Foto: Canva
Univerzitet u Notr Damu je 2015.godine sproveo israživanje, koje je pokazalo da su deca čiji su roditelji privrženi srećniji kada odrastu. Više od 600 ljudi je ispitano o načinu kako su odrastali, uključujući i to koliko su ih roditelji mazili. Odrasli koji su izjavili da su im roditelji bili nežniji u detinjstvu su bili saosećajniji i manje depresivni i anksiozni. Oni koji su izjavili da njihovi roditelji nisu bili toliko nežni su imali mentalne probleme, osećali su nelagodu u odnosu sa drugim ljudima i imali su poteškoće da shvate razmišljanja drugih ljudi.
Deca su drugo ime ljubavi
Istraživači su takođe proučavali dobrobiti bliskog fizičkog kontakta novorođenčeta sa majkom. Ova posebna interakcija majke i bebe naročito pomaže bebi da se smiri, kako bi manje plakala i više spavala. Takođe je dokazano da poboljšava razvoj mozga. U jednom članku objavljenom u američkom naučnom časopisu „American Scientific“ istaknuto je da deca koja su živela u sredini lišenoj roditeljske ljubavi, poput sirotišta, su imala viši nivo hormona stresa – kortizona, u odnosu na decu koja su živela sa roditeljima. Naučnici veruju da je glavni uzrok ovih fizičkih promena zapravo nedostatak fizičkog kontakta u sirotištima.
Naposletku, brojne studije su pokazale koje dobrobiti masaža ima na smanjenje anksioznosti kod dece. Masaža je takođe dobar način da se roditelji fizički i emotivno povežu sa decom. Počevši od ranog detinjstva, roditelj može početi da masira svoje dete, što može stvoriti čvrstu vezu. Studije su pokazale da deca i odrasli koji su masirani nisu skloni anksioznosti tokom perioda obrazovanja, boravka u bolnici i drugih stresnih događaja.
Pa, kako možete da unesete više zagrljaja u svoju porodicu?
Od momenta kako dovedete svoju bebu iz porodilišta obavezno je držite, dodirujte i ljuljajte u naručju. Provedite mnogo dragocenih momenata milujući svoju bebu, tako da njena koža može dodirnuti vašu.
Kako odrastaju, budite razigrani i zajedno se bavite zabavnim aktivnostima poput plesa ili smišljanjem luckastih igara poput pretvaranja da ste čudovište koje grli i ljubi.
Pametna deca rastu tamo gde ima mnogo nežnosti i ljubavi
Postavite podsetnik kako biste bili sigurni da je grljenje deo vaše svakodnevne rutine. U nedavnom filmu o Trolovima, Trolovi su nosili satove na kojima bi se na svakih sat vremena oglasio alarm i označio vreme za grljenje. Ako je potrebno, podesite sebi alarm. Ili obavezno svoju decu zagrlite tokom određenog doba dana, na primer pre nego što krenu u školu, kada se vrate iz škole i pre spavanja.
Još jedna zanimljiva ideja je da budete nežni dok vaspitavate svoje dete. Dok im pričate šta su loše uradili, stavite im ruku na rame i zagrlite ih na kraju razgovora, da bi bili sigurni da ih, iako niste zadovoljni njihovim ponašanjem, i dalje volite. Ako vaše dete udari brata ili sestru, zagrlite ga i pokažite da je grljenje lepše nego udaranje.
Na kraju, pripazite da ne preterate i ne ugušite decu. Poštujte njihove individualne potrebe i budite svesni da će se one menjati tokom prolaska kroz različite faze.
Priredila: Jasmina Đurović
Izvor: Parent.com/ Zelena učionica
Komentari 0