Foto: Canva
Šta je prehlada i kako nastaje ?
U jesenjim i zimskim mesecima najčešći uzrok posete dečjem lekaru je pojačana sekrecija i zapušenost nosa i blago povišena telesna temperatura. Kod nas se najčešće ovaj skup simptoma naziva „prehladom“. Ovo je najčešća infektivna bolest kod dece. Najčešći uzroci prehlade su virusi. Prenose se kapljično i zato se ova vrsta infekcije najčešće javlja kod dece u kolektivima.
Koji su simptomi bebine prehlade?
Simptomi bebine prehlade mogu biti:
- Curenje iz nosa
- Zapušenost nosa
- Otežano I čujno disanje na nos, praćeno povremenim hrkanjem
- Gubitak apetita i otežana ishrana (naročito kod beba )
- Kašalj sa iskašljavanjem
- Povišena telesna temperatura do 38C
- Poremećaj opšteg stanja (uznemirenost, pospanost)
Koliko dugo može da traje prehlada?
Simptomi prehlade kod dece najčešće su prisutni 5-7 dana. Šta će se desiti nakon obične „prehlade“ kod bebe i mlađeg deteta zavisi pre svega od imuniteta deteta i patogenosti uzročnika. Znamo iz iskustva da većina dece fazu nazalne hipersekrecije brzo prođu bez značajnijih tegoba, neka deca ostaju „slinava“ dugo bez drugih tegoba, dok se kod treće grupe dece razvijaju ozbiljne kliničke slike infekcije gornjih disajnih puteva uz bakterijsku superinfekciju.
Da li se odmah obratiti lekaru?
Ukoliko se radi o bebi uzrasta do 6 meseci, treba se odmah javiti dečjem lekaru radi daljih saveta, naročito ako beba do tada nije bila bolesna. Ukoliko dete osim nazalne sekrecije (curenje iz nosa), zapušenosti ima i druge tegobe, obavezno se obratiti Vašem lekaru.
Da li može doći do komplikacija i kada?
Komplikacije prehlade se javljaju češće što je dete mlađe i što je imunitet deteta slabiji. Najčešće dolazi do širenja infekcije u okolne regije: Eustahijeva tuba, uvo, adenoid , ždrelo, bronhije… ili je moguća bakterijska superinfekcija. Zbog ovih komplikacija je bitno dete odvesti na vreme lekaru.
Da li je neophodan bris ždrela, nosa?
Bris nosa i ždrela treba raditi isključivo po savetu dečjeg lekara i to u situacijama kada prehlada traje duže od očekivanog ili ne reaguje na prepisanu terapiju.
Da li antibiotici mogu da pomognu?
Antibiotik ne pomaže kod prehlade izazvane virusima, već naprotiv povećava se mogućnost razvoja rezistencije određenih bakterija (otpornosti) na antibiotik. Ukoliko se sumnja na bakterijsku infekciju Vaš lekar će detetu uključiti antibiotik prema indikacijama.
Kako da olakšamo detetu disanje i ublažimo simptome prehlade ?
Prva mera je toaleta nosa tj.ispranje nosne šupljine sprejom morske vode i eliminacija prekomernog nosnog sekreta – izduvavanjem nosa ili aspiracijom kod beba i mlađe dece..
Kod virusnih prehlada koje su praćene povišenom telesnom temperaturom preko 38.5C, neophodno je snižavanje telesne temperature ( lekovi za snižavanje telesne temperature deluju i na bolove, ali i na samu virisnu upalu), kao i intenzivna rehidratacija (povećati količinu tečnosti koje dete unosi, jer se tečnost gubi zbog curenja sekreta iz nosa i znojenjem pri visokim temperaturama)
Kod dece treba biti izuzetno obazriv pri izboru sredstava za dekongestiju (otpušavanje nosa). Ukoliko je dete starije i ako Vam dečji lekar nakon pregleda posavetuje mogu se koristiti vazokonstriktorne kapi, ali maksimalno u trajanju do 5 dana. Ne savetuje se da roditelji po svom izboru koriste vazokonstriktorne kapi kod dece zbog neželjenih efekata. Takođe se ne savetuju inhalacije određenim lekovima koji se koriste za donje disajne puteve, jer nemaju efekta na nosnu sluznicu.
Uvek treba započeti terapiju preparatima koji mogu na biljnoj bazi smanjiti otok nosne sluznice ili hipertonom morskom vodom.
Kao prirodno rešenje za olakšano disanje beba(od 0 meseci) i male dece kod prehlade preporučuje se upotreba prirodnih balzam gelova koji sadrže kombinaciju biljnih ulja bora, srebrne jele i mirte jer na prirodan i bezbedan način otpušavaju gornje disajne puteve
Malu količinu balzam gela nanesite ispod nosića,na grudi i leđa deteta . Pod uticajem telesne temeperature aktivni sastojci iz balzam gela isparavaju i beba ih inhalira, smanjuje se otok sluznice nosa , razredjuje se gusti nagomilani sekret , smanjuje kašalj i olakšava bebino disanje . Tokom dana više puta ponoviti a naročito pred spavanje kako bi beba mirno spavala tokom noći. Na taj način možete mnogo da pomognete Vašoj bebi i olakšate joj disanje .
Fitobalm gel-prirodni balzam gel sadrži jedinstvenu kombinaciju biljnih ulja bora, srebrne jele i mirte …..pročitaj više
U najvećem broju slučajeva primena ovih mera je dovoljna ukoliko je imunitet deteta dobar i ukoliko tegobe prehlade prolaze za 5-7 dana.
Prim.dr Katarina Stanković
Dečji otorinolaringolog
Služba za otorinolaringologiju
Šef Kabineta za endoskopsku i lasersku hirurgiju
Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije „Dr Vukan Čupić“ Novi BeogradMedicinski fakultet u Beogradu završila 1999.godine. Specijalistički ispit iz otorinolaringologije 2005.godine na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Primarijat na osnovu velikog broja radova u domaćim i stranim časopisima 2017.godine.Uže oblasti interesovanja: dečja otorinolaringologija, dijagnostička endoskopija gornjih i donjih disajnih puteva kod dece, endoskopska hirurgija disajnih puteva kod dece, urgentna dečja otorinolaringologija.
Osnivač i Sekretar Srpske Asocijacije Pedijatrijske Otorinolaringologije – SAPO od 2011.godine
Šef Kabineta za endoskopiju i lasersku hirurgiju gornjih disjanih puteva kod dece Instituta za majku i dete od 2014.godine
Tekst pisan u saradnji sa kompanijom Phramalife
Postovani djecak 2 godine prije 7 dana je primio mmr vakcinu , sada posle 7 dana ima blago povisenu temperaturu koja je 37.3 do 38.3 .. moze li to biti reakcija na mmr vakcinu
Može, često se javlja i kratko traje ako je temperatura od vakcine.
Molimo Vas da ubuduce za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra