Foto: Canva
- Zašto je kandida naša tema?
Odgovor se krije u jednom lepom primeru ravnoteže, ili još bolje narušene ravnoteže u prirodi. Naime, u organizmu deteta (ali i odraslih) žive bakterije – koje ne samo da nisu štetne, već imaju i neke korisne funkcije (ovo se zove saprofitna flora). Jedna od njih je da ne dozvole da se gljivice (pa i kandida) prekomerno razmnože. Dakle, postoji prirodna kontrola za gljivicu, koja odlično funkcioniše. Tu je, naravno, važna i odbrambena sposobnost deteta – stanje imunološkog sistema. Svako dete ima poseban deo imunoloških ćelija koje su zadužene za čišćenje gljivica, pa i kandide. To znači da je kandida pod dvostrukom kontrolom – korisnih «domaćih» bakterija i odbrambenog (imunološkog) sistema organizma, koji joj ne daju da se razmnoži i napravi probleme detetu.
- Koje bolesti uzrokuje kandida kod beba?
Kada se kandida razmnoži, može da izazove bolest, koja se tada naziva kandidijaza. Kada su bebe u pitanju, najčešće mesto gde se kandida razbaškari je sluzokoža usne duplje. Tada nastaje ono što se obično zove soor, ili u narodu mlečac.
- Zašto su bebe najpodložnije kandidijazi?
Bebe u prvim mesecima života su naročito «prijemčive» za kandidu, tako da skoro nema deteta koje u tom dobu nije imalo soor. Uzrok je lako objasniti, jer se radi o još neformiranom (nerazvijenom) odbrambenom sistemu bebe, pa je ona veoma podložna gljivičnoj infekciji. Sa druge strane, malo dete ima neodoljivu potrebu da stalno nešto trpa u usta (posebno kad mu rastu zubići). Tada se, jednostavno, u organizam unose različiti mikroorganizmi, pa i gljivice.
- Može li kandidijaza da se desi i starijima?
Kandidijaza nije «privilegija» beba. I veća deca, pa i odrasli – mogu da «zakače» kandidu. Ubedljivo prvi uzrok kandidijaze kod starije dece je prekomerna primena antibiotika širokog spektra. Čak i kada su potpuno opravdano prepisani, jedan od najčešćih neželjenih efekata antibiotske terapije je kandidijaza. Zašto? Antibiotik širokog spektra efikasno tamani bakterije koje su uzrok infekcije… ali, nažalost, ubija i dobre bakterije. Tako se narušava prirodna ravnoteža u korist gljivica, pa se kandida razmnožava i nastaje kandidijaza. Kandidi naročito prija produžena terapija antibioticima, a posebno voli takozvane jake antibiotike. Naravno, antibiotik ne «dodiruje» kandidu, tako da se ona nesmetano razmnožava, jer su stradale prijateljske bakterije (koje ne daju kandidi da se razbaškari). Kod starijih je veoma čest proliv, uzrokovan razmnožavanjem kandide u crevima.
Postoji jedna retka grupa bolesti koje se karakterišu oslabljenim imunitetom deteta. To su imunodeficijencije, a sklonost ka infekcijama je njihova glavna karakteristika. Neka od tih oboljenja dete donese sa sobom na svet, a neka su rezultat iscrpljenosti organizma drugim, dugotrajnim i teškim bolestima, koje slabe otpornost deteta. Ta deca se poslebno prate i leče, a gljivične bolesti (pa i kandidijaza) su relativno čest problem.
Postovani beba sedam meseci inficirani ekcem uzet bris Rane i pronadjena gljivica candida koristimo kremu stanicid ali koliko Sam upucena to nije za gljivicu vase misljenje molim unapred zahvalna
Treba dodati DAKTANOL kremu koja „tamani“ gljivice.
Poštovani,
Moja beba ima 4.5 meseca. Juče je usna duplja bila potpuno čista i nije bilo ničega ali danas već ima bele tačkice koje u malo većem broju idu ka korenu jezika. Pretpostavljam da je infekcija tek krenula. Da li bih smela sama na svoju ruku da čistim jezik gencijanom ili bih ipak trebala uzeti bris?
Unapred zahvaljujem na odgovoru.
Slobodno krenite za gencianom (0.5%) i primenjujte 5 do 7 dana
Postovani,
Mojoj bebi je tek 15 dana i ima soor i jako sam zabrinuta.
Inace je cetvrta beba i nisam se susretala sa ovom infekcijom u ustima
Pritom imam jake bolove na bradavicama prilikom dojenja…
Da li da se brinem i sta mi preporucujete?
Unapred zahvalna
Najefikasnija je Genciana (gentiana violet 0.5%) koja se može naći u većim apotekama. Nanosi se pamučnim štapicem, posle obroka, 3 do 4 puta na dan, 7 dana…pa da se prati.
Postovani, decak 21 mesec bi trebalo da primi vakcinu za dva dana. Medjutim, pre par dana je poceo da kaslje, najvise kad se tek probudi i nocu. Nos mu ne curi i nema temperaturu. Pre desetak dana je imao osip po telu, najvise po nogama i receno je da je neku virus. Danas je uradjen bris grla i pokazuje prisustvo candide u malom broju. Inace, jos uvek sisa. Da li smatrate da treba da oslozimo vakcinu? Srdacan pozdrav!
Mislim da je dovoljno da Vaš pedijatar pregleda dete i donese odluku – ovo nije razlog da se odlaže vakcinacinacija.
Poštovani,
mom sinu, bebici od 1.5 mesec pojavile su se naslage na jeziku. Usna duplja je za sada cista. Napominjem da samo sisa, ne uzima nikakvu dohranu. Doktor mu je dao Nistatin rastvor koji mu dajem 4 puta na dan po 0.5ml. Danas mu je peti dan od kad smo krenuli sa terapijom, vidim da mu se jezik donekle iscistio ali postoji jedan deo koji je jako zahvacen kandidom. Ne znam sta da radim. Tretiracu jos 2 dana bebu. Sta da radim ukoliko i dalje bude imao tu naslagu? Da li je ovo opasno? Hvala puno.
Da se u nekoj od većih apoteka uzme GENCIANA (gentiana violet 0,5%) i da se nanosi (pamučnim štapićem) na jezik 3 puta na dan – posle obroka, 7 do 10 dana.