Prerano dižemo decu na pijedestal
Dovoljno je da prisustvujete jednoj školskoj utakmici ili nastupu i videćete da su svi pobednici i svi su najbolji. Zbog ovog „svako osvaja nagradu“ mentaliteta, naša deca će se možda osećati posebno, ali istraživanja pokazuju da ova metoda ima neželjene posledice. Deca, kad tad, primete da su mama i tata jedine osobe koje misle da su ona super, čak i kada niko drugi to ne govori. Onda počinju da sumnjaju u objektivnost svojih roditelja. Dakle, u jednom momentu ovo im pruža lep osećaj, ali nema veze sa realnošću.
Kada prerano dižemo decu na pijedestal i ne obraćamo pažnju na loša ponašanja i rezultate, deca vremenom nauče da varaju, preteruju i lažu kako bi izbegla surovu realnost života. Jednostavno, ona nikada nisu bila primorana da se suoče sa njom.
Dopuštamo krivici da ometa naše roditeljstvo
Vaša deca ne moraju da vas vole u svakom momentu. Ona će preboleti razočarenje, ali neće preboleti posledice razmaženosti. Zato, recite deci „ne“ ili „ne sada“, i pustite ih da se bore za ono što stvarno cene i što im je potrebno.
Roditelji imaju običaj da deci daju ono što ona žele kada ih nagrađuju, i to naročito kada imaju više dece. Kada jedno dete bude dobro u nečemu, roditelji osećaju da je nepravedno da nagrade samo to dete a ne i drugo. Ovo je potpuno nerealno i time se propušta prilika da se deci pokaže da uspeh zavisi od naših sopstvenih akcija i dobrih dela.
Isto tako, pazite da decu ne naučite da se dobra ocena nagrađuje odlaskom u tržni centar. Ako je vaš odnos baziran na materijalnim nagradama, deca neće osetiti ni unutrašnju motivaciju niti bezgraničnu ljubav (što roditelji misle da obezbeđuju poklonima).
Komentari 0