Foto: Canva
- Zašto je kandida naša tema?
Odgovor se krije u jednom lepom primeru ravnoteže, ili još bolje narušene ravnoteže u prirodi. Naime, u organizmu deteta (ali i odraslih) žive bakterije – koje ne samo da nisu štetne, već imaju i neke korisne funkcije (ovo se zove saprofitna flora). Jedna od njih je da ne dozvole da se gljivice (pa i kandida) prekomerno razmnože. Dakle, postoji prirodna kontrola za gljivicu, koja odlično funkcioniše. Tu je, naravno, važna i odbrambena sposobnost deteta – stanje imunološkog sistema. Svako dete ima poseban deo imunoloških ćelija koje su zadužene za čišćenje gljivica, pa i kandide. To znači da je kandida pod dvostrukom kontrolom – korisnih «domaćih» bakterija i odbrambenog (imunološkog) sistema organizma, koji joj ne daju da se razmnoži i napravi probleme detetu.
- Koje bolesti uzrokuje kandida kod beba?
Kada se kandida razmnoži, može da izazove bolest, koja se tada naziva kandidijaza. Kada su bebe u pitanju, najčešće mesto gde se kandida razbaškari je sluzokoža usne duplje. Tada nastaje ono što se obično zove soor, ili u narodu mlečac.
- Zašto su bebe najpodložnije kandidijazi?
Bebe u prvim mesecima života su naročito «prijemčive» za kandidu, tako da skoro nema deteta koje u tom dobu nije imalo soor. Uzrok je lako objasniti, jer se radi o još neformiranom (nerazvijenom) odbrambenom sistemu bebe, pa je ona veoma podložna gljivičnoj infekciji. Sa druge strane, malo dete ima neodoljivu potrebu da stalno nešto trpa u usta (posebno kad mu rastu zubići). Tada se, jednostavno, u organizam unose različiti mikroorganizmi, pa i gljivice.
- Može li kandidijaza da se desi i starijima?
Kandidijaza nije «privilegija» beba. I veća deca, pa i odrasli – mogu da «zakače» kandidu. Ubedljivo prvi uzrok kandidijaze kod starije dece je prekomerna primena antibiotika širokog spektra. Čak i kada su potpuno opravdano prepisani, jedan od najčešćih neželjenih efekata antibiotske terapije je kandidijaza. Zašto? Antibiotik širokog spektra efikasno tamani bakterije koje su uzrok infekcije… ali, nažalost, ubija i dobre bakterije. Tako se narušava prirodna ravnoteža u korist gljivica, pa se kandida razmnožava i nastaje kandidijaza. Kandidi naročito prija produžena terapija antibioticima, a posebno voli takozvane jake antibiotike. Naravno, antibiotik ne «dodiruje» kandidu, tako da se ona nesmetano razmnožava, jer su stradale prijateljske bakterije (koje ne daju kandidi da se razbaškari). Kod starijih je veoma čest proliv, uzrokovan razmnožavanjem kandide u crevima.
Postoji jedna retka grupa bolesti koje se karakterišu oslabljenim imunitetom deteta. To su imunodeficijencije, a sklonost ka infekcijama je njihova glavna karakteristika. Neka od tih oboljenja dete donese sa sobom na svet, a neka su rezultat iscrpljenosti organizma drugim, dugotrajnim i teškim bolestima, koje slabe otpornost deteta. Ta deca se poslebno prate i leče, a gljivične bolesti (pa i kandidijaza) su relativno čest problem.
Moja beba ima 5 nedelja ima bele tačkice na jeziku. Da li smem rastvorom sobe da uklonim plikovi sa jezika?
Probajte, pa da se vidi kako će ići.
Ako se proširi, najbolje je da to vidi Vaš pedijatar.
Postovani,moja beba ima 13 meseci i skoro smo radili analize stolice zbog upisa u vrtic i rezultati su gljivice>100 CFU dobili smo nistatin kapi i naterala sam je jednom da popije ali je povratila jer je mnogo gorko…pokusala sam da umesam u kasicu ili sok ali nikako nije htela…da li bih mogla da pomesam sa medom? Znam da treba da izbacimo slatko ali ja ne znam kako da joj dam da popije to…inace proliv nema,nekad je stolica redja nekad cvrsca ali nisam primetila neke promene! Hvala!
Ma kakav Nistatin!
Kad NEMA proliva ovo se NE leči – dovoljno je dati probiotik – ako se pojavi proliv.
Dali je soor zarazan putem dudica, bočica i igračaka? Imam blizanke od 15 mjeseci koje sve dijele a jedna je nedavno zavrsila terapiju antibioticima i dobila gljivice u ustima pa me zanima dali moram posebno pripaziti da i druga ne dobi? Hvala
Da – baš se tako prenosi, pa se SVE mora odvojiti i paziti da se ne pomeša!
Moja beba ima 2 meseca i analizom stolice je utvrdjeno da ima candidu. inace ima 5-6 stolica dnevno, neprijatnog su i jajog mirisa, nekad su zlatno zute nekad cak i jako zelene. inace samo je dojim. doktorka joj je dala nistatin kapi pila je 10 dana i nije bilo bolje (mozda cak i gore) koristili smo i multilak probiotik pa sad ponovo nistatin. kad pije nistatin cini mi se da postane nervozna tesko zaspi pa se budi. vrti glavom i gura ruke u usta. sta da radimo? mozda bi trebalo da je pogleda gastroenterolog. a nace u mokraci ima eserihiju na prvom pregledu 80 000klica udrugom 3000.
Nastavite sa probiotikom – uzmite PROBIODROPS najmanje još 14 dana.
Ako beba lepo jede i napreduje – nema razloga za brigu.
Poštovani,
ako je majka tokom trudnoće imala kandidu (utvrđena je posle 2 meseca od porođaja), da li se ona (kandida) putem pupčane vrpce može preneti i na bebu? Bebi nije proveravana stolica, a nema simptome (belilo na jeziku).
Hvala unapred.
Ne može!