Foto: Flickr
- Šta raditi ako rana krvari?
Ako rana krvari, potrebno je zaustaviti krvarenje pritiskom na ranu – „grudvom“ napravljenom od sterilne gaze (ili nekim drugim priručnim, ali čistim materijalom). Pritisak treba da bude umereno jak i da traje najmanje pet do deset minuta – pre prve provere da li je krvarenje stalo.
Posle zaustavljanja krvarenja, treba osmotriti ranu. Pa, ako ivice rane zjape – odmah kod lekara. Naravno da se kod obimnijih krvarenja treba odmah uputiti lekaru, a usput vršiti pritisak na ranu u cilju zaustavljanja krvarenja.
- A ako nema krvarenja?
Kada se radi od površinskim ranama (oderotinama kolena, lakta…) koje ne krvare, ali su „prljave“ – ranu obavezno treba očistiti.
- Čime se rana čisti?
Okolinu rane („zdravu“ kožu) je najbolje očistiti medicinskim benzinom.
Postoje brojni rastvori („lokalni antiseptici“) za obradu rane, a ako NEMA drugog rešenja, a rana je baš prljava treba je očititi mlazom tekuće vode.
Najbolje je imati sterilnu gazu na raspolaganju, pa je često dovoljno njome „utapkati“ ranu da se osuši i skine površinska prljavština.
- Treba li pokrivati ranu?
Ako se radi o manjim ranama koje ne krvare, najbolje je ostaviti ranu otkrivenu! Ukoliko dete mora da se obuče ili ide da spava, ranu treba pokriti sterilnom gazom – koja se zalepi odgovarajućom („flaster“) lepljivom trakom.
- Kada ranu prvi put treba previti?
Posle dobre obrade rane, a rana je pokrivena sterilnom gazom, treba sačekati bar 24 sata do sledećeg previjanja. Naravno, ako dete ima bolove ili rana krvari – treba je ponovo obraditi što pre, najbolje pod kontrolom lekara.
- Uvek treba proveriti da li je dete redovno vakcinisano protiv tetanusa!
Ako je dete dobilo sve vakcine po programu imunizacije onda je sve u redu! Zato se danas veoma retko daje vanredna antitetanusna zaštita.
Komentari 0