u karton obavljenih vakcinacija (koji se nalazi u zdravstvenoj knjižici), lekar će da proceni da li dete treba da dobije antitetanusni „serum“, ili je uz to potrebno da se da i antitetanusna vakcina. Ogromna većina dece koja je redovno vakcinisana – ne zahteva antitetanusnu zaštitu!
- S obzirom da je skoro svaki treći gradski krpelj zaražen Borelijom, najefikasnija prevencija je da dete dobije odgovarajući antibiotik, čime će u korenu da se saseče mogućnost razvoja Lajmske bolesti. Najbolje bi bilo da se izvađeni krpelj odnese u odgovarajuću laboratoriju, gde će se proveriti da li je zarazan, pa onda pristupiti eventualnoj antibiotskoj terapiji. Ako je to neizvodljivo, pametno je (uz konsultaciju sa pedijatrom) da se detetu da Amoksicilin, i to u punim terapijskim dozama (koje određuje pedijatar). Ukoliko je dete alergično na penicilin, lekar će da prepiše odgovarajuću zamenu. Za odrasle se prepisuju tetraciklinski antibiotici.
-
Kako sprečiti da krpelj dođe do deteta?
Nemoguće je i potpuno neopravdano zabraniti deci igranje u prirodi.
Evo nekoliko saveta da to bude bezbedna zabava:
- Treba izbeći visoku travu kao mesto za igranje, zato je treba kositi u dvorištu, odnosno na svim zelenim površinama gde se deca igraju.
- Bilo bi idealno da se zelene površine na kojima se deca igraju zapraše odgovarajućim insekticidom koji efikasno ubija krpelje.
- Teoretski, dobro je da deca nose duge pantalone (ili trenerku) ili bar dokolenice – kako krpelj ne bi mogao lako da se „zalepi“ za njih. Međutim, teško da taj savet može da se ispoštuje dok traju letnje vrućine, a baš tada ima najviše malih krvopija.
- Pravi način zaštite je upotreba repelenata – „rasterivača“ insekata, koji se nanose na kožu. Radi se o hemijskim supstancama (ima i preparata na biljnoj bazi) koje ne smetaju dečjoj koži, ali teraju krpelja da potraži drugu žrtvu na kojoj nema repelenta. Treba premazati sve otkrivene delove kože pre izlaska dece napolje. To će pomoći i u teranju komaraca!
- Posle dana koji dete provede u prirodi, obavezno treba pregledati njegovu kožu. I to najbolje pre tuširanja, jer krpelj može da se „zavuče“ daleko od mesta gde je „uskočio“ na dete. Detaljno pregledajte celo dete, uključujući i pregibe i kosu! Najgore je kada krpelj odradi svoje, pa ode sa detetove kože, a sve ostane neprimećeno.
Zanima me zbog čega moje dete nece preko dana na nosu nego samo ujutru i kraj ima dve pune godine a planiram sada na leto da joj ukloni pampers za početak samo novi da joj stavljam kako je odviknuri prva dva deteta su bez problema to prihvatili ali treće dusu vadi
Polako.
Nisu sva deca ista.
Budite uporni i strpljivi.
Tokom leta će sigurno naučiti.
Zanima me sta se Desava kada mali delić glave krpelja ostane u glavici deteta ja sam izvadila ali taj delic nemogu nikako hvala unapred
Pratite mesto uboda.
Ukoliko se pojavi lokalno crvenilo javite se lekaru.
Do tad premazujte Pvidon jodom.
Decka od 11 god, redovno vakcinisanog pre dva dana ujela su 3 krpelja. Ni jedan od njih nije bio na kozi duze od tri cetiri sata (toliko vremena je proveo napolju) pa sam uspela da mu ih skinem noktima jako brzo i lako. Krpelji su po vadjenju bili celi i zivi. Na mestu gde su bili ostale su tri crvene tackice. Interesuje me nekoliko stvari 1. Koliko dugo treba pratiti hoce li se javiti crvenilo, otok, krug oko mesta uboda i po cemu jos mogu znati da je doslo do infekcije? 2. Da li treba preventivno zapocinjati terapiju? 3. Posto bih htela da proverim svakako da li je neki od krpelja bio zarazen i preneo bolest, posle koliko vremena mogu da odradim test da rezultati budu validni, a opet da ne bude kasno za zapocinjanje lecenja? Hvala najlepse.
Uvek je najbolje odneti krpelja na analizu.
Kad već to niste uradili pratite promenu na mestu uboda.
Ukoliko se povećav okolno crvenilo treba da se javite pedijatru.
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra