Foto: Canva
Šta je uzrok autizma?
Pre pedesetak godina smatralo se da autizam uzrokuje neadekvatna nega od strane roditelja. Ispostavilo se da je to mišljenje pogrešno. Savremena medicinska istraživanja ukazuju na jasne biološke uzroke autizma i to znači da roditelji više ne treba da krive sebe. Biološki uzročnici uključuju genetske faktore, virusne infekcije, komplikacije tokom trudnoće i porodjaja koje mogu izazvati suptilna moždana oštećenja. Ćesto je udružen sa znacima neurološkog oštećenja, mentalnom retardacijom i odredjenim patološkim stanjima (npr. Epilepsija). Činjenica da se autizam podjednako često otkriva u različitim kulturama ukazuje da su socijalni faktori malo verovatni kao uzročnici poremećaja.
Da li deca sa autizmom potiču iz odredjenih socijalnih slojeva?
Istraživanja su pokazala da se ovaj poremećaj podjednako često sreće u svim socijalnim slojevima. Isto tako, javlja se i u svim kulturama. Podaci o učestalosti poremećaja iz različitih zemalja ukazuju na to da se kod 2-4 deteta na 10.000 stanovnika razvije autizam, a od toga 3-4 dečaka na jednu devojčicu.
Da li deca sa autizmom imaju normalnu inteligenciju?
Dosta je rašireno mišljenje da deca sa autizmom imaju normalnu inteligenciju. Medjutim, činjenica je da kada se primene testovi inteligencije, otprilike dve trećine dobijaju rezultate ispod nivoa proseka.
Kako se postavlja dijagnoza?
Autizam je bihejvioralni sindrom, što znači da postoji skup abnormalnih oblika ponašanja. Dijagnoza autizma se postavlja samo onda kada postoji skup od tri ključna tipa ponašanja:
- Abnormalni socijalni odnosi i socijalni razvoj
- Nesposobnost razvijanja normalne komunikacije
- Interesovanja i aktivnosti deteta su oskudni i ponavljajući
Da bi se postavila dijagnoza , neophodno je da se sva tri simptoma javljaju zajedno, i to do 36. meseca života.
Kako prepoznati znake autističnog poremećaja?
Kod prepoznavanja autizma najznačajniji alarmni signal je nesposobnost uspostavljanja socijalnih odnosa sa drugim ljudima. Takvo ponašanje se opisuje rečima „Izgledalo je da se zavlači u svoju školjku i da živi sam u sebi“ ili „Kada bi ušao u sobu, uopšte nije primećivao ljude i odmah bi prilazio objektima…“ Izostanak kontakta pogledom, ponašanje prema ljudima kao da su predmeti, odustvo ponašanja uskladjenog sa kulturnim normama, osustvo razumevanja osećanja drugih i reagovanje na promenu rutine su karakteristični znaci autističnog poremećaja.
Osim navedenih teškoća u socijalnim odnosima, teškoće sa jezikom predstavljaju drugu veliku grupu promblema. To su abnormalnosti govora tipa eholalije (reči ili fraze koje dete ponavlja neposredno pošto ih je čulo), metaforičnog govora, spajanja ili reči u novu reč.
Treće područje koje omogućava rano prepoznavanje autizma jeste odsustvo maštovitosti, koje je vezano sa opsesivnim ponašanjem. Ova repetitivna ponašanja su upadljiva, rigidna i perseverirajuća.
Problemi razvoja socijalnog ponašanja, komunikacije i fleksibilnog mišljenja su prepoznatljivi znaci koji predstavljaju alarm roditeljima. Timsku procenu deteta u specijalizovanim ustanovama vrši tim stručnih lica – dečji psihijatar, neurolog, logoped, psiholog i otorinolaringolog, nakon čega se odredjuju smernice tretmana i lečenja.
Imam pitaje …decak 13vneseci , puzi , rodjen je ranije ( pukao je videnjak ) i poridjaj nije mogao da se spreci . Dete ne stoji mnogo samo , niti sedi samo stabilno …naginje se orema napred . Jako je veseo kada ide napolju raduje se , registruje ljude oko sebe , ali nema neku neprekidnu komunikaciju , vise je onako da ga pustis i da gleda bebi tv …to moze satima da bude miran dok ne ogladni . Bio je na preglede i ide kod fitioteraoeuta da jacaju ledjnje misice …
Dete NE TREBA DA GLEDA BABY TV! To vazi i za bilo koju drugu TV i tablete!
To je ŠTETNO za bebin razvoj i to treba PREKINUTI BEZ ODLAGANJA!
Postovanje. Imam sina 3,5 godine i progovorio je kasno,sa nepune 3 godine. Odaziva se na ime,zna pesmice,ume da broji i da prepozna koja je zivotinja,auto,kamion itd. ali je problem u tome sto on poslednjih dve nedelje svremena na vreme ponavlja sto kazemo mi stariji il cak na neko nase pitanje upuceno njemu on ponovi to pitanje. ponekad odgovori ponekad ponovi. Ima kontakt sa ocima,voli da se pozdravi
,pomazi sa ljudima oko sebe. primecuje nova lica. sve je ok osim sto ponavlja reci i recenice sto kazemo mi stariji. da li je to normalna neka faza ili treba da brinemo u vezi toga? hvala unapred
Mislim da ovo NIJE za brigu
Postovani,imam bebu koja je juce napunila 10 meseci.
Prica mama,baba,tata…puzi,penje se uz namestaj… imamo psa kojeg obozava i juri ceo dan.
Svaka igracka mu je jako kratko interesantna pa prelazi na drugu.
Odaziva se na ime i dolazi iz druge sobe kada ga pozovem.
Najvise se obraduje kada igramo igre skrivalice.
Sledeca stvar me zabrinjava…
Kada ga uzmemo u ruke izbegava pogled ocima… i ako pogleda to je jako kratko.
Da li je to zabrinjavajuce?
Hvala unapred na odvojenom vremenui razumevanju.
Pozdrav
Bez pregelda je to naprosto nemoguće tačno proceniti, ali se NE čini da imate razloga za brigu.
Oprostite, ne rekoh jos da je kontakt ocima odlican. Sklapa recenice jedino ne zna slova R i L. Dosta sam citala o autizmu ali prateci svoje dete, nema nijedan simptom, jedino me brine to sto sve mora kako je on zamislio ili ako sam ja uradila nesto, on vrati kako je bilo, pa onda on to uradi. Unapred zahvalna na odgovoru.
NIŠTA od navedenog NE zkazuje na autizam! Mislim da nema.mesta za brigu
Postovani, imam decaka od 3,5 godina. Igra se, veseo je, brzo se uklapa u drustvo, bez problema prihvata nove ljude, odaziva se uvek kada ga zovemo, mazi se i ljubi svakog ko mu pridje, broji na srpskom i engleskom,zna nekoliko pesmica, nece uopste da bude sam npr. odem do kupatila, kuhinje, on ostavi igracke i trazi me.. Sve pamti sta je radio i pre godinu dana. On je,inace, jako tvrdoglav ili ce biti kako je on zacrtao ili nikako drugacije. E, sad me brine sto ako sam nesto rekla suprugu da uradi, da mi doda, on skoci i hoce on, ako sam ja skupila igracke, prosipa sve da bi on skupio, redjamo igracke i ako ih nisam naredjala kako je on zapamtio koja gde stoji, sve ih rusi. I jos nesto, pre nekih mesec dana je krenulo: suprug i ja nesto pricamo, on se igra i ponovi po koju nasu rec.. Ima li razloga za brigu i treba li ici lekaru? Oprostite na opsirnosti i unapred zahvalna..