Foto: Canva
Kako nastaje kašalj?
Kašalj je odbrambena reakcija – refleks!
Svaki refleks započinje nadražajem koji ga pokreće. Nadražaj disajnih organa je pokretač refleksa kašlja. Posle nadražaja sledi dubok udah, pa snažan izdah praćen suženjem dušnika i grkljana što se čuje kao kašalj. Izdah je neverovatno snažan, tako da izbačene kapljice iz disajnih organa lete brzinom od preko 150 km/sat!
Ubedljivo najčešći pokretači refleksa kašlja su infekcija i alergija. Daleko ređe se dešava da strano telo bude uzrok kašlja, ali je to jedna dramatična situacija praćena drugim tegobama, koja se srećom ne dešava često.
Koje su vrste kašlja?
Postoje dve osnovne vrste kašlja: „suvi“ (neproduktivni ili nadražajni) i „vlažni“ – produktivni! Ova podela je dobra za razmevanje problema, iako ima raznih prelaznih formi kašlja.
- Suvi kašalj
Naziva se i nadražajni, ili neproduktivni, a nastaje kao rezultat direktnog oštećenja gornjih disajnih puteva. To rade skoro svi respiratorni virusi, neki više, neki manje, ali je rezultat njihovog rada „ranjena“ sluzokoža disajnih puteva.
Zato su krajevi nervnih završetaka koji „prenose“ nadražaj (receptori za kašalj) ogoljenji pa dete često „ripa“ u napadima.
Jedan od najčešćih razloga nadražajnog kašlja je slivanje sekreta iz nosa „nizbrdo“ u grlo i dušnik. Tamo se sekret „zalepi“ a dete (uglavnom bezuspešno) pokušava da ga izbaci.
Dete kašlje u napadima, „sve se ori“, a nema šta da izbaci pa često bolno plače posle napada kašlja. Ponekad dete povrati zbog ovog nadražajnog napinjanja. Što dete više kašlje sve se više oštećuje već ranjena sluznica disajnih puteva. Zato dete još više kašlje i tako se ovaj začarani krug zavrti i traje sve dok ga ne prekinemo i dok dete ne pobedi virus – najčešči uzrok ove vrste kašlja.
Suvi kašalj je retko pratilac nekog veoma ozbiljnog respiratornog oboljenja kod dece, a ako je dete bez visoke temperature, bez otežanog („svirajućeg“) i ubrzanog disanja i dobrog apetita – skoro sigurno se radi o bezazlenoj virozi!
postovani,
moj decak ima 6,5god.kaslje vec preko mesec dana, dva puta kod dr.razne terapije,apsolutno nikakav boljitak, cak sve gora situacija. Nocu suvo u serijama, danju produktivno,..pulmicort, aerius, imunno, jaja od prepelice…nista se be desava? Pomoc, savet?? Hvala
Nažalost, bez pregleda i praćenja je naprosto nemoguće utvrditi uzrok dugotrajnog kašlja.
Trebalo bi uraditi alergo-testove, a Vaše dete bi zaista trebalo da pregleda pulomolog.
Moja cerka ima 3 godine kasalj traje vec 2 nedelje pljuca su cista nosic cistimo sa fizioloskim kapima dobili smo i sirup napravljen na bazi meda ali ona to nejce da pije stavljamo u sok ali i to odbija sta napraviti kad dete sve odbija izbaci sirup iz usta nejce da ga pije
Probajte sirup na bazi belog sleza – BEBA sirup je dobar izbor
Moja beba ima 4mjeseca kaslje a nije joj udaljeno grlo mozeli da su zubici u pitanjupitanju i sta da joj dam
Ništa od sirupa za ovako mali bebu!
Da se nosić ispira fiziološkim rastvorom, a ako se kasalj narednih dana pojačava – da se obavi pregled kod Vašeg pedijatra
Dete 3 ipo godine. Kaslje vec 10 dana, nema temperaturu i dobrog je opsteg stanja, lepo jede. Treba li da se vodi kod doktora?
Za sada samo da se redovno ispira nos i probajte sirup na bazi belog sleza – BEBA. Pa da se prati..
Molim Vas za stručno mišljenje jer već gotovo tri meseca dete muči kašalj. Ona ima sedamnaest meseci.Kašalj je nekada intenzivniji i to uglavnom kada dete spava što joj remeti dnevni ali i nocni san. U toku dana gotovo neprimetno. Od terapije je bio prisutan čaj od sleza, Pulmikort inhalacije, Sinomarin inhalacije i posle utvrdjenog prisustva streptokoka pneumonie u nosu kapi Targezin. Do sada smo tri puta bili kod pedijatra i sve je čisto. Trenutno taj mučan suvi nadražajni kašalj traje tri noći i četiri dana. Noću u napadima koji traju po sat i po vremena. Kako detetu pomoći?
Hvala
Dete sada mora da se pregleda, pa da se utvrdi uzrok kašlja, a onda i da se odredi terapija.
Iako se skoro sigurno radi o serijskim virusnim infekcijama, bez pregleda je naprosto nemoguće postaviti dijagnozu!
Stretptokoka u nosu se NE leče antibioticima, a ako dete nije primilo pneumokoknu vakcinu – da se to uradi!