Foto: Flickr
To je najčešći govorni poremećaj dece predškolskog i školskog uzrasta. Dete može imati poremećaj izgovora jednog glasa ili više glasova iz određenih glasovnih grupa. Poremećaji izgovora se ispoljavaju u vidu nedostatka jednog glasa (omisija), zamena nerazvijenog glasa nekim drugim postojećim (supstitucija) i oštećenje pojedinih izgovornih glasova gde je glas prepoznatljiv ,ali nepravilno izgovoren (distorzije). Stepen oštećenja je različit i kreće se od lakih do težih artikulacionih odstupanja glasova.Večina dece do treće godine ovlada samoglasnicima i oko 15 suglasnika, ostale glasove supstituiše ili ih zamenjuje sličnim glasom. To nazivamo tepanje tj. fiziološko tepanje i treba ga razlikovati od patološkog izgovora glasova. Ako se tepanje nastavi i posle treće godine prelazi u fiksiran i patološki poremećaj izgovora.
Uzroci artikulacionih poremećaja dele se : organske i funkcionalne.
Organske anomalije nastaju zbog anatomskih promena perifernih govornih organa.
Funkcionalni dislalije nastaju zbog slabosti neurodinamičnih moždanih procesa.
Za razvoj govora pored biološke osnove , važna je i sredina u kojoj dete raste i razvija svoje sposobnosti. Zato nije dobro da dete komunicira samo sa mlađom decom čiji govor nije još razvijen ili da decu čuvaju odrasli čiji je govor nejasan, nerazumljiv i ubrzan. Dete mora da ima dobar govorni model, jer loš govorni uzor u porodici kada se detetu mnogo tepa može biti uzrok poremećaja izgovora kod dece. Takođe nisu dobri ni preveliki zahtevi roditelja , a sa tim se u praksi dosta susrećemo. Roditelji zahtevaju od deteta čist izgovor, dugačke rečenice, a dete nije govorno jezički zrelo da ispuni sve zahteve.
Odrastanje u sredini gde se govori više jezika može usloviti nepravilan razvoj izgovora ili promene u ponašanju dece. Malo je dece koja mogu istovremeno da uče dva ili više jezika. Posebno je pogrešno uvoditi drugi jezik ako je dete imalo problema na rođenju ili ako kasni u psihofiziološkom i govornom razvoju.
Roditelji treba da obrate pažnju i da preventivno deluju da do nepravilnosti u izgovoru ne dođe.To značu da je posle porođaja veoma važno dojenje bebe. Kada se pojave prvi zubići potrebno je uvoditi čvršću hranu jer se tako razvijaju mišići lica i govornih organa. Upotreba cucle i sisanje palca imaju negativan uticaj na psihički razvoj i razvoj govornih organa deteta. Vežbe logomotorike roditelji mogu da sprovode sa detetom 3-5 min. svakodnevno i uradiće dosta na jačanju mišića lica i govornih organa.
Stimulisanje razvoja fonemskog sluha je veoma važno, jer ako se glasovi jasno ne razlikuju ne mogu se ni pravilno izgovoriti.
Ukoliko niste u mogućnosti da ispravite govorne nepravilnosti korekciju prepustite stručnjacima –logopedima.
Komentari 0