Foto: Pixabay
Postoje neki trikovi i saveti kako da se opustite i smanjite anksioznost i nervozu pre porođaja. Pročitajte i pokušajte, sigurno ćete pronaći bar jedan način da olakšate sebi predporođajne dane!
Iako se čini banalnim, jako je važno pronaći vreme i posvetiti se ugađanju sebi. Ovo je važno jer pored toga što vas opušta i rasterećuje, priprema vas za vreme koje predstoji, kada će trenuci posvećenosti sebi biti retki.
Isto tako, informisanje i blagovremena priprema svega što vam treba nako porođaja učiniće vas smirenijim i rasteretiti vas.
Možete da isprobate sledeće:
Nabavka stvari za bebu i za porodilište
Porođaj može da vas iznenadi, pa je već u devetom mesecu najbolje da na to budete spremni. Zato su spisak i torba za porodilište od neprocenjive vrednosti.
Sastavite dva spiska:
- Jedan neka se tiče stvari koje ćete poneti u porodilište. Neka to bude samo ono što je nužno. Nemojte nositi suvišne stvari koje će vas opterećivati.
- Drugi neka se tiče stvari koje su vam potrebne za bebu kad izađete iz porodilišta: pelene, kozmetika za bebe, krevetac, oprema i ostale stvari.
Na ovaj način ćete smanjiti tenziju, bar što se tih uslova tiče.
Masaža je korisna
Masaža kao vid opuštanja ali pripreme za porođaj je odlično sredstvo. Opušta mišiće i kada je radi stručno lice može da pomogne da se otkloni opterećenje sa karlice.
Karlica je deo tela koji se u trudnoći, a pogotovo pred porođaj, menja i širi što može da izazove bol. Masaža može pomoći da se taj bol umanji i da se širenje karlice i otvaranje porođajnih kanala prevaziđe lakše. Takođe pomaže u opuštanju mišića oko kičme koji mogu biti bolni pred kraj trudnoće. Kičma trpi veći teret zbog velikog stomaka i bebe koja je sve veća.
Masaža trudnica nije nova stvar i nije samo trend već stvarno pomaže i u fizičkom i psihičkom rasterećivanju i pripremi za porođaj. Za ovo vam je potrebno neko stručno lice koje zna šta sme da pritiska i masira, a šta nikako ne.
Meditacija – opuštajuća, a bezbedna
Meditacija kao način ugađanja sebi se možda čini kao fora iz filmova, ali nije samo to. Nije poenta ponavljati “om” i sedeti u turskom sedu, već pokušati da tehnikom disanja smirite nervozu i strah od porođaja.
Dodatni plus je što se vežba disanje koje olakšava sam porođaj. Pravilno i duboko disanje u toku porođaja je izuzetno važno što zbog bogaćenja krvi kisonikom što zbog umanjivanja pritiska u ušima i očima.
Tehnika rasterećivanja uma i smirivanja nervoze disanjem stvarno radi i nije loše pokušati meditaciju kao trik koji će olašati predporođajne dane, ali i sam porođaj!
Ugađanje sebi
Ugađanje je širok pojam, ali izdvojte stvari koje vas opuštaju i praktikujte ih kad god imate priliku za to. Gledanje tv-a- može.
Ples uz omiljenu muziku – naravno. Ples je i poželjan kao fizička aktivnost u toku trudnoće pa i pred sam porođaj, ukoliko je u pitanju uredna trudnoća bez problema. On vas održava u dobroj formi, učvršćava mišiće što olakšava sam porođaj i pomaže u prikupljanju snage i kondicije koja je potrebna za “dan D”.
Isto važi i za vežbanje (iako se ovo mnogima ne čini kao način ugađanja). Vežbanje pred kraj trudnoće ne znači odlazak u teretanu ili trčanje na traci, ali blage vežbe u ležećem položaju, ili vežbe za kičnu su preporučljive. Svaka vežba koja ne čini pritisak na stomak i koja vam prija je dozvoljena.
Kafenisanje sa prijateljicama obavezno, pogotovo ako u to ubacite i šetnju tokom koje ćete kupiti stvari potrebne za bebu koja stiže.
Mama sa iskustvom ne znači mama bez brige
Još nešto što stiže kao opterećenje pred porođaj, ukoliko niste mama po prvi put već imate iskustva, jeste briga o deci koju već imate. Kako će oni kada vi odete u porodilište, kako će se prilagoditi na novog člana i slična pitanja se roje u glavi. I to je normalno.
Pokušajte da provodite što je moguće više vremena sa svojom decom i razgovarajte. Čak i ako je dete malo, razgovor i priča o novoj bebi i prikazivanje situacija u kojima će vam baš oni biti neophodni za brigu o bati ili seki su od ključne važnosti za adaptaciju deteta na novog srodnika. Ovo će pomoći i vama da se smanje brige oko toga kako će se dete snaći u novoj situaciji gde dete postaje stariji brat ili sestra.
Odvojenost od starijeg deteta tokom porođaja je možda i najstresnija situacija u kojoj se majka nađe, pored samog porođaja. Pogotovo ukoliko se nije često odvajala od deteta i ako je dete malo. Neki psiholozi smatraju da majke ponekada ovaj problem odvajanja od deteta zbog porođaja stavljaju na prvo mesto. Ne strah od bola i porođaja, već odvojenost od starijeg deteta.
