Foto: Canva
- Zašto je kandida naša tema?
Odgovor se krije u jednom lepom primeru ravnoteže, ili još bolje narušene ravnoteže u prirodi. Naime, u organizmu deteta (ali i odraslih) žive bakterije – koje ne samo da nisu štetne, već imaju i neke korisne funkcije (ovo se zove saprofitna flora). Jedna od njih je da ne dozvole da se gljivice (pa i kandida) prekomerno razmnože. Dakle, postoji prirodna kontrola za gljivicu, koja odlično funkcioniše. Tu je, naravno, važna i odbrambena sposobnost deteta – stanje imunološkog sistema. Svako dete ima poseban deo imunoloških ćelija koje su zadužene za čišćenje gljivica, pa i kandide. To znači da je kandida pod dvostrukom kontrolom – korisnih «domaćih» bakterija i odbrambenog (imunološkog) sistema organizma, koji joj ne daju da se razmnoži i napravi probleme detetu.
- Koje bolesti uzrokuje kandida kod beba?
Kada se kandida razmnoži, može da izazove bolest, koja se tada naziva kandidijaza. Kada su bebe u pitanju, najčešće mesto gde se kandida razbaškari je sluzokoža usne duplje. Tada nastaje ono što se obično zove soor, ili u narodu mlečac.
- Zašto su bebe najpodložnije kandidijazi?
Bebe u prvim mesecima života su naročito «prijemčive» za kandidu, tako da skoro nema deteta koje u tom dobu nije imalo soor. Uzrok je lako objasniti, jer se radi o još neformiranom (nerazvijenom) odbrambenom sistemu bebe, pa je ona veoma podložna gljivičnoj infekciji. Sa druge strane, malo dete ima neodoljivu potrebu da stalno nešto trpa u usta (posebno kad mu rastu zubići). Tada se, jednostavno, u organizam unose različiti mikroorganizmi, pa i gljivice.
- Može li kandidijaza da se desi i starijima?
Kandidijaza nije «privilegija» beba. I veća deca, pa i odrasli – mogu da «zakače» kandidu. Ubedljivo prvi uzrok kandidijaze kod starije dece je prekomerna primena antibiotika širokog spektra. Čak i kada su potpuno opravdano prepisani, jedan od najčešćih neželjenih efekata antibiotske terapije je kandidijaza. Zašto? Antibiotik širokog spektra efikasno tamani bakterije koje su uzrok infekcije… ali, nažalost, ubija i dobre bakterije. Tako se narušava prirodna ravnoteža u korist gljivica, pa se kandida razmnožava i nastaje kandidijaza. Kandidi naročito prija produžena terapija antibioticima, a posebno voli takozvane jake antibiotike. Naravno, antibiotik ne «dodiruje» kandidu, tako da se ona nesmetano razmnožava, jer su stradale prijateljske bakterije (koje ne daju kandidi da se razbaškari). Kod starijih je veoma čest proliv, uzrokovan razmnožavanjem kandide u crevima.
Postoji jedna retka grupa bolesti koje se karakterišu oslabljenim imunitetom deteta. To su imunodeficijencije, a sklonost ka infekcijama je njihova glavna karakteristika. Neka od tih oboljenja dete donese sa sobom na svet, a neka su rezultat iscrpljenosti organizma drugim, dugotrajnim i teškim bolestima, koje slabe otpornost deteta. Ta deca se poslebno prate i leče, a gljivične bolesti (pa i kandidijaza) su relativno čest problem.
moj sin ima cetiri godine i isto su mu nasli kandidu u stolici pili smo probiotik ali nismo isli na kontrolu non stop mi trazi slatko da jede dali se to moze izbeci nekako i sta moze jos pomoci za kandidu
Ako NEMA proliva ovo nije za brigu!
Koncetrovano slatko (slatkiši, kupovni sokovi…) NE treba davati detetu (osim ponekad), a to nema veze sa kandidim u stolici.
Hvala puno na odgovoru, pokisacemo da je nabavimo. A kako se upotrebljava i koliko dugo sme da se koristi?
Lako – 4 do 5 puta dnevno, 20-tak minuta posle obroka nanesete na jezik i sluznicu usta onim pamučnim štapićem. Bar 10-tak dana je treba koristiti, a može se ponavljati tretman po potrebi.
Postovani, moja beba ima mesec dana i od kad smo dosli iz bolnice ima bele naslage na jeziku koje se sve vise gomilaju. Cistim joj sodom i stavljam daktanol ali nista ne pomaze a genciana nema kod nas u gradu. Sta da radim bas joj je debeo sloj na jeziku? Molim vas odgovorite mi, hvala unapred!
Naručite da vam neko donese Gencuanu iz neke veće državne apoteke. Teško je pobediti candidu u ovom uzrastu bez genciane (Gentiana violeg 0.5 ili 1 %)
Moj sin ima 2,5 godine i pre nekoliko dana su nam pronašli kandidu u krvi. Nalaz glasi kvasne gljivice u srednjem broju 50-60%. Preporučena nam je dijeta koje se pridržavamo. Sedam dana pre analize krvi imao je afte po ustima i osip po celom telu od nekog virusa. Pio je Hemomicin i mazali smo daktanol gel. Jako je slabo jeo i pre virusa pa mu je imunitet oslabio. Sada više nema afti, ishranu smo skroz izmenili.Koliko je vremena potrebno da se rešimo kandide? Da li je ona p osledica svega kroz šta je prošao? Može li to da utiče na njegov razvoj? Nema nikakvih problema u razvoju osim što slabije govori.
Obično je potrebno 4 do 6 nedelja da se sve to sredi. Na osnovu ovoga što ste opisali ne bi trebalo da bude bilo kakvih posledica po Vase dete.
Imam bebu od 3 mjeseca, a u trecoj sedmici mu je konstatovan soor.Cistili smo nystatinom, ali bi se uvijek vracalo iznova. Radili smo bris i konstatovana je candida, koje na dojkama nema, ali su uvijek u ranama kad se bebi povrati soor. Posljednje smo koristili Daktanol gel, i izgledalo je sve ok, ali nakon 2 sedmice, opet isti problem, soor se pojavio, i odmah je ustupila i reakcija na dojkama. Inace, beba veoma dobro napreduje i nema proljevastu stolicu. Molim za vase misljenje.
Nabavite u nekoj od većih apoteka GENTIANU (genciana) 0,5 ili 1% i nanosite (pamučnim štapićem) 3 do 4 puta posle obroka, bar 7 dana. Ovo je najefikasniji „ubica“ kandide, a neka Vas ne brine što će beba izgledati kao da je jela mastilo.