Foto: Canva
- Zašto je kandida naša tema?
Odgovor se krije u jednom lepom primeru ravnoteže, ili još bolje narušene ravnoteže u prirodi. Naime, u organizmu deteta (ali i odraslih) žive bakterije – koje ne samo da nisu štetne, već imaju i neke korisne funkcije (ovo se zove saprofitna flora). Jedna od njih je da ne dozvole da se gljivice (pa i kandida) prekomerno razmnože. Dakle, postoji prirodna kontrola za gljivicu, koja odlično funkcioniše. Tu je, naravno, važna i odbrambena sposobnost deteta – stanje imunološkog sistema. Svako dete ima poseban deo imunoloških ćelija koje su zadužene za čišćenje gljivica, pa i kandide. To znači da je kandida pod dvostrukom kontrolom – korisnih «domaćih» bakterija i odbrambenog (imunološkog) sistema organizma, koji joj ne daju da se razmnoži i napravi probleme detetu.
- Koje bolesti uzrokuje kandida kod beba?
Kada se kandida razmnoži, može da izazove bolest, koja se tada naziva kandidijaza. Kada su bebe u pitanju, najčešće mesto gde se kandida razbaškari je sluzokoža usne duplje. Tada nastaje ono što se obično zove soor, ili u narodu mlečac.
- Zašto su bebe najpodložnije kandidijazi?
Bebe u prvim mesecima života su naročito «prijemčive» za kandidu, tako da skoro nema deteta koje u tom dobu nije imalo soor. Uzrok je lako objasniti, jer se radi o još neformiranom (nerazvijenom) odbrambenom sistemu bebe, pa je ona veoma podložna gljivičnoj infekciji. Sa druge strane, malo dete ima neodoljivu potrebu da stalno nešto trpa u usta (posebno kad mu rastu zubići). Tada se, jednostavno, u organizam unose različiti mikroorganizmi, pa i gljivice.
- Može li kandidijaza da se desi i starijima?
Kandidijaza nije «privilegija» beba. I veća deca, pa i odrasli – mogu da «zakače» kandidu. Ubedljivo prvi uzrok kandidijaze kod starije dece je prekomerna primena antibiotika širokog spektra. Čak i kada su potpuno opravdano prepisani, jedan od najčešćih neželjenih efekata antibiotske terapije je kandidijaza. Zašto? Antibiotik širokog spektra efikasno tamani bakterije koje su uzrok infekcije… ali, nažalost, ubija i dobre bakterije. Tako se narušava prirodna ravnoteža u korist gljivica, pa se kandida razmnožava i nastaje kandidijaza. Kandidi naročito prija produžena terapija antibioticima, a posebno voli takozvane jake antibiotike. Naravno, antibiotik ne «dodiruje» kandidu, tako da se ona nesmetano razmnožava, jer su stradale prijateljske bakterije (koje ne daju kandidi da se razbaškari). Kod starijih je veoma čest proliv, uzrokovan razmnožavanjem kandide u crevima.
Postoji jedna retka grupa bolesti koje se karakterišu oslabljenim imunitetom deteta. To su imunodeficijencije, a sklonost ka infekcijama je njihova glavna karakteristika. Neka od tih oboljenja dete donese sa sobom na svet, a neka su rezultat iscrpljenosti organizma drugim, dugotrajnim i teškim bolestima, koje slabe otpornost deteta. Ta deca se poslebno prate i leče, a gljivične bolesti (pa i kandidijaza) su relativno čest problem.
Imam 11 mesecnu devojcicu kojoj je konstatovana candida pre dva dana.Pre toga je bolovala od bronhitisa tri meseca i bila je na razlicitim antibioticima.Mikrobioloshki nalaz nije josh gotov ali su detetu cela usta bela sa belim tackicama na jeziku . Glas joj je promenjen postao je dublji i odbija da jede. Ima redovnu i normalnu stolicu. Prepisan nam je nistatin . Interesuje me ako imate neki savet kako da je nahranimo i koliko dana obicno traje ova candida kod dece? i zeleo bih takodje da znam ako postoji josh neka opcija za lecenje candide u ustima osim nistatina?