Upravo zbog toga je važan razgovor sa detetom jer ima dvojaku vrednost:- priprema dete ali i prikazuje majci da je ta odvojenost u cilju veće sreće ili “višeg dobra”.
Pozitivan stav prema porođaju i odlasku odnosno kratkotrajnom odvajanju od deteta, olakšava majčin boravak u bolnici i sam porođaj.
Još jedna olakšavajuća okolnost po ovom pitanju jeste tehnološka revolucija u kojoj živimo koja nam pruža mogućnost da se “gledamo “ sa svojim bližnjima i kada smo fizički razdvojeni. I to obavezno iskoristite. Punjač i telefon obavezno spakujte u torbu za porodilište i imajte pri ruci!
Partner kao saveznik tokom trudnoće ali i porođaja
U našoj zemlji još nije sasvim dozvoljeno da partner prisustvuje porođaju. Ponegde jeste, ponegde se doplaćuje, ali u glavnom nije. To ipak ne znači da partner ne treba ili ne može da bude vaš oslonac u toku trudnoće i pred porođaj.
Provodite vreme sa njim i delite sve što vas muči. Dozvolite mu uvid u sve vaše misli onda kada vam je to potrebno. Ako ne može da pomogne, makar će znati da vas nešto muči i olakšati vam slušajući.
Osećaj pripadanja i deljenja briga je često sve što je budućoj mami potrebno – samo da znate da je on tu i da vas sluša, da razume i da i on brine.
Koristitie svaki momenat koji imate da provedete baš sa partnerom. Idite u kupovinu, u bioskop, spremajte sobu za bebu. Ukoliko već imate dece, svi zajedno se uključite u pripreme od kupovine posteljine i odeće za bebe do obnavljanja znanja o previjanju i negovanju nežne bebine kože.
Partner može olakšati odvajanje od starije dece tako što će kroz razgovor pokazati da će dete uz njega biti sigurno, čisto i čuvano kao da je mama tu. Taj momenat ima povoljan uticaj na porodilju i umiruje brige o odvajanju.
Razgovor sa partnerom o samom porođaju i strahu da li će sve biti u redu je odličan način da se psihički priremite za porođaj. Predočavate moguće situacije i njihova rešenja čime umirujete strah. Ovakvi razgovori dodatno produbljuju odnos između partnera i budućih roditelja.
Zato – razgovor i puno vremena sa pratnerom jeste jedan od saveta koje treba da praktikujete pred porođaj!
Još poneki trikovi iz rukava za manje stresa pred porođaj
- Posetite kurseve za porodilje. Ovi kursevi mogu dati odgovore na neka pitanja o porođaju. To je pogotovo praktično ukoliko postajete mama po prvi put. Tamo se uče tehnike disanja, načini i položaji tela koji olakšavaju sam porođaj. Predočavaju se neke situacije koje se mogu dogoditi i daju saveti kako da se te situacije reše na najlakši mogući način. Ovakvi kursevi mogu biti od pomoći i za kasnije delovanje, nakon porođaja: uče pravilnom negovanju mame ali i novorođenčeta, govore o dojenju, i još mnogo toga!
- Potražite pomoć babice. Babice su žene koje su zadužene za porađanje uz doktore i ako neko može da vas posavetuje i pripremi za taj dan to su one. Zato potražite i popričajte sa babicom o svemu što vam je na pameti. To će vam oakšati predstojeći period i prirpemiti vas na sve vezano za porođaj!
- Pripremite se pred porođaj: Ovo se odnosi na kozmetičke salone i detaljne prirpeme u vidu depilacije, sređivanja i ugađanja sebi. Ne mora biti kozmetički salon, možete sve obaviti i kod kuće. Skinite lak sa noktiju ili namažite bezbojni, jer lak u boji nije praktičan za bolnice iz bezbednosnih razloga. Ako nešto pođe po zlu, nokti pacijenta su prvi indikatori. Kosu podignite i pokupite sa lica i vrata, jer je porođaj napor i kosa može samo da smeta. Čak i češljanje nakon porođaja (pogotovo carskog reza) može da predstavlja problem, zato se za to pobrinite na vreme- punđa ili pletenica, čvrsto pokupljena na glavi je super rešenje. Depilacija nogu ali i prepona i celog pubičnog predela je neophodna pre porođaja. Imajte i to na umu, pa budite spremni.
- San- Pred sam porođaj nesanica može da bude prisutna i česta. Ipak potrudite se da spavate kada god ste u mogućnosti. To daje telu priliku da se odmori i prirpemi za predstojeće periode izuzetnog fizičkog napora i iscrpljenosti. Što od porođaja što od novorođenčeta. Zato spavajte i odmorite na vreme!
Period ped porođaj i vreme kada žena uđe u 36. nedelju predstavljaju jedan od najstresnijih perioda u životu žene – buduće majke. Pored strahova i briga o samom porođaju tu su i misli o tome kako ćete se snaći sa bebom koja će uvećati vašu porodicu. Sve to stvara stres i osećaj nervoze. Stoga nije na odmet razmisliti o ovim savetima i pokušati pronađi pravi način da olakšate svoje psihičke ali i fizičke tegobe!
Komentari 0