Ako postoje veoma izražene lokalne reakcije koje svrbe i koje su dosta netipične, kao i kada se radi o većem broju uboda, treba se takođe javiti lekaru.
Otrov koji ispušta poauk u organizam, aktivira materiju poznatu kao histamin, a koja je zadužena da pokrene imunski odgovor organizma na strane materije.
Upravo zato prva linija odbrane kod nastanka jačih lokalnih manifestacija, kao i ako dođe do ospe po tipu urtikarije, jeste primena antihistaminskih lekova.
Manjoj deci se antihistaminici (Pressing;Tefen; Claritine), daju po pravilu u vidu sirupa, dok se starijoj deci i odraslima daju kao tablete.
Komplikacije ujeda pauka i njihov tretman
Kada poistoji podatak o preosetljivosti na ujede insekta kod dece, odnosno predispozicija za nastanak teže kliničke slike po tipu anafilakse, antihistaminike treba davati preventivno.
Često se dogodi da se lokalna reakcija na ujed pauka zakomplikuje, pre svega u smislu stvaranja rane usled češanja, i infekcije različitim bakterijama.
U takvim slučajevima je važno da se promena tretira određenim antibiotskim mastima i kremama, a ako dođe do sistemske bakterijske infekcije daju se antibiotici određene grupe.
Svakako je najteža komplikacija na ujed pauka i bilo kog insekta nastanak anafilaktičke reakcije, koju odlikuje nagli početak i dramatičan tok sa mogućim letalnim ishodom.
Pre svega od lokalnih manifestacija anafilakse koja nastaje u roku od nekoliko minuta/sati od izlaganja alergenima, nastaju svrab, otok i crvenilo.
Kako se reakcija organizma pojačava, nastupaju teže sistemske manifestacije anafilakse koje podrazumevaju pre svega otežano disanje i nastanak gušenja.
Pored svega toga u sistemske manifestacije anafilakse se ubrajaju – mučnina, povraćanje, grčevi u stomaku, proliv, strah od bliske smrti i poremećaji stanja svesti.
Prva pomoć kod ujeda pauka i narodni lekovi za terapiju alergije na ujed pauka
Narodni lekovi protiv ujeda pauka, podrazumevaju da se pre svega na mesto ugriza koje je otečeno i bolno, stavljaju obloge od hladne vode kako bi se smanjio edem.
Dakle, kada se radi o prvoj pomoći na ujed pauka poželjno je da se mesto uboda opere hladnom vodom i sapunom kako bi se otklonio rizik od infekcije.
Nakon toga se može uzeti čista tkanina i u nju se staviti led ili hladna voda, pa se onda to stavi na mesto uboda na nekoliko minuta, a kako bi se smanjili i bol i otok.
Veoma koristan narodni lek jeste i smeša sode bikarbone i čiste vode, od koje se pravi pasta, koja se nanosi direktno na promenu, i ublažava i otok i bol na mestu ujeda.
Pozdrav molila bi vas za savet,moje dete ima 4god. Ujeo ga je pauk za obraz pretpostavljamo da jeste posto mu je na mestu uboda oteklo,sta nam savetujeteda bi se povukao otok?
Možete dati detetu antihistaminik sirup npr Aerius ili Claritine 1x3ml.