Foto: Canva
Šta je uzrok autizma?
Pre pedesetak godina smatralo se da autizam uzrokuje neadekvatna nega od strane roditelja. Ispostavilo se da je to mišljenje pogrešno. Savremena medicinska istraživanja ukazuju na jasne biološke uzroke autizma i to znači da roditelji više ne treba da krive sebe. Biološki uzročnici uključuju genetske faktore, virusne infekcije, komplikacije tokom trudnoće i porodjaja koje mogu izazvati suptilna moždana oštećenja. Ćesto je udružen sa znacima neurološkog oštećenja, mentalnom retardacijom i odredjenim patološkim stanjima (npr. Epilepsija). Činjenica da se autizam podjednako često otkriva u različitim kulturama ukazuje da su socijalni faktori malo verovatni kao uzročnici poremećaja.
Da li deca sa autizmom potiču iz odredjenih socijalnih slojeva?
Istraživanja su pokazala da se ovaj poremećaj podjednako često sreće u svim socijalnim slojevima. Isto tako, javlja se i u svim kulturama. Podaci o učestalosti poremećaja iz različitih zemalja ukazuju na to da se kod 2-4 deteta na 10.000 stanovnika razvije autizam, a od toga 3-4 dečaka na jednu devojčicu.
Da li deca sa autizmom imaju normalnu inteligenciju?
Dosta je rašireno mišljenje da deca sa autizmom imaju normalnu inteligenciju. Medjutim, činjenica je da kada se primene testovi inteligencije, otprilike dve trećine dobijaju rezultate ispod nivoa proseka.
Kako se postavlja dijagnoza?
Autizam je bihejvioralni sindrom, što znači da postoji skup abnormalnih oblika ponašanja. Dijagnoza autizma se postavlja samo onda kada postoji skup od tri ključna tipa ponašanja:
- Abnormalni socijalni odnosi i socijalni razvoj
- Nesposobnost razvijanja normalne komunikacije
- Interesovanja i aktivnosti deteta su oskudni i ponavljajući
Da bi se postavila dijagnoza , neophodno je da se sva tri simptoma javljaju zajedno, i to do 36. meseca života.
Kako prepoznati znake autističnog poremećaja?
Kod prepoznavanja autizma najznačajniji alarmni signal je nesposobnost uspostavljanja socijalnih odnosa sa drugim ljudima. Takvo ponašanje se opisuje rečima „Izgledalo je da se zavlači u svoju školjku i da živi sam u sebi“ ili „Kada bi ušao u sobu, uopšte nije primećivao ljude i odmah bi prilazio objektima…“ Izostanak kontakta pogledom, ponašanje prema ljudima kao da su predmeti, odustvo ponašanja uskladjenog sa kulturnim normama, osustvo razumevanja osećanja drugih i reagovanje na promenu rutine su karakteristični znaci autističnog poremećaja.
Osim navedenih teškoća u socijalnim odnosima, teškoće sa jezikom predstavljaju drugu veliku grupu promblema. To su abnormalnosti govora tipa eholalije (reči ili fraze koje dete ponavlja neposredno pošto ih je čulo), metaforičnog govora, spajanja ili reči u novu reč.
Treće područje koje omogućava rano prepoznavanje autizma jeste odsustvo maštovitosti, koje je vezano sa opsesivnim ponašanjem. Ova repetitivna ponašanja su upadljiva, rigidna i perseverirajuća.
Problemi razvoja socijalnog ponašanja, komunikacije i fleksibilnog mišljenja su prepoznatljivi znaci koji predstavljaju alarm roditeljima. Timsku procenu deteta u specijalizovanim ustanovama vrši tim stručnih lica – dečji psihijatar, neurolog, logoped, psiholog i otorinolaringolog, nakon čega se odredjuju smernice tretmana i lečenja.
Postovani,imam sina od 5 godina,vec 1 godinu dobija terapiju od logopeda,sa 2 godine je govorio,i tada je pocelo sa problemima usljed konstantnih upala srednjeg uha,sinusa i krajnika.Sa 3 godine je imao hirursku intervenciju smanjivanja krajnika i u usi su mu ugradjene cjevcice koje same ispadnu nakon odredjenog vremena.Njegov problem nije samo govor,vec ponavljanje onoga sta cuje i nerazumijevanje istoga.Nedovoljna koncetracija i nemogucnost uspostavljanja normalnog odnosa sa drugom djecom.Brinem se a doktori mi kazu da budem strpljiv,dokad?Hvala unaprijed
Sledeći korak je pregled PSIHOLOGA koji se bavi razvojnim problemima dece. To je put da se ova situacija ispravno proceni.