Postoji ODLIČNA i efikasna terapija za bebe ovog uzrasta:
GENCIANA (Gentiana sol. 0,5 ili 1%) – ima je u većim apotekama, nanosi se pamučnim štapićem POSLE obroka, 3do 4 puta na dan. Kod ogromne većine beba dođe do brzog boljitka, a za 7-10 dana i do značajnog ponoljšanja. Beba će izgledati kao da je jela mastilo, ali da Vas to NE brine – to je lokalni preparat koji je odličan za borbu sa kandidom
Postovani,
Moja devojcica ima 20 meseci. Prije dva meseca pojavila joj se ranica iza uha,posto nije prolazilo odveli smo je pedijatru. Odmah su nas poslali da izvadimo bris i mikrobioloski nalaz je pokazao prisustvo Candida spp. Dali su nam terapiju mast Triderm i pantenol. Ali ja sam kao i vecina majki uspanicena pa me interesuje da li se tesko resiti ove gljivice i koliko je ona opasna. I ako mozete da mi odgovorite da li trebam pripaziti na ishranu i u opste na sta trebam obratiti paznju dok traje ova terapija?
Unapred hvala!
Ovaj nalaza candide spp NEMA bilo kakav klinički značaj i apsolutno NIJE za brigu!
Poštovani,
Moja beba ima 9 meseci. Od rođenja je imala osipe po koži koji su se povlačili i povremeno ponovo javljali. Međutim, posle antibiotika, taj osip se pojavio u mnogo većem broju najpre na stopalima, a zatim se proširio po celim nogama. Uradili smo bris i rezultat je Candida u velikom broju. Doktor nam je dao terapiju kanesten kremom 3 dana koja je dala kratkoročne rezultate. Nakon toga candida se javila u još većoj količini. Beba sada ima česte stolice, a osip se pojavio na više mesta i van nogu. Pored toga beba je dobila i ojed na guzi sa ranicama. Već dva dana koristimo Genciana Violet koji mažemo po nogama, ali osip još uvek postoji. Počeli smo da joj dajemo i probiotik liobif 2x dnevno. Da li imate nekakav savet šta bismo još mogli da uključimo u terapiju i da li bi možda trebalo da uradimo neke dodatne testove? Kako možemo ojačati imunitet kod malih beba?
Srdačan pozdrav. Unapred hvala!
Nastavite ovu terapiju uz kontrole kod VAšeg pedijatra. ovo što ste opisali traži nekoliko nedelja lečenja (nekad i duže) da bi se postiglo izlečenje.
Kod odavko malih beba NE dolazi u obzir da se daju bilo kakvi „pojačivači“ imuniteta. zdrava ishrana (sa svežim ili ceđenim voćem) je stub dobrog imuniteta.
Postovani,
Moj sin ima 2 godine i izolovana mu je kandida u stolici u velikom broju. Celo telo mu je bilo zahvaceno ekcemom koji resavamo mazanjem i sirupom Galitifen, takodje mu je zbog kandide losa krvna sika. Pio je Nistatin kapi, sada pravimo pauzu pre ponovnog davanja stolice na pregled. Pridrzavamo se dijete i pije probiotik. Da napomenem da nije popio ni jedan antibiotik od kad se rodio, uvek je lepo i normalno jeo i spavao, jedino je od polaska u vrtic imao stomacni virus i curenje iz nosa. To su bili jedini nasi problemi. Stolice su mu bile mekse ali nikada retke, osim u toku virusa. Zanima me koliko je ovo ozbiljno i da li ce lecenje trajati dugo?
Hvala Vam unapred na odgovoru.
Ako dete NEMA prolivaste stolice ovo nije za brigu! Okosnicu terapije čini pravilna ishrana i probiotik, a antigljivični lekovi se daju ako se pojavi proliv.
Hvala puno na brzom odgovoru i sto ste umirili novopecenu majku! 🙂