Foto> Pixabay
Crvenilo je prva faza bolesti, a skoro uvek je prati „ljuštenje“ površnog dela kože. Ako bolest odmakne, mogu da se jave i „ranice“ – ostrvca ogoljene kože. Tada se skoro uvek javlja i infekcija gljivicama i bakterijama, koje sa površine kože prodiru u dublje slojeve i dodatno pogoršavaju problem.
- Zašto ojed nastaje?
Skoro sve je rečeno u nazivu pelenski dermatitis. Glavni zadatak pelene je da upije mokraću (ali i da zadrži stolicu), dok se ne promeni. To znači da ne bi smelo da bude kontakta između mokraće i stolice sa kožom bebe.
Ipak, ako se taj kontakt desi, pa još ako potraje, onda kiseli produkti mokraće „gricnu“ površni sloj nežne bebine kože, koji tada postaje „porozan“. Pošto vlaga prodire u dublje slojeve kože, nastaje zapaljenje (dermatitis) – koje se manifestuje najpre crvenilom, a potom i ljuštenjem kože. Sve je još gore ako stolica duže „stoji“ u pelenici.
- Kada se najčešće javlja?
Uglavnom se javlja u drugoj polovini prve godine života, a najčešće između devetog i dvanaestog meseca. Može da se javi i ranije i kasnije, naročito ako beba predugo nosi pelene. Posebno su podložna deca sa osetljivom (nežnom i suvom) kožom.
- Koliko vremena je potrebno da se ojed razvije?
To zavisi od tipa bebine kože, ali je nekada dovoljna jedna noć da se skoro svi znaci ojeda pojave. Ukoliko beba ima izrazito osetljivu kožu, dovoljno je par sati da se vide prvi jasni znaci pelenskog dermatitisa.
- Mogu li roditelji da pomognu bebi kada dođe do ojeda?
Mogu i moraju da pomognu! Što pre treba napraviti prva dva koraka:
- Sušenje
Čim primete crvenilo, trebalo bi da preduzmu prvi korak – sušenje. Prodor vlage u dublje slojeve kože pospešuje zapaljenje, pa je „provetravanje“ bebine kože ispod pelene prvi zadatak za mame i tate. Što više bez pelene, to bolje (neka se malo češće menja posteljina), a posle kupanja i čišćenja kože, treba da se koristi fen. Naravno, nežno i oprezno – „kroz prste“, iz daljine… tako da vreo vazduh ne „bije“ direktno u već ranjenu bebinu kožu.
- Krema protiv ojeda
Kada se koža osuši, treba je namazati kremom koja, pored komponenti koje obezbeđuju lako mazanje i upijanje, mora da ima bar dva važna sastojka: cink oksid i pantenol. Oni ubrzavaju epitelizaciju – obnavljanje oštećene kože, a to je ključna faza borbe sa ojedom. Tek kada se obnovi zaštitni sloj kože (a to je epitelizacija), možemo biti sigurni da smo na pravom putu. Posle nekoliko dana ovog kombinovanog tretmana (sušenje + prava krema), kod većine beba se ispolje znaci poboljšanja, a posle još nekoliko dana se sve lepo povuče.
Imam bebu od 5ipo mjeseci. Ima ojed koji traje 5-6 dana, kao male tackice i plihici. Bili smo kod dermatologa, rekao je da je mazem sa biodermom. I mislim da se sada povlaci po malo. Rekao je da je u pitanju sekundarna bakterijska infekcija, uplasila sam se da mozda beba nema neku bakteriju on je rekao ne unutra nego spolja. Mene zanima od cega to nastaje, koji su uzroci? Da bih to sprijecila ubuduce. Bebi koristim platnene pelene. Unaprijed Vam se zahvaljujem. Pozdrav!
Pelenski dermatitis je posledica IRITACIJE kože pelenama! To je potpuno jasno i tu nema dileme.
Dakle, vreme je da se pamučne pelene zamene kvalitetnim jednokratnim, koje treba redovno menjati uz redovnu (uobičajenu) higijenu, kad se beba izleči (pod kontrolom dermatologa). NAJVAŽNIJE je da beba bude suva i čista, uz korišćejnje kvalitetnih hidrantnih krema za negu osetljive bebine kože.
Nama je pedijatar savetovao da jednokratnu pelenu zamenimo platnenom zbog upornog ojeda…
Ojed NIJE bio uzrok! Pre će biti da je e.coli iz stolice prešla u moraćne kanale, ali i dodatno pogoršala ojed.
imam bebu od 2 meseca, vec mesec dana se borimo sa ojedom,
uradili smo bris, stafilokoka je izolovana, dobili smo da mazemo genatamicin ujutru i uvece, nema vise tackica po kozi ali je koza jarko crvena i upaljena.
zanima me da li bi joj pomogao neki melem za obnovu koze na bazi nevena ili hiper jeko zn mast, ili saljicev melem?
Pranje, pa SUŠENJE (fenom kroz Vaše prste da se beba ne opeče), pa da se nanese (na suvu kožu) 2% Eozin (ima ga u većim apotekama), pa POSLE 15-tak minuta krema protiv ojeda (sa pantenolom i cinkom). Tako 2 puta na dan, i posle svake obilnije stolice. Treba bar 10 d0 14 dana da se ovo reši. Ako NEMA boljitka za nekoliko dana – mora se obaviti kontrolni pregled.
Molim za savjet. Beba od 10 mjeseci od juce ima proljev i osip u pelenskom predijelu. Peremo mlakom vodom i mazem Nistatin i Pantenol kremom. Moze li Nistatin naskoditi s obzirom da je kortikosteroid i da li treba mazati nekom drugom kremom? Hvala
Nistatin NIJE kortikosteroid već antimikotik – lek koji ubija gljivice. Nema opasnosti od mazanja ovim lekom, ali je krema protiv ojeda (sa cinkom i pantenolom) daleko važnija.
Svakako je temelnjo pranje i sušenje prvi korak.
IMAM PITANJE ZA VAS DA LI BEBA MOZE DA SE MAZE PANTENOL KREMOM U TOM PELENSKOM DELU PREPONE I GUZA ..ILI MORA PAVLOVIC .HVALA NA SVIM ODGOVORIMA DO SADA .DIVNI STE
Hidrantna baby krema sa pantenolom je PRAVI izbor!
imam bebu od cetiri meseca,,pre dva je izasli iz inkubatora..imala je ojed na guzi,pa je onda presao na prepone.doktorica mi je rekla da mazem nistatin i didermal odmah se povuklo ..ali se cim smo prestali da koristimo vratilo i kozica se ogulila..inace koristimo papres i cesto joj menjam pelenu..ne koristimo vlazne maramice..molom vas za savet sta da radim.. unapred hvala
Prvo temeljno pranje pod mlazom mlaage vode, pa sušenje fenom kroz Vaše prste da se beba ne opeče, pa da se maže krema protiv ojeda sa zinkom i pantenolom. Ovako 2 puta na dan i svaki put kad se beba obilnije ukaki.
Ako za 3 do 4 dana ne bude bolje – obavezan je kontrolni pregled.