Foto: Canva
- Zašto je kandida naša tema?
Odgovor se krije u jednom lepom primeru ravnoteže, ili još bolje narušene ravnoteže u prirodi. Naime, u organizmu deteta (ali i odraslih) žive bakterije – koje ne samo da nisu štetne, već imaju i neke korisne funkcije (ovo se zove saprofitna flora). Jedna od njih je da ne dozvole da se gljivice (pa i kandida) prekomerno razmnože. Dakle, postoji prirodna kontrola za gljivicu, koja odlično funkcioniše. Tu je, naravno, važna i odbrambena sposobnost deteta – stanje imunološkog sistema. Svako dete ima poseban deo imunoloških ćelija koje su zadužene za čišćenje gljivica, pa i kandide. To znači da je kandida pod dvostrukom kontrolom – korisnih «domaćih» bakterija i odbrambenog (imunološkog) sistema organizma, koji joj ne daju da se razmnoži i napravi probleme detetu.
- Koje bolesti uzrokuje kandida kod beba?
Kada se kandida razmnoži, može da izazove bolest, koja se tada naziva kandidijaza. Kada su bebe u pitanju, najčešće mesto gde se kandida razbaškari je sluzokoža usne duplje. Tada nastaje ono što se obično zove soor, ili u narodu mlečac.
- Zašto su bebe najpodložnije kandidijazi?
Bebe u prvim mesecima života su naročito «prijemčive» za kandidu, tako da skoro nema deteta koje u tom dobu nije imalo soor. Uzrok je lako objasniti, jer se radi o još neformiranom (nerazvijenom) odbrambenom sistemu bebe, pa je ona veoma podložna gljivičnoj infekciji. Sa druge strane, malo dete ima neodoljivu potrebu da stalno nešto trpa u usta (posebno kad mu rastu zubići). Tada se, jednostavno, u organizam unose različiti mikroorganizmi, pa i gljivice.
- Može li kandidijaza da se desi i starijima?
Kandidijaza nije «privilegija» beba. I veća deca, pa i odrasli – mogu da «zakače» kandidu. Ubedljivo prvi uzrok kandidijaze kod starije dece je prekomerna primena antibiotika širokog spektra. Čak i kada su potpuno opravdano prepisani, jedan od najčešćih neželjenih efekata antibiotske terapije je kandidijaza. Zašto? Antibiotik širokog spektra efikasno tamani bakterije koje su uzrok infekcije… ali, nažalost, ubija i dobre bakterije. Tako se narušava prirodna ravnoteža u korist gljivica, pa se kandida razmnožava i nastaje kandidijaza. Kandidi naročito prija produžena terapija antibioticima, a posebno voli takozvane jake antibiotike. Naravno, antibiotik ne «dodiruje» kandidu, tako da se ona nesmetano razmnožava, jer su stradale prijateljske bakterije (koje ne daju kandidi da se razbaškari). Kod starijih je veoma čest proliv, uzrokovan razmnožavanjem kandide u crevima.
Postoji jedna retka grupa bolesti koje se karakterišu oslabljenim imunitetom deteta. To su imunodeficijencije, a sklonost ka infekcijama je njihova glavna karakteristika. Neka od tih oboljenja dete donese sa sobom na svet, a neka su rezultat iscrpljenosti organizma drugim, dugotrajnim i teškim bolestima, koje slabe otpornost deteta. Ta deca se poslebno prate i leče, a gljivične bolesti (pa i kandidijaza) su relativno čest problem.
Moja beba ima,7 meseca i beo jezik…rekli su mi da cistim sa soda bikarbona i na 6h da stavim 1ml Niastin
Odbiva da jede…i ima 71sm i 7 kg a je 7 meseca… doktor kaze da je slab 🙁 a on nece da jede (samo mleko po 100 ml 🙁
Sta da radim mnogo sam zabrinuta !!!!
Ako moze pisete mi e-mail MOLIM VAS PUNO i unapret vi se zahvaljujem
Najefikasniji „ubica“ kandide je GENCIANA!
U nekoj od većih apoteka nabavite Gentiana sol. 0,5 ili1 % i nanosite na bebin jezik (i unutrašnju stranu obraza) 4 do 5 puta na dan, POSLE obroka.
Bar 7 dana treba da traje terapija, a može se kasnije ponavljati (ako se kandida vrati – što je za očekivati u ovom uzrastu). Beba će izgledati kao da je jela mastilo – ali da Vas to ne brine.
Moja beba je 5 nedelha stara, u porodilistu je primala jaku antibiotsku terapiju. Od prvog dana na genitalijama je imala otok, blago crvenilo i dve-tri tackice kojima niko nije pridavao znacaj, pelene smo menjali, mazali cinkovu mast i to je mirovalo dok pre tri dana nije od jednom buknulo. Dermatolog je utvrdio da je rec o kandidi i eozin i daktanol su to odmah drasticno smirili. Dete nema proliv ali dosta bljucka, oko pola sata posle obroka ponekad malo i povrati, ruke su joj stalno svuda, umivam perem brisem, ali mi se cini da su promene slicne onima na genitalijama krenule da se stvaraju na licu. Posto do sledece posete pedijatru imamo minimum jos 2-3 dana, zanima me cime bi bilo bezbedno (osim vode) tretirati lice (prepisani daktanol, borna kiselina…?) da se makar spreci napredovanje?
Unapred hvala
Za sada, to na licu NE treba mazati bilo kakvim kremama. Samo redovna higijena, a tek posle pregleda se može znati ima li potrebe za terapijom.
Postovani,moja devojcice ima 5god i ima kandidu,8 kolonija. Ima jak bol u stomaku,pila je pre toga dve nedelje palitrex i toliko probiotik. Mislili su da ima problem sa besikom ili stomacnim virusom. Sada se manje zali na bol. Stolica je uredna,samo je jedan dan imala tri retke i dva puta povracala kada su joj i prethodnu terapiju dali. Nema apetit ali ima zelju za slatkise. Tek smo danas odradeli analizu stolice i to na moj zahtev. Molim vas recite mi kako da lecim kandidu i sta sme da jede? Da li se to prenosi,strah me jer imam bebu. Hvala
Kad NEMA proliva kandida se NE leči! Ako proliva bude – probiotik treba davati 10 do 14 dana.
Za bebu nema opasnosti
Postovani,
kod bebe od 10 meseci je izolivana candida u stolici- u vellikom broju. Oko genitalne regije, pisala sam vam- post iznad, imao ko tackice i za to smo dobili nistatin mast i gentamicin mast…
Brine me u stolici kandida, nema proliv…pio je palitrex do pre par dana. Da li treba da se leci? Ili je doviljno probiotik i dijeta?
Hvala sto uvek odgovorite u kratkom roku!
Kandida u stolici NIJE za brigu kad nema proliva!
Postovani,
kod decaka od 10 meseci se na genitalijama pojavile sitne tackice, nisu kao bubuljice punjene nego kao malo tvrdje. 2-3 imaju i na kozi oko genitalija. Nalaazi se u zavrsnoj vazi virusne infekcije. Da li dete voditi kod doktora zbog ovoga i sta bi to moglo da bude?
Pozdrav, Jelena
Bez pregleda se naprosto ne može znati o čemu se radi!