Foto: Pixabay
Nesvesno ih sprečavaju da postanu nezavisna i razviju se u lidere iako imaju veliki potencijal za to.
Ona i dr. Tim Elmor, autor preko 25 knjiga o roditeljstvu, osnivač i predsednik organizacije „Lideri u razvoju“ koja je posvećena mentorstvu i izgradnji budućih lidera od današnje omladine, sastavili su listu od sedam štetnih ponašanja koja sabotiraju dečiji uspeh – u sopstvenom životu i sutrašnjem poslovnom okruženju. Ako prepoznajete ova ponašanja i kod sebe, pokušajte da ih promenite dok imate šansu! Evo koja su to štetna ponašanja koja navode:
Ne dopuštamo deci da iskuse rizik
Živimo u svetu koji nas, na svakom koraku, upozorava na opasnost. Sva pravila koja nam se dnevno serviraju jer je „bezbednost na prvom mestu“ pojačavaju našu brigu i strah da možemo da izgubimo našu decu. Zato radimo sve što možemo da ih zaštitimo. To je, između ostalog, naš posao, ali smo otišli toliko daleko da smo decu izolovali od zdravih rizičnih ponašanja a što ima suprotan, štetan, efekat.
Evropski psiholozi su ustanovili da deca koja se ne igraju slobodno napolju i nikada ne osete šta znači ogrebano koleno, često imaju fobije kao odrasli ljudi. Neophodno je da deca padnu nekoliko puta kako bi naučila šta je normalno, isto tako je potrebno da tinejdžeri iskuse rastanke sa momcima i devojkama kako bi cenili emotivnu zrelost koju zahteva jedna dugotrajna veza.
Ako roditelji potpuno uklone rizike iz detetovog života, kada to dete poraste ispoljiće veliku aroganciju i nizak nivo samopouzdanja.
Previše brzo spašavamo decu
Današnja generacija mladih ljudi nije razvila neke životne veštine koje su deca razvijala pre 30 godina i to samo zato što odrasli priskaču u pomoć i rešavaju njihove probleme. Kada previše rano spašavamo decu i preterano pomažemo, mi ih lišavamo potrebe da prevaziđu poteškoće i samostalno reše probleme. To je roditeljstvo na kratke staze i potpuno maši cilj liderstva – pripremiti decu da žive i snalaze se bez ičije pomoći. Pre ili kasnije, deca naviknu da ih neko stalno spašava i onda razmišljaju: „Ako pogrešim, mama/tata će sve izgladiti i neće biti loših posledica zato što sam zabrljao.“
U realnom životu, međutim, to nije ni blizu tome kako svet stvarno funkcioniše te, stoga, ovako ponašanje sprečava decu da porastu u sposobne odrasle osobe.
Komentari 0