Foto: Flickr
– Uzrok promuklosti su virusi i bakterije kod najvećeg broja pacijenata – kaže dr Ljubinko Ljubojević, otorinolaringolog u „Euromediku“.
– Zavisno od uzročnika za lečenje se propisuju antibiotici ili odgovarajući inhalacioni lekovi. Međutim, od podjednakog značaja je i pošteda glasa. Oboleli ne bi trebalo da se napreže kada govori, ali ni da šapuće. Trebalo bi da govori opušteno i normalnim tonom.
Doktor Ljubojević kaže da za uobičajenu promuklost od koristi mogu da budu i topli napici, kao što je čaj od kamilice ili mleko sa medom.
Kada problemi sa govorom traju duže od nedelju dana obavezan je odlazak kod ORL specijaliste.
– Hroničnu promuklost za razliku od akutne mogu da uzrokuju mnogobrojni poremećaji zdravlja – kaže naš sagovornik. – Probleme sa glasom u tom slučaju izazivaju stanja kada se tečnost iz želuca vraća u grlo, alergijska stanja, endokrini poremećaji, miopatija, i disbalasnsi u radu centralnog i perifernog nervnog sistema. Promuklost može da bude i posledica karcinoma pluća, promena u grudnoj duplji i narušenog funkcionisanja štitaste žlezde.
Posebnu kategoriju promuklosti čine organske promene na glasnim žicama u koje se svrstavaju polipi, otoci, čvorići ali i karcinom grkljana.
– Za većinu pacijenata pregled glasnica nije neprijatan jer se radi uz pomoć jednostavnog ogledalceta kojim lekar pregleda stanje grla i glasnih žica – napominje dr Ljubojević.
Komentari 0