Kod manje dece (ili kod mališana koji ne mogu da pravilno koriste inhalatorni preparat) postoje „pomagači“ – posebne komore (baby haleri) kojima se lek aplikuje jednostavnije i efikasnije.
- Da li inhalatorni kortikosteroidi izazivaju usporenje rasta kod dece
Produžena primena neadekvatnih (prekomernih) doza može dovesti do smanjenja konačne telesne visine kod dece.
Ovo se izuzetno retko (gotovo nikad) dešava kad se poštuje prepisana doza i trajanje terapije. Suština je u redovnim kontrolama deteta, jer kad se efekti preventivne (profilaktičke) terapije ispolje, doza leka se smanjuje i ide se ka postepenom prekidanju terapije. Tako se sprečava da inhalatorni kortikosteroidi uzrokuju usporenje rasta.
- Da li ovi lekovi mogu izazvati gljivičnu infekciju usta (soor – kandidijaza)
Mogu, zato što „zaostatak“ leka u ustima može oslabiti imunitet sluznice, koja se tako slabije bori sa gljivicama i nastaje soor. Kandida (Candida) je „sveprisutna“ gljivica koja se lako useli u usta i tako može nastati infekcija. Naravno, ovo se NE dešava kod većine dece, ali se ipak može desiti. Kad se desi, lako se leči antimikoticima (nistatin, mikonazol…) i izuzetno retko je potrebno privremeno prekinuti inhalatornu terapiju.
- Kako sprečiti kandidijazu usne duplje (soor) kod dece koja su na inhalatornoj terapiji kortikosteroidima
Lako!
ODMAH posle inhalacije dete treba da ispere usta običnom vodom ili još bolje da se zubi operu! Ako se inhalacije obave neposredno pre jela, kandidijaza se daleko ređe dešava. Ovim malim „trikovima“ se zaista može pomoći detetu da se izbegne gljivična infekcija usta.
- Ako se ipak desi napad astme, da li da se poveća doza inhalatornog kortikosteroida
To nikada ne treba raditi „na svoju ruku“!
Napad treba lečiti „brzim“ lekovima koji pomažu da se suženi disajni putevi rašire, a eventualne korekcije doze inhalatronog kortikosteroida vrši isključivo pedijatar koji leči dete.
- Da li se inhalatorni kortikosteroidi mogu kombinovati sa drugim lekovima za profilaksu astme
Mogu, ali se to radi isključivo na preporuku pedijatra ili pulmologa-alergologa. NIKADA se to ne radi bez saveta lekara, a obično se kombinuju inhimitori leukotriena sa ovim lekovima. To je efikasna kombinacija, ali je rezervisana za posebno odabranu grupu mališana kojima astma pravi mnogo problema.
Jasno je da savremena medicina ima čime da se podiči u borbi sa alrgijskom astmom, zato ne treba bežati profilaktičke (preventivne) terapije. Koristi koje donosi su daleko veće i važnije od retkih i prolaznih neželjenih efekata. Naravno, sve detalje oko lečenja astme treba proći u razgovoru sa lekarom koji prati dete, a redovne kontrole su od neprocenjivog značaja za uspešnu borbu sa astmom.
Molim Vas da li je doza galitifena od 5ml ujutru i 5ml uvece prevelika za dete od 4 godine? Prepisana je od strane doktora zbog alergije na grinje i polen. Procitala sam u uputstvu da se daju manje doze.
Hvala
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra