Foto: Canva
- Zašto je kandida naša tema?
Odgovor se krije u jednom lepom primeru ravnoteže, ili još bolje narušene ravnoteže u prirodi. Naime, u organizmu deteta (ali i odraslih) žive bakterije – koje ne samo da nisu štetne, već imaju i neke korisne funkcije (ovo se zove saprofitna flora). Jedna od njih je da ne dozvole da se gljivice (pa i kandida) prekomerno razmnože. Dakle, postoji prirodna kontrola za gljivicu, koja odlično funkcioniše. Tu je, naravno, važna i odbrambena sposobnost deteta – stanje imunološkog sistema. Svako dete ima poseban deo imunoloških ćelija koje su zadužene za čišćenje gljivica, pa i kandide. To znači da je kandida pod dvostrukom kontrolom – korisnih «domaćih» bakterija i odbrambenog (imunološkog) sistema organizma, koji joj ne daju da se razmnoži i napravi probleme detetu.
- Koje bolesti uzrokuje kandida kod beba?
Kada se kandida razmnoži, može da izazove bolest, koja se tada naziva kandidijaza. Kada su bebe u pitanju, najčešće mesto gde se kandida razbaškari je sluzokoža usne duplje. Tada nastaje ono što se obično zove soor, ili u narodu mlečac.
- Zašto su bebe najpodložnije kandidijazi?
Bebe u prvim mesecima života su naročito «prijemčive» za kandidu, tako da skoro nema deteta koje u tom dobu nije imalo soor. Uzrok je lako objasniti, jer se radi o još neformiranom (nerazvijenom) odbrambenom sistemu bebe, pa je ona veoma podložna gljivičnoj infekciji. Sa druge strane, malo dete ima neodoljivu potrebu da stalno nešto trpa u usta (posebno kad mu rastu zubići). Tada se, jednostavno, u organizam unose različiti mikroorganizmi, pa i gljivice.
- Može li kandidijaza da se desi i starijima?
Kandidijaza nije «privilegija» beba. I veća deca, pa i odrasli – mogu da «zakače» kandidu. Ubedljivo prvi uzrok kandidijaze kod starije dece je prekomerna primena antibiotika širokog spektra. Čak i kada su potpuno opravdano prepisani, jedan od najčešćih neželjenih efekata antibiotske terapije je kandidijaza. Zašto? Antibiotik širokog spektra efikasno tamani bakterije koje su uzrok infekcije… ali, nažalost, ubija i dobre bakterije. Tako se narušava prirodna ravnoteža u korist gljivica, pa se kandida razmnožava i nastaje kandidijaza. Kandidi naročito prija produžena terapija antibioticima, a posebno voli takozvane jake antibiotike. Naravno, antibiotik ne «dodiruje» kandidu, tako da se ona nesmetano razmnožava, jer su stradale prijateljske bakterije (koje ne daju kandidi da se razbaškari). Kod starijih je veoma čest proliv, uzrokovan razmnožavanjem kandide u crevima.
Postoji jedna retka grupa bolesti koje se karakterišu oslabljenim imunitetom deteta. To su imunodeficijencije, a sklonost ka infekcijama je njihova glavna karakteristika. Neka od tih oboljenja dete donese sa sobom na svet, a neka su rezultat iscrpljenosti organizma drugim, dugotrajnim i teškim bolestima, koje slabe otpornost deteta. Ta deca se poslebno prate i leče, a gljivične bolesti (pa i kandidijaza) su relativno čest problem.
postovanje,mali mi ima 3 mjeseca nalaz stolice je danas pokazao da ima candidu u vecem broju,izabrana doktorka mu je propisala kapi nistatin jednom dnevno po 15 kapi na jezik,inace se hrani sa domacom varenikom koja se mijesa sa vodom i prokuvava se,nije problem novac al nijesam pristalica vjestacke hrane,upravo zbog toga sto imam jos dvije scerke i prvoj smo davali bebilak i dijete se mnogo gojilo od njega drugoj smo scerki davali od 40 dana domacu vareniku i stalno ima bolje nalaze od ove sto je koristila bebilak,interesuje me vase misljenje,inace mali nema proliv ima normalnu stolicu mozda mu se ponekad malo vise osjeca jedino….takodje me interesuje kad smijemo da pocnemo da mu uvodimo kasice i cvrscu hranu,hvala unaprijed…
Ako beba NEMA proliv NEMA potrebe da se candida leči!
Ako nema Vašeg mleka, formula je neuporedivo bolji izbor od kravljeg mleka, tu nema dileme.
Pre 5. meseca nema smisla uvoditi nemlečnu hranu.
Postovani, moja devojcica ima dvadeset i tri dana i danas joj je lekar zbog soora prepisao Daktanol gel. Na uputstvu pise da se ne preporucuje bebama mladjim od 4 meseca zbog rizika od gusenja i sada sam prilicno uplasena kada treba da joj dam terapiju. Koja bi bila vasa preporuka, da nastavim sa ovom terapijom ili da se vratim kod lekara i da ga zamolim da promeni terapiju? Unapred hvala na odgovoru!
Da nabavite u nekoj od većih apoteka Gentiana sol. 0.5% i da nanestete pamučnim štapićem, posle obroke 3 do 4 puta na dan, bar 7 dana. Beba ve izgledati kao da je jela mastilo, ali da Vas to ne brine.
Postovani,
Moja beba ima 3 meseca i 3 nedelje. Iskljucivo je dojim. U poslednjih nekoliko dana za vreme dojenja pocinje da place, odjednom. Tek kada se malo umiri mozemo da nastavimo sa podojem. Inace, dojim je na oko 4 sata, nocu redje. U grudima nemam nelagodnost. Pomislila sam na mlecac, ali ne vidim da ima naslage u ustima. Kako da znam da li ima gljivicnu infekciju?
Ako nema beličstih naslaga – nije gljivična infekcija. Verovatno zubići guraju desni (u dubini, pa ne moraju da se vide) i to izaziva ovaj problem.
Postovani,
moja beba ima 2 mjeseca, i zbog upaljenog grla je pije sirup antibiotik. Jezik joj je konstantno roze boje od almacin sirupa. Roze boja se uhvati na beli sloj. Vjerovatno je rijec o spooru, ali ne znam cime daga lecimo obzirom sa je beba tako mala. takodje ne znam cime bih lecila bradavice jer vjerovatno i ja tu imam candidu.
unapred hvala.
Najefikasniji borac protiv kandide u bebinim ustima je Genciana (gentiana violet 0.5 ili 1%).
Imaju je veće apoteke, nanosi se pamučnim štapićem, posle obroka 3 do 4 puta na dan, 7 do 10 dana. Beba će izgledati kao da je jela mastilo, ali da vas to ne brine.
Za sada je dovoljna redovna higijena bradavica, a ako se pojavi crvenilo i bol, to treba da vidi Vaš lekar.
Postovani,
moja beba se bori sa kandidom vec godinu dana. Dobila je soor kad je imala mesec dana i ubrzo je iz usta presla i u creva i cesto uzrokovala i kasaste stolice, ojede… skoro svakih mesec dana joj dajemo probiotik, veoma cesto nistatin, daktanol (kako pedijatar savetuje) i nalazi koprokulture pokazuju nekad veoma velik broj, znatan broj, mali broj a ponekad nije izolovana. i tako sve u krug 🙁 jedino nismo menjali nista u njenoj ishrani, niko nam to jos nije predlozio. beba solidno napreduje, ali mene brine konstantno prisustvo kandide koje mozda ukazuje na jos neki problem. Da li mislite da treba da odemo kod nekog specijaliste i uradimo dodatne pretrage ili za pocetak promenimo ishranu? ona uzima Iptamil ujutru i uvece, a uveli smo vec sve namirnice za ostale obroke. unapred hvala!
Ako beba lepo napreduje i nema prolivaste (smrdljive i vodene stolice) NIŠTA ne treba da se radi!