Tri godine
Ako su do sada istraživali oko sebe uz vas, odjednom žele istraživati bez vas. Polako ulaze u fazu – želim sve sam, ja sam veliki i idem sam preko velike ulice. Žele sami kontrolisati i učiti. Ako im ne date – ljute se, a ako im ne uspe njihov naum ili to nešto što pokušavaju sami – ljute se još više – na sebe. U ovoj fazi polako počinju pokazivati i osećati razočaranje.
Ovo je poznata faza „ne“, ali postoji još nešto što je sada svojstveno, a to je da ni sami ne znaju jesu li veliki ili mali pa vrludaju od onoga da sami žele seći hleb do onoga da vam jasno priznaju da su sada mali i žele da ih nosite.
No, uprkos svadljivosti ako nisu dobili što žele, ili ako se baš zainate s tim svojim slavnim „ne“ – evolucija im je podarila sposobnost da uprkos svemu tome ostanu neodoljivo slatki. I preterano su svesni toga da su jako slatki. O da, sada već dobrano manipulišu svojim šarmom i snagom svoje volje da se stvari postave onako kako su oni zamislili.
Uz to, još uvek nemaju razvijen osećaj deljenja, pokazuju čak i ljubomoru ako nekom drugom posvetite više pažnje, a polako počinju osvešćivati i neke skrivene fobije i strahove.
Možda ćete katkad pomisliti „ako im sada dozvolite da tako slatko provode isključivo svoju volju“, zapamtite, neće zauvek biti takvi. Uostalom, oni se trude biti dobri i raditi sve kako treba i to zato da od vas roditelja dobiju podršku, pohvalu i osmeh. Oni nisu po prirodi nevaljali, ponekad nestašni, a ako žele raditi nešto ne smeju, to je samo zato što još uvek nisu svesni opasnosti ili jednostavno činjenice da se to nešto tako ne radi.
Zato s njima budite nežni, strpljivi, vodite ih i ne zadajite previše pravila. Radije imajte dva-tri jasna pravila kojih ćete se držati uvek i svugde!
S obzirom da ćete u ovoj fazi i vi i dete često koristiti reč ne, neka vaš „ne“ češće bude – „nemoj to, ali svakako možeš ovo“ – tako da nauče da svako „ne“ ima dobru alternativu.
Dajte im dovoljno slobode i prostora za igru po njihovim pravilima – oni sada intenzivno uče i nema baš ništa lošeg u tome da sami dolaze do zaključaka i rade po svom.
Rutina je sada izuzetno važna, a da bi svaki korak odradili bez moljakanja i cviljenja, dajte im izbor te svaku radnju koju od njih očekujete najavite unapred – još se malo igraj pa ćemo spremiti igračke pre spavanja.
Četiri godine
U ovom uzrastu deca postaje sve više kritična i sve više dele ljude, stvari i situacije na dobre i loše. Isto tako postaju kritični i prema sebi te sve više spoznaju moć vlastitih reči kojima pokušavaju kontrolisati čak i izvrtati situaciju u svoju korist. Takođe, sve je važniji takmičarski duh, a ne libe se ni pošteno izlagati da bi malo ukrasili istinu i pokazali se u nekom super herojskom svetlu. Još uvek istražuju svoju samostalnost te sve više pokušavaju pomerati granice roditeljskih odluka. Već sada počinju osećati da roditelji nekad nisu fer, jer im ne daju sve što žele, a jako ih frustrira ako im ne daju nešto za što oni sami smatraju da su sada već dovoljno veliki. Zato njihove igre postaju sve više po njihovom, iako će biti trenutaka, naravno, kada će vas pažljivo slušati i biti najbolja deca na svetu.
A kako rastu i kako o svetu znaju sve više, tako rastu i njihovi realni strahovi, od mraka, likova o kojima im pričamo kroz priče, likova koje vide na televiziji ili internetu.
Kakva podrška im je potrebna:
Kada im postavljate pravila, obavezno objasnite čemu ta pravila služe, šta njima želite postići i šta bi bilo kada pravila ne bi bilo. To ne znači da će oni sve to shvatiti odmah, ali s vremenom će tako utoliti svoju želju za znanjem i polako početi shvatati kako funkcioniša svet.
Ako možda niste do sada primetili veliku dečju tajnu – otkrićemo vam je: dete, a posebno u ovoj dobi, ima neopisivu želju da vas čini srečnim. Čak i kada napravi nešto „veliko“, a posledice su te da vi morate spremati i čistiti, podarite im osmeh i ohrabrujte njihovu samostalnost. Oni su zaista imali najbolju nameru! Nemojte vikati na njih, čak i onda kada zaista zabrljaju, uprkos tome što ste im milion puta rekli, ne vičite i ne ljutite se. Imajte strpljenja i objasnite im. Oni sada već znaju dosta i o posledicima koje donosi njihovo ponašanje pa imajte strpljenja i srca nastaviti im objašnjavati. Uostalom, to je sada vaš najveći zadatak – budite dosledni i u pravilima i u pojašnjavanju, odnosno razgovoru.
Fenomenalan članak. Dragi roditelji, kao jedan zabrinuti roditelj za svoje dete kome ni jedan logoped nije pomogao na adekvatan način da reši problem niti mi objasnio skalu razvoja deteta, moram vas uputiti na najboljeg logopeda u gradu, a to je Vesna. http://logoedukativnicentar.rs/