Foto: Freepik
Najčešće se deca dobro osećaju ali zapušen nosić može da dovede do toga da dete ne diše lepo, često je prisutna glavobolja, umor, bol u ušima i smanjena koncentracija i pažnja u školi. Sekret u nosu detetu smeta kada spava i kada obavlja svakodnevne aktivnosti. Curenje nosa i zapušen nosić su jedan od čestih razloga za posetu pedijatru. Pedijatar pregledom utvrdjuje da li je u pitanju virusna infekcija ili alergija i prepisuje odgovarajuću terapiju.
Virusi kao najčešći razlog zapušenog nosa
Najčešći uzroci infekcija gornjih disajnih puteva su virusi. Česti su kod dece zbog toga što ne postoji unakrsni imunintet za različite viruse. Deca su ponovo zajedno u kolektivima, kreću adaptacije dece koja do sada nisu išla u kolektiv kao i ponovni susreti dece posle leta. Sve ovo pogoduje razmeni virusa i čestim simptomima curenja i zapušenosti nosa. Nekada deca lako ulaze iz jednog u drugi virus i imaju često simptome zapušenog nosa.
Bol u uhu nije uvek znak upale uha
Kada dete ima često zapušen nosić i velike količine sekreta neretko dolazi do pojave bola u uhu koja ne mora uvek da znači da je prisutna upala uha. Nazalni dekongestivi smanjuju pritisak u ušnim kanalima i pomažu u otklanjanju bola u uhu. Predstavljaju prvu liniju terapije kod bolnog uha pored lekova protiv bola. Otklanjanje zapušenosti nosa i bolje disanje dovode do smanjenja pritiska u srednjem uhu. Dolazi do boljeg kretanja sekreta iz srednjeg uha i smanjenja količine mikroorganizama koji dovode do upalnog procesa. Korišćenjem sprejeva za otpušavanje nosa prema instrukcijama pedijatra smanjujemo mogućnost pojave upale uha i bolova u uhu.
Alergijske bolesti čest razlog zapušenog nosa
Roditelji treba da obrate pažnju na periodičnost i učestalost simptoma zapušenog nosa i tako pomognu u postavljanju dijagnoze. Simptomi zapušenog nosa mogu da budu prisutni tokom cele godine ili samo tokom odredjene sezone. Alergija na ambroziju je veoma česta poslednjih godina i najviše je izrašena od kraja avgusta i tokom jesenjih meseci. Deca često imaju zapušen nosić, curenje nosa, suzenje očiju, kijanje i kašalj. Kašalj može da se održava nedeljama i najčešće je uzrokovan curenjem nosa. Respiratorne alergije su retke kod beba i male dece obično se prvi put javljaju oko pete godine a nekad tek u odraslom periodu. Kod male dece češći uzroci curenja nosa i zapušenog nosa su virusne infekcije i prehlade. Zbog velike koncentracije alergena u vazduhu starosna granica se smanjuje kod dece. Simptomi se obično pogoršavaju prilikom boravka u prirodi i mogu da budu svakodnevni. Često se dešava da roditelji primete da dete diše sa otvorenim ustima, da diše čujno, da ima pojačanu sekreciju iz nosa.
Koji lekovi otpušavaju nos?
Ukoliko je detetu nos zapušen potrebna je poseta pedijatru koji najčešće odredjuje primenu nazalnog dekongestiva za smanjenje sekrecije iz nosa i olakšanje disanja. Nazalne dekongestive prepisuje pedijatar, ne smeju da se koriste na svoju ruku, koriste se u dozi koju je lekar prepisao i ne smeju duže od pet dana u kontinuitetu. Pedijatar odredjuje terapiju simptoma curenja nosa i zapušenog nosića shodno stanju i izgledu sluznice nosa kao i stepenu simptoma.
Roditelji vole lekove za otpušavanje nosa jer pomažu detetu da bolje spava i ima bolji kvalitet života a zadatak pedijatra je da za svako dete odredi najbolju dozu i odredi korišćenje preparata za nos prilagodjenih uzrastu i stepenu tegoba.
Olynth – Brzo otpušava zapušen nos!
Postoji nekoliko različitih oblika Olynth spreja čije korišćenje pedijatar prilagodjava stanju nosne sluznice i stepenu zapušenost nosa, kao i uzrastu deteta. Dejstvo spreja počinje odmah 5-10 minuta nakon primene i traje do 10 sati. Zbog toga su nazalni dekongestivi jedan od najomiljenijih preparata roditelja jer trenutno pomažu kod simptoma i otpušavaju nos. Postoji sprej u dozi za mladju decu, sprej za stariju decu i odrasle kao i oblik sa hijalurnonskom kiselinom koji pomaže kod alergijskog rinitisa kod dece starije od 12 godina i odraslih.
Komentari 0