Foto: Freepik
Najčešće se javlja glavobolja, koja može biti uzrokovana različitim faktorima, kao što su napetost mišića vrata i ramena, neodgovarajuća pozicija sedenja ili gledanja, povećano naprezanje očiju, dehidratacija, napetost zbog posla ili stresa.
Drugi uzrok glavobolje kod dugotrajnog sedenja pred računarom, televizorom ili mobilnim može biti povećano naprezanje očiju zbog dugotrajnog gledanja u ekran. To može uzrokovati suvoću i umor očiju
Šta raditi?
Kako bi se smanjili rizici od zdravstvenih problema uzrokovanih dugotrajnim sedenjem ispred računara ili televizora, preporučuje se redovno vežbanje, pravilna postavka radne površine, redovne pauze tokom rada, i osiguravanje dobrog kvaliteta vazduha u prostoriji.
Takođe, važno je osigurati dovoljno hidratacije i uravnoteženu ishranu kako bi se smanjio rizik od drugih zdravstvenih problema.
Prema tome, ograničite vreme koje provodite ispred ekrana pa većinu tog vremena posvetite poslu. Korišćenje uređaja za zabavu treba zameniti čitanjem, laganim vežbanjem ili igranjem društvenih igara.
Stručnjaci savetuju i jednosatnu pauzu, izlazak na svež vazduh, šetnju i istezanje. Tako će telo dobiti dovoljno kiseonika za krv i mozak, a oči će se odmoriti.
I ne zaboravite unos vode.
Šta još možete učiniti da se zaštitite od plave svetolosti. Postoje naočare koje imaju filtere koji blokiraju ili apsorbuju plavo svetlo. Ako nosite te naočare dok gledate u ekran, posebno noću u slabo osvetljenoj prostoriji, one će pomoći u smanjenju vaše izloženosti plavoj svetlosti zaključio je doktor Giuseppe Aragona s portala Prescription Doctor
Komentari 0