Lecitin se uglavnom sastoji od B vitamina, fosforne kiseline, holina, linoleične kiseline i inozitola. Lecitin se, takođe, koristi kao sinonim za fosfatidilholin, fosfolipid koji je izolovan iz žumanceta ili soje. Koristi se kao prirodni emulgator. Lecitin se nalazi u mnogim životinjskim proteinima: junetini, jagnjetini, jetri i svinjetini. U velikoj koncentraciji se nalazi i u soji, žumancetu, kikirikiju.
Čest sastojak u mnogim prehrambenim proizvodima, lecitin ima sposobnost da kombinuje ulje sa vodenim komponentama. Kao emulgator, dozvoljen je u hlebu, čokoladi, mlečnim proizvodima, margarinu, pasti (testenini), prelivima za salatu, sosovima, instant pićima i dečjoj hrani.
E 432 – polisorbat 20, tipično se nalazi u hlebu, sladoledu, keksu.
E 433 – polisorbat 80, E 434 – polisorbat 40, E 435 – polisorbat 60 iE 436 – polisorbat 65 80 mogu da povećaju apsorpciju masti i imaju potencijalno štetno dejstvo.
E 442 – amonijumfosfatid u čokoladi – može da «ispere» kalcijum iz organizma.
E 470 – natrijumove, kalcijumove i kalijumove soli masnih kiselina se obično nalaze u hlebu, pasti, sladoledu, žvakaćim gumama. Velika upotreba može da blokira izvesne enzime i remeti kalcijum/magnezijum ravnotežu.
E 471 – mono i digliceridi masnih kiselina su najčešći u procesiranoj hrani.
E 472 – su estri mlečne kiseline.
Da bi se izbegli potencijalno štetni efekti nekih aditiva, treba se pridržavati dozvoljenog dnevnog unosa za svaki pojedinačni prehrambeni aditiv. Konzerviranu hranu i proizvode sa produženim rokom trajanja, ili proizvode koji sadrže potencijalno štetne veštačke boje, konzervanse i pojačivače ukusa – treba izbegavati ili konzumirati samo povremeno.
Kako se označavaju dijetetski proizvodi?
Dijetetski proizvodi mogu da imaju i posebne oznake, kao: light(lajt – lak), high (haj – visok), low (lou – nizak).
Light proizvodi sadrže manje masti, alkohola i šećera, čime im je smanjena kalorijska vrednost u odnosu na «normalne» proizvode. To znači da proizvod sadrži jednu trećinu ili jednu polovinu kalorija od onih koje se nalaze u «originalnom» proizvodu, ili sličnim proizvodima. To, praktično, pokazuje da je šećer zamenjen saharinom, da se iz čokolade eliminiše kakao buter, da se iz mleka eliminiše mast…
- Sa manje masti – znači da je manje od tri grama u 100 grama proizvoda.
- Sa manje šećera – znači da je manje 25 odsto šećera nego u sličnim proizvodima.
- Bez aditiva – znači bez prirodnih i hemijskih aditiva.
- Bez dodatnih aditiva – znači bez hemijskih aditiva, ali može da sadržava prirodne.
- Sa manje soli – manje od 140 miligrama soli u 100 grama.
- Bez soli – manje od pet miligrama soli u 100 grama.
- Proizvod bogat vlaknima – podrazumeva više od pet grama vlakana u 100 grama.
- Sa dodatkom vlakana – podrazumeva 2,5 grama više vlakana u 100 grama od uporednih proizvoda.
Na etiketi za sir bi trebalo da se obeleži od kakvog je mleka dobijen, količina mlečne masti, da li je sir fermentisan…
Kod voćnih sokova, ako piše 100% prirodan – onda ne smeju da budu dodati ni šećer, ni boje, ni ukusi. Naziv đus važi samo za 100 odsto prirodne sokove. Svi ostali su voćni napici. Koktel je napravljen od više vrsta voća, ali sve vrste moraju da budu navedene po količinskom redosledu.
Najčešće korišćeni emulgatori:
- lecitin – E 322
- mono i digliceridi, najčešće korišćeni u hlebu, sladoledu i kikiriki buteru
- estri sukroze
- polisorbati
Prim. dr sci med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista
Yumama
Komentari 0