Foto: Canva
- Zašto je kandida naša tema?
Odgovor se krije u jednom lepom primeru ravnoteže, ili još bolje narušene ravnoteže u prirodi. Naime, u organizmu deteta (ali i odraslih) žive bakterije – koje ne samo da nisu štetne, već imaju i neke korisne funkcije (ovo se zove saprofitna flora). Jedna od njih je da ne dozvole da se gljivice (pa i kandida) prekomerno razmnože. Dakle, postoji prirodna kontrola za gljivicu, koja odlično funkcioniše. Tu je, naravno, važna i odbrambena sposobnost deteta – stanje imunološkog sistema. Svako dete ima poseban deo imunoloških ćelija koje su zadužene za čišćenje gljivica, pa i kandide. To znači da je kandida pod dvostrukom kontrolom – korisnih «domaćih» bakterija i odbrambenog (imunološkog) sistema organizma, koji joj ne daju da se razmnoži i napravi probleme detetu.
- Koje bolesti uzrokuje kandida kod beba?
Kada se kandida razmnoži, može da izazove bolest, koja se tada naziva kandidijaza. Kada su bebe u pitanju, najčešće mesto gde se kandida razbaškari je sluzokoža usne duplje. Tada nastaje ono što se obično zove soor, ili u narodu mlečac.
- Zašto su bebe najpodložnije kandidijazi?
Bebe u prvim mesecima života su naročito «prijemčive» za kandidu, tako da skoro nema deteta koje u tom dobu nije imalo soor. Uzrok je lako objasniti, jer se radi o još neformiranom (nerazvijenom) odbrambenom sistemu bebe, pa je ona veoma podložna gljivičnoj infekciji. Sa druge strane, malo dete ima neodoljivu potrebu da stalno nešto trpa u usta (posebno kad mu rastu zubići). Tada se, jednostavno, u organizam unose različiti mikroorganizmi, pa i gljivice.
- Može li kandidijaza da se desi i starijima?
Kandidijaza nije «privilegija» beba. I veća deca, pa i odrasli – mogu da «zakače» kandidu. Ubedljivo prvi uzrok kandidijaze kod starije dece je prekomerna primena antibiotika širokog spektra. Čak i kada su potpuno opravdano prepisani, jedan od najčešćih neželjenih efekata antibiotske terapije je kandidijaza. Zašto? Antibiotik širokog spektra efikasno tamani bakterije koje su uzrok infekcije… ali, nažalost, ubija i dobre bakterije. Tako se narušava prirodna ravnoteža u korist gljivica, pa se kandida razmnožava i nastaje kandidijaza. Kandidi naročito prija produžena terapija antibioticima, a posebno voli takozvane jake antibiotike. Naravno, antibiotik ne «dodiruje» kandidu, tako da se ona nesmetano razmnožava, jer su stradale prijateljske bakterije (koje ne daju kandidi da se razbaškari). Kod starijih je veoma čest proliv, uzrokovan razmnožavanjem kandide u crevima.
Postoji jedna retka grupa bolesti koje se karakterišu oslabljenim imunitetom deteta. To su imunodeficijencije, a sklonost ka infekcijama je njihova glavna karakteristika. Neka od tih oboljenja dete donese sa sobom na svet, a neka su rezultat iscrpljenosti organizma drugim, dugotrajnim i teškim bolestima, koje slabe otpornost deteta. Ta deca se poslebno prate i leče, a gljivične bolesti (pa i kandidijaza) su relativno čest problem.
Da li gencijana moze da se koristi za vaginalnu kandidu kod odrasle osobe, obzirom da nijedna terapija do sada nije bila efikasna, a kandida je prisutna vec sest godina.
Unapred hvala
Nažalost, genciana se koristi za oralnu upotrebu, a koliko je nama poznato, NEMA preparata za vaginalnu upotrebu.
Poštovani,
imam djevojčicu staru 6mj i od prvoga dana se borimo s soor-om. Prvo smo krenuli s terapijom Rojazol oralni gel, napretka je bilo ali ne potpuno, budući da sam ja dobila soor od djevovojčice i to samo prenosilo, savijet pedijatrice je bio da perem grudi, istraživanjem sam otkrila da i sebe moram mazati istim lijekom što sam napravila, bol se smanjila u grudima, ali i dalje prisutna. Na moju incijativu pedijatrica je napokon promijenila terapiju i dala nam Daktarin oralni gel koji sada mažemo. Savjet doktorice opće medicine je bio da izbacim šećer i ugljikohidrate da se drukčije ne mogu izliječiti (anticandida dijeta). Ima li smisla i da li trebam ici na tu dijetu, da li su ti gelovi opasni za bebu nakon toliko uporabe? Ja ne znam kome više da se obratim, a nebi voljela odustati od dojenja……da napomenem djevojčica super napreduje
Unaprijed hvala na odgovoru
Ma kakva dijeta – to Vama NE treba!
U nekoj od većih apoteka nabavite Gencianu (Gentiana violet 0.5 ili 1%) i nanestite na jezik i unutrasnju stranu obraza, 4 do 5 puta na dan (posle jela), 7 do 10 dana. Po potrebi se tretman može ponavljati.
Postovanje.. Mojoj bebi od 5 meseci je tek u petom nalazu stolice pronadjena kandida spp u velikom broju.. Bebu iskljucivo dojim.. Nikada nije primala nikakve antibiotike.. I nije mi jasno odakle joj… Ona vec dugo ima bolove povremene u stomaku sluzave i kiselele stolice i stalno rukicama cese nosic, kija, kao da joj nesto smeta u nosu. Da li je to zbog kandide? Ja sam vec 7 dana na dijeti bez belog brasna, secera, mlecnih proizvoda… Pedijatar nam je prepisao da mesec dana koristimo 4 razlicita probiotika… Poceli smo sa probiotiom forte…koji biste nam jos probiotik preporucili?
Odlicna preporuka za probiotik! Uradite kako Vam je pedijatar preporučio – to je pravi put da se bebi pomogne.
Candida je SVUDA oko nas, a bebe u prvim mesecima su čest „domaćini“ ovoj gljivici.
Dete ima godinu i po dana. Od rodjenja ima candidu i ekceme po kozi. Bili kod decijeg gastroenteorologa koji nam je rekao da je u pitanju nezreo imuni sistem i dao probiotske kapi. Zanima me da li je do sad ova situacija trebala da se sredi? Dok uzima probiotik bude sve ok, cim prestanemo stolica bude kasasta i kisela. Dete inace ok napreduje. Postoji li veza izmedju kandide i ekcema i da li trebamo jos nekom da se javimo?
Probiotik je ODLIČAN put da se ojača imunitet i pobedi kandida. To nekada traje mesecima (pa i duže), pa naprosto morate biti strpljivi.
Ako je ekcem često (i dugo) prisutan – valjalo bi de daete pregleda dermatolog (koji se bavi decom), pa da se vidi šta dalje da se radi.
Pozdrav, pisala sam ranije, beba od 16 ima kandidu na jeziku, ranije koristila daktanol i nisatin, nije pomoglo. Uzela sam gencijanu, koristila 15 dana, doktorica rekla da joj dajem i caj divljeg origana. Jos uvijek doji. Da li je caj prejak za bebu. HVALA
NE POSTOJE medicinski dokazi da pomenuti čaj pomaže bebi, ali ni da smeta – odluka je na Vama!