Ne sećam se kako su moja deca,ali imam unuka od 22 meseca,živahan je ali me duša boli kada ga vidim da se ne obazire na pozive osim na „alo“,tada se onako okrene pa nastavi dalje svoj posao.Govori ponekad deda i to mislim slučajno,drugo ništa iako pokušava nešto mumlanjem.gleda i to mnogo crtane filmove i ponekad se raduje pa drhti od sreće.trči ulicom sam i ne obazire se na poziv da stane i zainteresovano gleda u nešto i uvek kada šetamo opet tu zastaje i gleda.ne komunicira sa drugom decom,prolazi nezaiteresovano.ne znam šta drugo da pišem ali mislim da bih umro od tuge da bude nekog autizma.Očekujem komentar,hvala.
Vaše unuče treba da pregleda i proceni logoped – to je prvi korak, a onda ce sve biti jasnije.
Postovani,imam sina od 2 i po godine,zaista je pametno dete,zna celu i azbuku i abecedu,brojeve,oblike,boje i mnogo voli da crta ili da mu ja crtam i sta god da ga pitam vezano za slova,reci i brojeve odgovara jasno,ali kad ga zovem po imenu cesto se ne odaziva ili kad ga pitam nesto izbegava pogled,sta god da mu kazem da mi donese ili da uradi sve me razume i poslusa ali ne gleda me u oci,isto i kad nam dodje neko u goste i pita ga nesto on samo okrene glavu i ignorise…kad mu se piski pokaze na nosu,ili kad je zedan pokaze na casu,ali nece da kaze-hocu vode ili hocu da piskim…stalno peva pesmice i prica o likovima iz crtaca i to ne razuljivo i jako me to brine,evo ima mesec dana kako ni jedan crtac nije pogledao,a on i dalje prica i peva…jako se brinem,zanima me i vase misljenje?Hvala unapred
NIŠTA od ovoga NE ukazuke da dete ima bilo kakav ozbiljana razvojni problem.
Postovanje. U kuci u kojoj zivim, zivi i moj dever sa suprugom i sinom koji u novembru puni 3 godine.Dete je u pocetku pocelo da izgovara mama,tata,baba,eka ali je odjednom prestao da prica. Njega ne ineresuje nijedna igracka sem stipaljke za ves sa njom i spava. Prestao je da jede kuvanu hranu bukvalno zivi na hlebu, keksu, smokiju, kiflama i kroasanima. Ne zanimaju ga ni crtaci, ne ume da se igra i bezi od ljudi i dece, i konstantno place odprilike oko sat-dva bez prestanka. Da li postoji mogucnost da je u pitanju autizam i kako pomoci detetu posto majka ne reaguje i misli da doktori neznaju da rade svoj posao?
NEMA dileme – dete mora da pregleda logoped, pa da se vidi o čemu se radi.
Taj pregled NE treba odlagati.
Postovani, imam sina 9 godina, za njega vec znamo da ima problema paznje i koncentracije. takodjer ima problem u socijalnoj interakciji s svojim vrsnjacima. Vodili smo ga na opseznu dijagnostiku , od snimanja mozga, pregleda psihijatra i neuropedijatra i nije dobio neku dijagnozu. Inace je jako znatizeljno dijete, moze 100 puta dnevno pitati zasto ovo, zasto ono. Jako je bistar i brzo je svladao citanje, pisanje i racunanje. No do problema dolazi kad ga se pita da nesto preprica, kakav mu je bio dan , isto nece da price prepricava, u stanju je prije cijelu pricu napamet zapamtiti. U skoli je dosta nemiran, okrece se puno i igra s stvarima na stolu. Ima problem u iskazivanju emocija, ili to cini preterano ili nikako. Jako nemirno spava, prica u snu ili vristi. uciteljica nam je iskazala sumlju u suradnji s jos jednim strucnjakom koji je promatrao dijete u razredu, na autizam. Ja sam malo tu nesigurna, znam da ima probleme i radimo na tome u suradnji s strucnjacima, ali da li stvarno postoji sumlja u autizam?
To naprosto MORA da proceni psiholog i neuropedijatar.